Trenażer rowerowy – warto czy nie?

Opublikowano: sie 04,2021 13:26

Trenażer rowerowy – warto czy nie?

Macie ochotę na przejażdżkę jednośladem, lecz nie pozwalają Wam na to panujące za oknem warunki atmosferyczne lub wcześnie zapadający zmrok? Zaopatrzcie się w trenażer rowerowy!

Spis treści

Trenażer – co to jest?

Trenażer to urządzenie umożliwiające jazdę na tradycyjnym rowerze tak, jak na jego stacjonarnej wersji. Jedyne, co musimy zrobić, by rozpocząć trening w domowym zaciszu, to wstawić na niego nasz jednoślad. W trenażer zaopatrzyć powinny się przede wszystkim te osoby, które mimo niesprzyjającej aury, nie chcą przerywać regularnych treningów.

Na rynku spotkać możemy się z kilkoma rodzajami tego typu akcesoriów. Do wyboru mamy:

  • Trenażer rowerowy rolkowy – trenując z jego pomocą, musimy przez cały czas pamiętać o utrzymywaniu równowagi i odpowiedniej postawy. Brak podparcia sprawia, że korzystanie z niego doskonale imituje jazdę na rowerze. Takie urządzenie zbudowane jest z trzech rolek. Na jego zakup najczęściej decydują się kolarze przed zawodami, którzy chcą w krótkim czasie poprawić swoją kondycję, a warunki pogodowe nie pozwalają na treningi na świeżym powietrzu. Sporym minusem trenażera rolkowego jest brak możliwości stymulowania trudniejszych podjazdów.
  • Trenażer rowerowy magnetyczny – w tym przypadku rower mocuje się na metalowej ramie, która gwarantuje stabilność, a co za tym idzie – użytkownik nie musi się tu martwić o utrzymywanie równowagi. Taki trenażer jest montowany na tylne koło i często posiada funkcję regulacji oporu, co pozwala na dopasowanie poziomu trudności do indywidualnych potrzeb użytkownika.
  • Trenażer elektroniczny – to najbardziej zaawansowane, a co za tym idzie – najdroższe urządzenie. Wymaga zdjęcia tylnego koła roweru i wstawienia go w specjalną ramę wyposażoną w kasetę. Zaletą takiego sprzętu jest płynna jazda i możliwość dowolnej regulacji oporu. Trenażer rowerowy z komputerem pozwala na stymulację zjazdów, co znacząco urozmaica trening. Umożliwia on również komunikowanie się ze smartfonem i tabletem, dzięki czemu możemy rywalizować z innymi rowerzystami.

Trenażer rowerowy – jaki wybrać?

Ciekawą propozycją jest trenażer Tacx Blue Twist ze stabilną ramą i składanymi nogami. Urządzenie posiada układ oporowy z 6 magnesami oraz zabudowane koło oporowe. Opór reguluje się tutaj przy pomocy znajdującej się na hamulcu dźwigni. Do wyboru mamy tu aż 7 różnych pozycji dźwigni.

Zaopatrzyć możemy się również w trenażer Bkool wyposażony w teleskopowe nogi gwarantujące stabilność przez cały czas jazdy, nawet podczas najbardziej intensywnych sprintów. Urządzenie to jest w stanie osiągnąć nawet 800 W i skutecznie stymuluje nachylenie do 8%. Jest to także cichy trenażer rowerowy – przy jeździe z prędkością 30 kilometrów na godzinę generuje on hałas na poziomie zaledwie 75 dB.

Trenażer rowerowy – jak ćwiczyć?

Wbrew pozorom, jazda na trenażerze wcale nie musi być nudna. Tego typu urządzenie jest w stanie zapewnić nam różnorodność ćwiczeń. Trenażer rowerowy pozwala na stworzenie planu treningowego dopasowanego do naszych indywidualnych potrzeb. Jeździć możemy tu zarówno z zastosowaniem interwału, jak i najwyższego oporu, co ma na celu trenowanie mięśni. Zdecydować możemy się także na szybką jazdę umożliwiającą spalenie dużej ilości tkanki tłuszczowej w krótkim czasie. Najskuteczniejszy będzie trening mieszany, który nie tylko ogranicza do minimum ryzyko nudy, lecz także zapewnia najlepsze efekty. Trenażer możemy ustawić w pobliżu telewizora czy komputera i ćwiczyć w towarzystwie filmu czy ulubionego serialu. To świetny sposób na aktywne spędzenie wolnego czasu przy niesprzyjającej pogodzie.

Trenażer to bardzo praktyczne urządzenie, które posiadać powinien każdy prawdziwy fan jazdy na rowerze. Dzięki niemu możemy swobodnie trenować przez okrągły rok, bez względu na panującą za oknem aurę.


Może zainteresują Cię również:

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jak zabezpieczyć rower?

Pompka do roweru – rowerowy niezbędnik!

Trenażery

Części do rowerów

Narzędzia i smary


Pokaż więcej