Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka bieżnia treningowa do domu? Przegląd rozwiązań

Opublikowano: lip 21,2021 16:26

Jaka bieżnia treningowa do domu? Przegląd rozwiązań

Bieżnia treningowa umożliwia ćwiczenie w domowym zaciszu i jest świetną alternatywą dla joggingu w terenie, szczególnie wtedy, gdy roztaczająca się za oknem aura pozostawia wiele do życzenia. Trening na bieżni polecany jest osobom w każdym wieku. Pomaga zadbać o kondycję fizyczną, zrzucić zbędne kilogramy, pozbyć się tłuszczu oraz wyrzeźbić sylwetkę.

Jak wybrać bieżnię do domowego użytku? Jakie efekty niesie za sobą regularny trening na bieżni? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Spis treści

Bieżnia treningowa – jak wybrać?

Kluczowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupu bieżni, jest jej rodzaj. Bieżnie możemy podzielić na dwa typy: elektryczną i magnetyczną.

Bieżnia elektryczna wiąże się z większym wydatkiem niż bieżnia magnetyczna, ale jednocześnie zapewnia większą wygodę i komfort użytkowania. Urządzenie nadaje się dla osób rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem, jako że nie trzeba go samodzielnie rozpędzać, i co więcej – regulacja prędkości jest płynna i umożliwia zmianę tempa o 0,1 km/h.

Jeśli nie chcemy zbyt dużo wydawać na bieżnię, lepszym wyborem może okazać się bieżnia magnetyczna. Niestety, taka decyzja może odbić się na funkcjonalności i praktyczności urządzenia. Chcąc wprowadzić maszynę w ruch, należy wykorzystać siłę własnych nóg. Podobnie w przypadku hamowania – chcąc się zatrzymać, trzeba zmniejszyć tempo biegu lub zwyczajnie zeskoczyć z bieżni.

Pomocna w podjęciu decyzji, która bieżnia będzie dla nas najlepsza, może okazać się wizyta w siłowni, gdzie na wyposażeniu zazwyczaj są oba modele.

Bieżnia w domu – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy jest w ogóle sens wydawać pieniądze na sprzęt taki, jak bieżnia czy rower treningowy. Jedną z największych zalet posiadania tego typu maszyn jest możliwość trenowania bez wychodzenia z domu. Z ich wykorzystaniem można układać bogate plany treningowe, które będziesz mógł dowolnie modyfikować. Bieżnia domowa daje też możliwość jednoczesnego trenowania i oglądania telewizji, dzięki czemu można obejrzeć ulubiony serial i spalić przy tym kilkaset kalorii.

Trzeba jednak brać pod uwagę, że bieżnia w domu może zajmować dość dużo miejsca, dlatego raczej nie będzie dobrym pomysłem jej zakup do mieszkania w bloku. Ponadto bieżnia jest głośna, co w bloku mogłoby przeszkadzać innym sąsiadom

Bieżnia do ćwiczeń w domu

Fitness z wykorzystaniem bieżni pomoże nam rozwinąć masę mięśniową i zgubić zbędne kilogramy. Bieżnię można wykorzystać do okazjonalnych lub regularnych ćwiczeń, a także do mniej i bardziej intensywnych treningów. Bieganie od czasu do czasu pozwoli odzyskać formę i będzie pomocne w rehabilitacji, natomiast systematyczne korzystanie z bieżni pomoże poprawić kondycję i wyrzeźbić sylwetkę.

Czy bieżnia odchudza brzuch?

Wiele osób zastanawia się, co daje bieżnia. Systematyczny trening na bieżni wzmacnia i ujędrnia łydki, pośladki, mięsień czworogłowy uda oraz mięśnie ramion. Zapewnia prawidłową ruchomość stawów, poprawia krążenie krwi i obniża ciśnienie. Z czasem zmniejsza się poziom trójglicerydów i w organizmie zaczyna przeważać ilość „dobrego” cholesterolu. Ponadto poprawia się wydolność płuc, a ryzyko wystąpienia zawału czy udaru zostaje zmniejszone do minimum. I co najważniejsze, trening na bieżni pozwala zgubić nadprogramowe kilogramy i kilka centymetrów w pasie.

Jaka bieżnia do domu?

Wybierając bieżnię do domu, warto określić budżet, jakim dysponujemy. Bieżnia elektryczna będzie oczywiście droższa od magnetycznej. Im droższy model bieżni elektrycznej, tym więcej funkcji będzie nam oferować. Dlatego prócz budżetu warto też określić swoje oczekiwania i rodzaj treningu, jaki będziemy najczęściej wykonywać, i na tej podstawie wybrać model, który sprawdzi się w naszym przypadku najlepiej.

Nie jesteś do końca przekonany, czy chcesz posiadać bieżnię na własność? Wybierz się na siłownię lub do fitness klubu i sprawdź, czy taki rodzaj treningu ci odpowiada. Być może bieganie nie przypadnie ci do gustu i kupno bieżni byłoby wyrzuceniem pieniędzy w błoto, ale też może stać się ulubioną formą treningu i zakup sprzętu będzie inwestycją w przyszłość.

Może zainteresują Cię również:

Jak ćwiczyć na bieżni?

Bieżnia – jak wybrać?

Jakie buty do biegania?

Bieżnie do domu

Fitness ☆ Sprzęt fitness

Fitness i siłownia