Kategorie

Konto

Koszyk

Krokomierz – jak działa i dlaczego jest niezbędny w wyposażeniu biegacza?

Opublikowano: sie 04,2021 11:57

Krokomierz – jak działa i dlaczego jest niezbędny w wyposażeniu biegacza?

Krokomierz to urządzenie, dzięki któremu jesteśmy w stanie zyskać lepszą kontrolę nad aktywnością fizyczną – liczbą przebytych kroków czy ilością spalonych kalorii. Jego zakup rozważyć powinni w szczególności miłośnicy biegania. Jak działa to urządzenie i jaki model wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści

Krokomierz – jak działa?

Krokomierz to sprzęt służący do dokonywania pomiaru liczby kroków, jakie przeszliśmy w określonym czasie. Jest on urządzeniem niepozornym, lecz niezwykle pomocnym w planowaniu i nadzorowaniu naszej aktywności fizycznej.

Krokomierz wskaże nam dokładną liczbę wykonanych przez nas kroków, obrazując, na ile aktywny jest nasz tryb życia. Najbardziej podstawowe modele ograniczają się do pomiaru kroków, dystansu czy kalorii. Bardziej zaawansowane mogą być dodatkowo wyposażone w pulsometr oraz sygnalizację dźwiękową.

Rodzaje krokomierzy

  • Krokomierz na rękę– ma formę opaski lub bransoletki. Wyposażony jest w podstawowe funkcjonalności.
  • Krokomierz w zegarku – to zegarek posiadający dodatkowo funkcję liczenia kroków. Często wyposażone jest on w funkcje takie jak timer czy stoper. Na co dzień może pełnić funkcję sportowego zegarka.
  • Krokomierz do paska – to urządzenie dyskretne i wygodne w użytkowaniu. Może posiadać dodatkowe funkcje, takie jak budzik, kompas, alarm, pomiar wysokości (użyteczny przy wycieczkach górskich) czy możliwość przenoszenia danych na komputer przy pomocy portu USB. Sporą zaletą takich krokomierzy jest duży ekran ułatwiający ich użytkowanie.

Jaki krokomierz do biegania?

Krokomierz do biegania ma za zadanie liczyć przebyty dystans w taki sposób, by osoba ćwicząca miała świadomość, jak długi i intensywny jest jej trening. Jeżeli biegamy okazjonalnie, w zupełności wystarczające będą podstawowe informacje podawane przez urządzenie. Kluczowe jest, by liczyło ono nie tylko kroki, lecz wyświetlało także przebytą przez nas odległość. Bardzo ważna jest również możliwość wyliczania spalonych podczas treningu kalorii.

Ile kosztuje krokomierz?

Ceny dostępnych w sklepach krokomierzy wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wpływ na to ma zarówno marka, jak i dostępne funkcje.

Jaki krokomierz kupić?

Jeżeli szukamy niedrogiego sprzętu, możemy zaopatrzyć się w model AG41, który wyposażony jest w licznik kroków z regulacją długości kroku, licznik przebytych kilometrów i mil oraz spalonych kalorii. Posiada także zegarek i funkcję ustawiania wagi użytkownika, a także praktyczny klips umożliwiający przypięcie go do paska i schowanie pod ubraniem.

Kolejna propozycja to krokomierz SMJ JS-210B, który pokazuje zarówno liczbę pokonanych kroków i spalonych kalorii, jak i przebytą odległość oraz czas treningu. Posiada czytelny, podświetlany wyświetlacz.

Bardzo ciekawie prezentuje się krokomierz SpokeySLIM 84798. To urządzenie nowej generacji posiadające cyfrowy czujnik ruchu o wysokiej precyzji pomiaru. Jest on znacznie dokładniejszy od mechanicznej wersji i o wiele lepiej rozpoznaje chód czy bieg. Dodatkowo eliminuje naliczanie kroków na przykład podczas jazdy samochodem. Wyposażony jest także w funkcję pamięci do 7 dni wstecz, co pozwala na porównywanie naszych wyników. Urządzenie jest bardzo lekkie – waży zaledwie 18 g. Praktyczny klips zapewnia wygodę jego mocowania do odzieży.

Jeśli szukamy zegarka wyposażonego w funkcję krokomierza, rozważmy zakup modelu Kruger&MatzActivity 300. Posiada on także stoper i jest w stanie zliczyć przebyty dystans oraz liczbę spalonych kalorii.

Krokomierz to niezwykle przydatne urządzenie, które przyda się każdej osobie chcącej monitorować swoją aktywność fizyczną – nie tylko biegaczom.

Może zainteresują Cię również:

Jaki krokomierz do biegania?

Pulsoksymetr — co to takiego i jak czytać wyniki?

Jaki smartwatch do 200 zł warto kupić? Oto 3 najciekawsze modele!

Krokomierze do biegania ☆ Krokomierze dla biegaczy

Pulsometry

Zegarki i pulsometry