Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka skakanka jest najlepsza? Podpowiadamy!

Opublikowano: lip 30,2021 14:16

Jaka skakanka jest najlepsza? Podpowiadamy!

Skakanie na skakance to aktywność znana nam wszystkim z czasów dzieciństwa. Warto ją jednak kontynuować również w dorosłym życiu. Treningi z jej udziałem doskonale sprawdzą się u osób, którym zależy na redukcji tkanki tłuszczowej, wyrzeźbieniu mięśni nóg i poprawie kondycji. Czym kierować się, wybierając skakankę? Oto garść przydatnych porad, które ułatwią jej zakup.

Spis treści

Dlaczego warto ćwiczyć ze skakanką?

Skakanie na skakance doskonale modeluje sylwetkę, a zwłaszcza jej dolne partie. Co więcej, świetnie poprawia ono wydajność i kondycję. Skakanka pozwala na wykonywanie niezwykle zróżnicowanych treningów – tak w domowym zaciszu, jak i na siłowni. Oprócz tego jest ona niedroga, mała i lekka, dzięki czemu możemy zabrać ją ze sobą do plecaka i ćwiczyć na niej w plenerze.

Jak wybrać idealną długość skakanki?

Długość to podstawowy parametr każdej skakanki. Nie może być ona zbyt duża – będzie się wówczas plątać po podłodze w czasie skakania, zaczepiać o obuwie i wymuszać nienaturalne ruchy rąk, utrudniając prawidłowe wykonywanie ćwiczeń. Skakanka nie powinna być także za krótka – wymagać będzie wówczas mało komfortowego, zbyt wysokiego podskakiwania. Jak zatem dobrać idealną jej długość? W tym celu należy stanąć obiema stopami na jej środku i unieść jej rączki do góry. W modelu o odpowiedniej długości sięgać będą one do pach.

Materiał wykonania skakanki i uchwytów

W sklepach spotkać można się z następującymi rodzajami skakanek:

  • Skakanka sznurkowa – idealne rozwiązanie dla osób początkujących. Są one tanie, a ewentualne uderzenie nimi nie sprawia dużego bólu. Ich wadą jest natomiast niezbyt szybkie tempo.
  • Skakanka z tworzywa – odrobinę szybsza od sznurkowej. Często jest wyposażona w licznik, który umożliwia monitorowanie liczby wykonanych powtórzeń.
  • Skakanka rzemiennacięższa od dwóch wymienionych powyżej. Została ona stworzona z myślą o sportowcach oraz bokserach. Ze względu na swój ciężar, taka skakanka doskonale kształtuje mięśnie rąk oraz ramion. Jest szybka i umożliwia wykonywanie zróżnicowanych ćwiczeń.
  • Skakanka metalowa – ze względu na duży ciężar, korzystanie z niej poleca się wyłącznie osobom zaawansowanym, na przykład zawodowym bokserom. Jej duży ciężar oraz wysokie tempo pracy sprawiają, że świetnie kształtuje ona sylwetkę i poprawia kondycję.

Jeśli chodzi o uchwyty skakanek, do tego celu wykorzystuje się:

  • Piankę – to materiał lekki oraz antypoślizgowy.
  • PCV – wybierając tego typu skakankę, należy upewnić się, że jej rączki posiadają specjalne, antypoślizgowe nakładki.
  • Drewno – jest wygodne i nie ślizga się w dłoni.
  • Metal – takie uchwyty najczęściej stosuje się w profesjonalnych skakankach.

Ile kosztuje skakanka?

Ceny skakanek są bardzo zróżnicowane i wahają się od około 20 do około 120 złotych. Wpływ na to ma między innymi ich budowa, materiał wykonania oraz marka.

Jaką skakankę kupić?

Jeżeli szukamy niedrogiej skakanki, możemy zaopatrzyć się w model wykonany ze sznurka jutowego, z drewnianymi rączkami. Może mieć on długość 2,5 lub 3 metrów.

Nieco więcej kosztować będzie skakanka z linką wykonaną z naturalnej, wytrzymałej skóry. Jest ona osadzona na łożyskach, dzięki czemu nie plącze się podczas wykonywania ćwiczeń. Skakanka posiada drewniane uchwyty o ergonomicznym kształcie.

Jeżeli zawodowo trenujemy sport, zaopatrzmy się w skakankę Ultra 2.0 z aluminiowymi rączkami zakończonymi obrotowymi, łożyskowanymi głowicami –wyposażone są one w stalowe kulki z przelotką, w których osadzona jest końcówka linki. Sprawia to, że linka porusza się swobodnie w kilku płaszczyznach, znacząco usprawniając trening.

Ćwiczenia ze skakanką stanowią doskonałe uzupełnienie codziennego treningu. Niewielka waga oraz poręczność czynią ze skakanki sprzęt niezwykle uniwersalny.

Może zainteresują Cię również:

Czy skakanka jest dobra na odchudzanie?

Rowerek treningowy – dlaczego warto go mieć?

Jak wybrać odzież do biegania?

Skakanki

Hula hop ☆ Obręcz gimnastyczna

Hantle do ćwiczeń ☆ Obciążniki i ciężarki do ćwiczeń