Kategorie

Konto

Koszyk

Guma treningowa – czy warto?

Opublikowano: lip 21,2021 15:44

Guma treningowa – czy warto?

Guma treningowa to przyrząd, który szturmem zdobywa serca miłośników sportu. Pomaga uzyskać wymarzoną sylwetkę, a przy tym jest niedroga i zajmuje niewiele miejsca. Ćwiczenia z jej użyciem są zdecydowanie bardziej wydajne, ciekawsze i przynoszą szybsze efekty. Jaką gumę treningową warto wybrać, aby trening był efektywny? Zobaczmy.

Spis treści

Guma do ćwiczeń jaką wybrać?

Guma do ćwiczeń znajduje zastosowanie zarówno w domowych siłowniach, jak i na fitnessie i siłowni. Jest to po prostu gumowa taśma, służąca do naciągania. Z jej pomocą trenujemy poszczególne partie mięśni. Taśmy do ćwiczeń siłowych wykonane są z tworzywa lateksowego o różnym stopniu rozciągliwości. Dzięki temu możemy dostosować stopień trudności treningów do aktualnych potrzeb. Jeśli ktoś już przeglądał wybrane modele tych przyrządów, to na pewno zauważył, że różnią się one kolorem, grubością i szerokością. Jeśli chodzi o kolor, to zazwyczaj żółty i beżowy stawiają najmniejszy opór, a czarny i srebrny – największy. Nie jest to jednak regułą, ponieważ producenci stosują różną kolorystykę. Jedyne, na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu, to opór gum, który zależy od ich szerokości i grubości. Przykładowo: taśma rozciągająca do ćwiczeń 22 mm ma opór około 15 kg, 44 mm to już opór do 35 kg, a 83 mm to opór nawet 60-70 kg. Ogólna zasada brzmi: im taśma oporowa do ćwiczeń jest szersza i grubsza, tym trudniej ją naciągnąć.

Guma treningowa z poprzeczką

Taśma elastyczna do ćwiczeń może być także wyposażona w poprzeczkę. Drążek zapewnia jeszcze większe możliwości treningowe i rehabilitacyjne. Pomaga wzmocnić przede wszystkim mięśnie brzucha, ramion i nóg. Dobrze, jeśli taki przyrząd ma składaną rączkę, ułatwiającą przechowywanie. Pozostałe elementy, na które warto zwrócić uwag w przypadku ćwiczeń obciążających nogi, to taśmy treningowe na kolana. Bawełniane opaski chronią stawy kolanowe poprzez wspomaganie stabilizacji i pomoc w powróceniu kończyny do pozycji wyprostu.

Taśma do ćwiczeń pośladków

Guma do ćwiczeń pośladków pozwala zaangażować te mięśnie, które do tej pory były pomijane. Dzięki jej regularnemu stosowaniu, już po niedługim czasie zauważymy efekty, a nasza pupa stanie się jędrna, podniesiona i wzmocniona. Jak modelować pośladki ćwicząc z gumą? Stajemy obydwoma stopami na gumę, utrzymujemy proste plecy i ręce blisko nóg. Podstawowy trening polega na wykonywaniu wyprostów, podczas których biodra idą mocno w tył, a mięśnie pośladków cały czas są napięte.

Taśma do ćwiczeń rehabilitacyjnych

Taśma do ćwiczeń rehabilitacyjnych to idealna alternatywa dla użycia hantli lub ławek. Pozwala w szybki i bezpieczny sposób powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Systematyczny trening z jej wykorzystaniem zwiększa zakres ruchu stawów i ma pozytywne działanie na układ kostny. Ćwiczenia z gumą są też doskonałą opcją dla osób, które nie mogą udać się na zajęcia fitness i decydują się na gimnastykę w domu.

Taśma do ćwiczeń nóg

Taśma do ćwiczeń nóg powinna znaleźć się w podstawowym wyposażeniu każdego miłośnika biegania. Jej regularne stosowanie nie tylko wzmacnia mięśnie, ale także pomaga zmniejszać ryzyko kontuzji i zwiększa wydajność dolnych partii ciała podczas biegu. Jednym z najczęściej stosowanych ćwiczeń jest trening łydek. Aby go przeprowadzić, można usiąść na krześle z oparciem, trzymając proste plecy. Taśmę zakładamy na jedną ze stóp i prostujemy całą nogę. Następnie zginamy stopę w kostce, przyciągamy palce do siebie i prostujemy stopę.

Gumy treningowe dla piłkarzy

Po taśmy chętnie sięgają również piłkarze. Siła ich nóg nie może być za słaba, gdyż wtedy są podatni na kontuzję, ale nie może też być zbyt duża – wówczas istnieje ryzyko braku dynamiki i zwrotności. Ćwiczenia z wykorzystaniem gum pozwalają odzwierciedlić wiele zachowań futbolisty na murawie. Gumy są też idealne do treningu plyometrycznego, który pomaga uzyskać mięśniom maksymalną siłę w krótkim czasie. 

Jaką taśmę do ćwiczeń kupić?

Przede wszystkim taką, która jest dostosowana do naszych możliwości: siłowych, zdrowotnych i kondycyjnych. Jeśli dopiero rozpoczynamy swoją przygodę ze sportem i rozrywką, warto kupić gumę o najmniejszym oporze, żeby trening sprawiał nam przyjemność. Wybierając gumy do ćwiczeń zestaw może zawierać także płytę z instrukcją i przewodnikiem do treningów. Dobrymi opiniami cieszy się guma treningowa Domyos. Cechuje się łatwością konserwacji i wszechstronnością wykorzystania. Można ją użyć do wzmacniania mięśni całego ciała, rehabilitacji lub stretchingu. Ciekawą opcją jest także guma treningowa Trx, zakończona specjalnymi uchwytami. Jest ona przystosowana do ćwiczeń w zawieszeniu.

Ile kosztuje guma do ćwiczeń?

Na szczęście taśma do ćwiczeń kosztuje naprawdę niewiele. Ceny gum zaczynają się nawet od kilkunastu złotych. Koszty można też łatwo sprawdzić w internecie, wpisując w wyszukiwarkę hasło guma do ćwiczeń cena lub guma do ćwiczeń gdzie kupić. Od razu widzimy propozycje cenowe poszczególnych modeli i opinie obecnych użytkowników.

Jeśli ktoś jeszcze zastanawia się, czy ćwiczyć z gumą treningową, odpowiadamy: warto! Wzmocnimy wszystkie partie ciała i wyrzeźbimy sylwetkę, a dzięki różnym stopniom oporu, dostosujemy trening do aktualnej kondycji.

Może zainteresują Cię również:

Guma treningowa – czy warto?

Co daje hula hop?

Jak ćwiczyć ze skakanką? 10 ćwiczeń

Taśmy i gumy do ćwiczeń

Gry planszowe ☆ Towarzyskie gry planszowe

Gry planszowe