Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ćwiczyć na stepperze?

Opublikowano: lip 21,2021 16:04

Jak ćwiczyć na stepperze?

Stepper to doskonałe urządzenie dla wszystkich, którym zależy na wysmukleniu ud oraz pośladków i spaleniu zbędnej tkanki tłuszczowej. Jak ćwiczyć na nim, by szybko stracić na wadze? Podpowiadamy!

Spis treści

Stepper – trening

Kluczem do skutecznego treningu na stepperze jest stworzenie planu treningowego. Pierwsze efekty ćwiczeń zauważyć będzie można już po około 2 tygodniach – uda staną się szczuplejsze, pośladki jędrniejsze i bardziej uniesione, a łydki – wyrzeźbione.

Trenując na stepperze, czy to na siłowni, czy w domowym zaciszu, należy pamiętać o następujących zasadach:

  • Na początek rozgrzewka – najlepiej, by trwała ona minimum 5 minut. Przed wejściem na stepper warto zrobić kilka pajacyków, pompek i przysiadów.
  • Prawidłowa postawa – przy ćwiczeniu na stepperze nasza sylwetka powinna być wyprostowana, łopatki – ściągnięte, a mięśnie brzucha – napięte.
  • Głęboki oddech – podczas treningu bardzo ważne jest, by oddychać równo i głęboko. Niedotleniony organizm znacznie szybciej się męczy, a co się z tym wiąże – efekty ćwiczeń są słabsze.
  • Utrzymywanie stałego, wysokiego pulsu – pobudza to metabolizm i ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej.

Każdy trening na stepperze powinien składać się z trzech części:

  • rozgrzewki – przygotuje ona organizm do wzmożonego wysiłku i zminimalizuje ryzyko kontuzji,
  • treningu właściwego,
  • fazy odprężenia – polega ona na łagodnych ćwiczeniach odprężających mających rozluźnić mięśnie nóg.

Stepper – ćwiczenia

Jak ćwiczyć na stepperze? Przez pierwsze 14 dni trening powinien trwać 20 minut i odbywać się 3 razy w tygodniu. Najlepiej rozpocząć go od powolnych ruchów i stopniowo przyspieszać je, aż do osiągnięcia optymalnego tempa. Nie powinno być ono zbyt szybkie – w przeciwnym wypadku nie będziemy w stanie dotrwać do końca treningu. Tempo nie może być także za wolne – nie spowoduje wówczas spalania tłuszczu. Na stepperze należy ćwiczyć w taki sposób, by przez cały czas czuć pracę mięśni i utrzymywać wysoki puls. Gdy zależy nam na wzmocnieniu przedniej części ud, należy wykonywać głębsze ruchy. Krótsze ujędrnią mięśnie pośladków i wyrzeźbią łydki. Jeżeli naszym priorytetem jest z kolei poprawa wyglądu tylnej części ud i pośladków, należy ćwiczyć w lekkim odchyleniu do tyłu.

Po upływie około 14 dni, trening może zostać wydłużony do 30 minut. Najlepsze efekty uzyskamy, ćwicząc co drugi dzień. Jak ustawić obciążenie na stepperze? Warto je systematycznie zwiększać, tak by utrzymać stały poziom wysiłku. Z każdym tygodniem trening możemy wydłużać o 5 minut.

Ile kosztuje stepper?

Ceny stepperów wahają się od około 200 do około 300 złotych. Wpływ na to ma zarówno marka, jak i dostępne funkcje.

Jaki stepper kupić?

Przykładem wysokiej jakości stepperu skośnego jest produkt marki Spokey, który został wykonany z solidnych, odpornych na uszkodzenia materiałów. Posiada 2 cylindry hydrauliczne, system wodzikowy, regulację wysokości stopni oraz komputer wyświetlający na ekranie parametry takie jak czas treningu, spalone kalorie, liczba powtórzeń na minutę czy całkowita liczba powtórzeń.

Interesująco przedstawia się również stepper z linkami HMS S3038. Model ten został zaprojektowany w taki sposób, by zmaksymalizować efekty ćwiczeń dolnych partii ciała. Waga urządzenia to 5,4 kg, a maksymalna masa ciała osoby ćwiczącej – 100 kg. Sprzęt jest wyposażony w 2 cylindry hydrauliczne.

Jeżeli szukamy steppera z kolumną, rozważmy zakup modelu HSM S8004. Wspomniany element ułatwia utrzymanie równowagi podczas treningu, dzięki czemu umożliwia wykonywanie ćwiczeń osobom początkującym.

Trening na stepperze, o ile wykonany regularnie i w prawidłowy sposób, w krótkim czasie przyniesie wymierne efekty w postaci poprawy kondycji i wyrzeźbionej sylwetki.

Może zainteresują Cię również:

Stepper do ćwiczeń – dlaczego warto go kupić?

Bieżnia – jak wybrać?

Czy platforma wibracyjna odchudza?

Orbitreki

Taśmy i gumy do ćwiczeń

Hantle