Jak wybrać rower stacjonarny?

Opublikowano: lip 21,2021 16:25

Jak wybrać rower stacjonarny?

Jesienią i zimą, gdy aura nie zawsze sprzyja aktywności na świeżym powietrzu, rower stacjonarny może być świetną alternatywą dla tradycyjnego jednośladu. Sprzęt ten jest doskonałą propozycją także dla osób, które chcą zadbać o swoją kondycję i sylwetkę, a nie przepadają za wizytami w siłowni. Jaki rower stacjonarny najlepiej wybrać?

Spis treści

Rower treningowy do domu

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje rowerów treningowych: pionowe, poziome oraz spinningowe. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, które często mają wpływ na decyzję dotyczącą zakupu konkretnego modelu.

Rowery pionowe to najpopularniejszy rodzaj rowerów stacjonarnych. Osoba na nim ćwicząca jest wyprostowana lub lekko pochylona do przodu, przez co trening w znacznym stopniu przypomina jazdę na zwykłym rowerze. Do podstawowych zalet rowerów pionowych zalicza się prostą obsługę, z którą nie będą mieć trudności nawet początkujący, oraz stosunkowo niską cenę. Tego typu rower nie będzie jednak polecany osobom cierpiącym na problemy z kręgosłupem – dolegliwości będą nie tylko utrudniać ćwiczenia, ale przede wszystkim mogą się pogłębić.

W takim przypadku idealnym rozwiązaniem będzie rower stacjonarny poziomy, posiadający oparcie oraz maksymalnie wysunięte do przodu pedały. W trakcie treningu przyjmuje się pozycję półleżącą – w ten sposób nie obciąża się kręgosłupa, a jednocześnie można uaktywnić mięśnie brzucha. Dzięki temu model poziomy będzie rekomendowany osobom z dużą nadwagą oraz tym, którzy większość dnia spędzają w pozycji siedzącej, między innymi kierowcom czy pracownikom biurowym. Rowery poziome są równie proste w obsłudze, jak ich pionowe odpowiedniki, ale zajmują więcej miejsca.

Ostatnim rodzajem rowerów stacjonarnych jest rower spinningowy. Model ten, często spotykany w klubach fitness i siłowniach, jest przeznaczony dla osób zaawansowanych, które poszukują sprzętu do intensywnego treningu. Podczas ćwiczeń przybiera się pozycję mocno pochyloną, podobną do tej, jaką przyjmuje się na rowerach wyczynowych. Rowery spinningowe dają duże możliwości regulacji, lecz ich cena w większości przypadków jest znacznie wyższa.

Rower stacjonarny dla dzieci

Na rynku dostępne są nie tylko rowery stacjonarne dla osób dorosłych. Coraz częściej można spotkać ich mniejsze wersje, na których z powodzeniem mogą ćwiczyć dzieci. Modele te mają najróżniejsze wzory i kolory, więc z pewnością każdy maluch znajdzie coś dla siebie.

Rower stacjonarny dla seniora

Jako że wiele osób starszych uskarża się na problemy z kręgosłupem, polecane im będą przede wszystkim wspomniane już rowery stacjonarne z oparciem, czyli poziome. Modele te poprawiają kondycję bez obciążania pleców, dzięki czemu ćwiczenia będą dla nich przyjemnością.

Rower stacjonarny na odchudzanie

Wiele osób decyduje się na zakup roweru treningowego, by wspomóc swoją walkę ze zbędnymi kilogramami. Zanim jednak wybiorą konkretny model, chcą poznać odpowiedź na jedno pytanie: co daje rowerek stacjonarny? Sprzęt ten jest doskonałą propozycją dla osób odchudzających się – pomaga rozprawić się z nadmiarem tkanki tłuszczowej oraz pięknie wyrzeźbić mięśnie pośladków, ud i podudzi. Dodatkową korzyścią, płynącą z ćwiczeń na rowerze treningowym, jest znaczna poprawa kondycji i ogólnej wydolności organizmu.

Rower stacjonarny – czy warto?

Czy warto kupić rower treningowy? Na pewno! Powinny wziąć to pod uwagę zwłaszcza osoby, które nie lubią jeździć na rowerze jesienią i zimą, a nie zamierzają całkowicie rezygnować z uprawiania sportu. Rower stacjonarny będzie świetnym rozwiązaniem także dla tych, którzy chcą zadbać o kondycję, ale wolą ćwiczyć w domowym zaciszu. Sprawdzi się też u osób, które marzą o pozbyciu się nadprogramowych kilogramów, ale nie przepadają za treningami w siłowniach i klubach fitness.

Jaki rower stacjonarny wybrać?

Kupując rower stacjonarny, należy wziąć pod uwagę zarówno swoje oczekiwania, stawiane względem sprzętu, jak i posiadane umiejętności. Dla początkujących lepszą propozycją będzie rower stacjonarny pionowy, a dla zaawansowanych – spinningowy. Z kolei osobom ze sporą nadwagą, seniorom oraz borykającym się z bólami kręgosłupa polecany będzie rower treningowy poziomy.

Ile kosztuje rower treningowy?

Ceny rowerów stacjonarnych rozpoczynają się już od około 200-300 zł, przy czym średni wydatek związany z jego zakupem kształtuje się na poziomie 500-800 zł. Najdroższe rowery treningowe natomiast uszczuplą domowy budżet o co najmniej 1000 zł.

Rower treningowy może z powodzeniem zastąpić tradycyjne dwa kółka, gdy za oknem panuje niesprzyjająca jesienna lub zimowa aura. Nie oznacza to jednak, że jest to sprzęt, z którego można korzystać tylko przez kilka miesięcy – ćwiczeniami na rowerze stacjonarnym możesz cieszyć się przez okrągły rok.


Może zainteresują Cię również:

Rowerek treningowy – dlaczego warto go mieć?

Orbitrek – co daje?

Trenażer rowerowy – warto czy nie?

Orbitreki

Trenażery

Rowery stacjonarne


Pokaż więcej