Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ćwiczyć na atlasie?

Opublikowano: lip 21,2021 15:52

Jak ćwiczyć na atlasie?

Wiele osób marząc o pięknie wyrzeźbionej sylwetce, podczas swoich treningów sięga po atlas. Atlas treningowy jest wielofunkcyjnym urządzeniem do kompleksowego ćwiczenia partii całego ciała. W zależności od jego typu, można dzięki niemu wykonać od kilku do kilkunastu różnych ćwiczeń: na nogi, ramionach czy brzuch. W dalszej części artykułu podpowiemy, jak ćwiczyć z atlasem, aby dało to pożądane rezultaty. Udzielimy też rad i wskazówek, jakich błędów unikać, żeby nie narazić się na kontuzje. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

Atlas treningowy – ćwiczenia

Klub fitness i siłownia to jedne z najpopularniejszych miejsc, gdzie wykonuje się ćwiczenia z atlasem. Ale jak ćwiczyć na atlasie w domu, gdy nie ma obok nas doświadczonego trenera, który od czasu do czasu rzuci na nas okiem, czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenia?

Ćwiczenia na atlasie mogą być wykonywane np. na brzuch. Mięśnie brzucha możemy stymulować poprzez wykonywanie skłonów tułowia na wyciągu. Ćwiczenie można robić w pozycji siedzącej, stojącej lub klęczącej. Skłony można też wykonywać na ławce w pozycji skośnej lub pionowej. Typowymi ćwiczeniami “atlasowymi” są przysiady z obciążeniem na barkach oraz prostowanie nóg w siadzie.

Atlasy wpływają na pobudzenie do pracy mięśni wybranych partii ciała. Do codziennych treningów przyda się zatem rozpiska ćwiczeń na atlasie, dzięki której będziemy mieć stale pod kontrolą, czy każdą partię mięśni ćwiczymy w takim samym stopniu, żadnej nie pomijając. 

Jak ćwiczyć na atlasie na rzeźbę?

Sport i rozrywka przyczyniają się do poprawy wyglądu i samopoczucia, jak również mogą być bezpośrednim powodem bólu i kontuzji. Podczas wykonywania ćwiczeń na atlasie zaleca się przyjmowanie prostej postawy, aby ograniczyć do minimum ryzyko nadmiernego obciążania kręgosłupa. Napięcie brzucha oraz dolnej części pleców pomoże zrównoważyć ruchy. Nie wolno zapomnieć też o rozgrzewce, którą powinno się wykonać zanim przystąpimy do pracy z atlasem. Jej brak zwiększa ryzyko kontuzji, jako że organizm nie jest odpowiednio przygotowany do dużego wysiłku fizycznego.

Ćwiczenia na atlasie na klatkę piersiową

Jednym z najpopularniejszych ćwiczeń na klatkę piersiową jest zginanie przedramion z wykorzystaniem wyciągu dolnego. Wykonując ćwiczenia na atlasie klatka jest stymulowana, a najbardziej mięśnie dwugłowe ramienia. Te same mięśnie są pobudzane podczas ćwiczeń zakładających zginanie ramion z użyciem wyciągu górnego.

Ćwiczenia na atlasie na brzuch

Jeśli chodzi o brzuch, ćwiczenia na atlasie pomagają wyrzeźbić i wzmocnić jego mięśnie. Przykładowymi ćwiczeniami są skłony tułowia na wyciągu w klęku lub na stojąco, skłony tułowia na siedząco i skłony na ławce. Bardziej zaawansowani mogą spróbować unoszenia nóg w zwisie na drążku lub unoszenia nóg w podporze.

Ćwiczenia na atlasie na biceps

Atlas do ćwiczeń siłowych pozwala na trenowanie większości partii mięśni, w tym bicepsów. W ich przypadku sprawdzają się ćwiczenia polegające na wykonywaniu powtórzeń wzmacniających na przeciwstawne grupy mięśniowe. Odpowiednim miejsce na ich robienie jest siłownia, najlepiej wykonywać je pod okiem trenera.

Ćwiczenia na atlasie na masę

Atlas umożliwia wykonywanie treningu na masę. W tym celu trzeba wybrać odpowiednie obciążenie. Właściwe obciążenie to takie, które pozwala wykonać wszystkie powtórzenia w jednakowym tempie. Do jego wyboru trzeba podejść z rozsądkiem, zbyt duże może bowiem doprowadzić do kontuzji i uszczerbku na zdrowiu.

Jak ćwiczyć na atlasie, żeby schudnąć?

Ćwiczeń na atlasie nie można mylić z ćwiczeniami cardio – te pierwsze są raczej uzupełnieniem drugich. Trening na orbitreku lub bieżni pozwoli spalić zbędne kalorie i pozbyć się tłuszczu, natomiast celem treningów na atlasie jest rzeźba. Oczywiście również przyczyni się on do zrzucenia zbędnych kilogramów i wyszczuplenia sylwetki, ale na efekty trzeba będzie dłużej czekać niż w przypadku cardio.

Ćwiczenia na atlasie dla dziewczyn

Nie tylko mężczyźni ale też kobiety mogą czerpać korzyści, jakie niesie za sobą trening z atlasem. Oczywiście miłośniczki sportu powinny z początku wybrać nieco mniejsze obciążenie niż mężczyźni, ale intensywny trening w połączeniu z czasem sprawi, że dorównają, a może nawet prześcigną w umiejętnościach i efektach mężczyzn ćwiczących na tym samym sprzęcie.

Ćwiczenia na atlasie dla początkujących

O przygotowanie zestawu ćwiczeń na atlasie dla początkujących powinno się poprosić trenera, który ma doświadczenie i wiedzę na temat pracy z tego typu sprzętem. Z jego pomocą opanujemy obsługę sprzętu i dowiemy się jak ćwiczyć, żeby nie wyrządzić sobie krzywdy. Jest to kluczowe, przynajmniej na początku przygody z atlasem.

Niezależnie od tego, które mięśnie chcemy wzmacniać, przed ćwiczeniami z atlasem należy uaktywnić wszystkie partie ciała poprzez rozgrzewkę. Ponadto nie wolno przesadzać z nadmiernymi ćwiczeniami – podczas ćwiczeń trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Może zainteresują Cię również:

Orbitrek – co daje?

Jak ćwiczyć biceps?

Czy bieganie odchudza?

Atlasy do ćwiczeń

Bieżnie do domu

Hantle