Kategorie

Konto

Koszyk

Jak ćwiczyć na bieżni?

Opublikowano: lip 21,2021 15:55

Jak ćwiczyć na bieżni?

Bieżnia to jedno z tych urządzeń, które znajdziemy w każdej siłowni i fitness klubie. To nie tylko alternatywa dla biegaczy, gdy pogoda przestanie sprzyjać ćwiczeniom w terenie, ale też skuteczny sposób na pozbycie się kilku zbędnych kilogramów. Regularne treningi na bieżni pozwalają spalić tłuszcz, wyrzeźbić sylwetkę i poprawić kondycję.

Jak powinien wyglądać trening na bieżni, aby był skuteczny? Jak zacząć swoją przygodę z bieżnią, żeby od razu się nie zrazić? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

Ćwiczenia na bieżni – efekty

Trening na bieżni ma swoich przeciwników i zwolenników. Tym pierwszym przeszkadza fakt, że bieżnie znajdują się w zamkniętym pomieszczeniu, a oni sami nie lubią biegać w miejscu. Inni przeciwnie – dostrzegają zalety ćwiczenia na bieżni. A jest ich całkiem sporo. Systematyczne treningi wzmacniają i ujędrniają łydki, pośladki, mięsień czworogłowy uda oraz mięśnie ramion. Wzmacniają serce i zapewniają lepsze krążenie krwi, obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają wydolność płuc. Ponadto zmniejszają poziom cholesterolu we krwi. Okazuje się więc, że bieżnia do ćwiczeń pozwala nie tylko się rozgrzać, ale też poprawić zdrowie i samopoczucie. Trening na bieżni dla początkujących nie powinien jednak być zbyt wyczerpujący, bo wtedy łatwo się poddać. Wraz z upływem czasu możesz zwiększać długość i intensywność ćwiczeń, a efekty prędzej czy później i tak się pojawią.

Jak ćwiczyć na bieżni, żeby schudnąć?

Trening na bieżni na schudnięcie różni się od biegania w plenerze i aby był skuteczny, ważna jest odpowiednia technika.Pojawia się więc pytanie: jak ćwiczyć na bieżni, aby schudnąć? Po pierwsze, trzeba pamiętać o rozgrzewce i zakończeniu treningu. Nawet gdy masz mało czasu – skróć trening właściwy, ale nie pomijaj tych dwóch etapów. Prawidłowo wykonany trening na siłowni powinien składać się z trzech etapów: rozgrzewki, biegu właściwego i fazy rozprężenia.

Ważne, by biec środkiem pasa biegowego. Pozwoli to zachować pełen zakres ruchu i naturalną długość kroków. W żadnym wypadku nie wolno patrzeć pod nogi, bo skutkuje to niepotrzebnym napinaniem mięśni. Gdy siłownia będzie pełna, zwróć uwagę, co robią inni ćwiczący lub po prostu patrz w wybrany przez siebie punkt, ale nigdy na wyświetlacz. I pamiętaj o ustawieniu odpowiedniego nachylenia oraz stopniowaniu wysiłku.

Jak ćwiczyć na bieżni, żeby spalić tłuszcz?

Jak wiadomo, chcąc schudnąć, trzeba spalać kalorie. Można to zrobić wydłużając lub zwiększając tempo treningów. Trening na bieżni na spalanie tkanki tłuszczowej powinien być różnorodny. Jeśli jednego dnia biegniesz szybciej niż zwykle, następnym razem biegnij wolniej, ale przez dłuższy czas. Co jakiś czas rób przerwę w bieganiu. Kuszą cię stojące obok orbitreki? Zrezygnuj z bieżni i wykonaj trening na jednym z nich. W ten sposób uzyskasz lepsze efekty niż gdy codziennie będziesz biegać. Alternatywą dla bieżni i orbitreka są rowery treningowe.

Spalanie tłuszczu na bieżni będzie jeszcze efektywniejsze, gdy treningi wykonywać będziesz w interwałach. Trening zaczynaj więc od truchtu, by za chwilę biec najszybciej jak potrafisz i znowu wrócić do truchtu. Zobaczysz, że to działa.

Ćwiczenia na bieżni a odchudzanie

Bieżnia na odchudzanie jest dobra, bo skutecznie spala tkankę tłuszczową. Trenujących często nurtuje pytanie, jaką bieżnię wybrać: magnetyczną czy elektryczną?

Ćwiczenia na bieżni elektrycznej

Bieżnia elektryczna, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest prądem elektrycznym. Posiada wbudowany silnik o odpowiedniej mocy.

Ćwiczenia na bieżni magnetycznej

Bieżnia magnetyczna, w odróżnieniu od elektrycznej, nie posiada silnika. Działa dopiero pod wpływem siły naszych mięśni.

Podstawowa różnica między nimi jest taka, że ćwiczenie na bieżni magnetycznej wymaga zarówno rozruszania mięśni naszych nóg jak i rozruszania taśmy bieżni. Niestety, początkującym biegaczom może sprawiać to niemałą trudność, dlatego jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją przygodę z bieganiem, doradzamy wybór bieżni elektrycznej.

Może zainteresują Cię również:

Bieżnia – jak wybrać?

Jaka bieżnia treningowa do domu? Przegląd rozwiązań

Czy orbitrek odchudza?

Hulajnogi

Orbitreki

Taśmy i gumy do ćwiczeń