Rowerek treningowy – dlaczego warto go mieć?

Opublikowano: sie 04,2021 12:49

Rowerek treningowy – dlaczego warto go mieć?

Dobrym sposobem na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki i poprawę kondycji może być jazda na rowerze. Niestety, pogoda nie zawsze nam sprzyja, przez co deszcz czy chłód staje się doskonałą wymówką, aby zrezygnować z treningu. Wtedy alternatywą dla tradycyjnego roweru staje się rowerek treningowy. Idealny do ćwiczeń niezależnie od warunków za oknem, pomaga pozbyć się tłuszczu i kilku centymetrów w pasie.

Jaki rowerek wybrać i jak ćwiczyć, żeby treningi przyniosły pożądane rezultaty? Tego dowiesz się z dalszej części artykułu. Zapraszamy do lektury.

Spis treści

Rowerek treningowy: magnetyczny czy mechaniczny?

Rowery treningowe możemy podzielić w zależności od zastosowanego w danym modelu mechanizmu oporu wytwarzanego na potrzebę ćwiczeń. Na rynku znajdziemy więc rower treningowy magnetyczny i mechaniczny rowerek treningowy.

Najprostsze w budowie i najtańsze są mechaniczne rowery treningowe. Regulacja oporu w tym modelu może być płynna lub stopniowa poprzez fizyczne zwiększanie tarcia koła roweru. Znacznie nowocześniejszą propozycją są magnetyczne rowery treningowe i to z takimi najczęściej spotkamy się w siłowni lub w klubie fitness. W tym przypadku regulacja oporu koła odbywa się za pośrednictwem hamulca magnetycznego. Sprawia to, że wprowadzone ustawienia cechuje większa precyzja. Niestety, rowerek treningowy magnetyczny jest znacznie droższy od roweru mechanicznego.

Rowerek treningowy a odchudzanie

Regularne ćwiczenia na rowerku stacjonarnym pozwalają poprawić kondycję i wyrzeźbić sylwetkę. Przyczyniają się do poprawy pracy serca oraz do obniżenia ciśnienia krwi i ustabilizowania tętna. Odchudzanie z rowerkiem treningowym jest szybkie i skuteczne. Trening w domowym zaciszu wzmocni oraz ukształtuje mięśnie pośladków i łydek. Rowerek stacjonarny wpływa na odchudzanie nóg i brzucha. Jeżdżąc, spalamy kalorie, a przecież o to chodzi w odchudzaniu.

Chcąc szybko zmniejszyć swoją wagę, najlepiej jest robić trening interwałowy. Charakteryzują go krótkie i szybko przerywane serie ćwiczeń, intensywny wysiłek i regularne powtarzanie serii. Poszczególne elementy należy indywidualnie dobierać do możliwości ćwiczącego. Czas pojedynczej sesji może wynosić od kilku sekund do kilku minut.

Rowerek treningowy – jaki wybrać?

Najpopularniejsze są rowerki treningowe pionowe, które w największym stopniu przypominają normalną jazdę na rowerze. Pozycja osoby ćwiczącej jest wyprostowana i lekko pochylona do przodu – zależy od indywidualnych ustawień. Korzystanie z tego typu rowerów zaleca się osobom z problemami kardiologicznymi oraz dolegliwościami ze strony układu krążenia. Nie jest on jednak odpowiedni dla osób z bólami pleców.

Mając w zamiarze intensywne treningi, spinningowy rowerek treningowy do domu sprawdzi się idealnie. Jest on przeznaczony do bardzo intensywnych ćwiczeń w pozycji mocno pochylonej, takiej samej jak w przypadku drogowych rowerów wyczynowych. Korzystają z niego zaawansowani użytkownicy, ze względu na największe możliwości regulacji. Miejscem, gdzie można go wypróbować jest np. siłownia.

Rowerek stacjonarny – jaki wybrać?

Wybór roweru treningowego to nie tylko decyzja dotycząca rodzaju konstrukcji oraz systemu oporu. Rowerek stacjonarny dodatkowo powinien mieć regulowane siodełko i być wyposażony w komputer pokładowy, dzięki któremu zmierzymy dystans, prędkość czy czas treningu.

Rower stacjonarny – efekty

Na jakie partie rowerek treningowy działa najlepiej? Tak naprawdę jazda na rowerze wpływa na całe ciało. Mięśnie brzucha zostają wzmocnione, kształtują się mięśnie nóg oraz zmniejsza się obwód łydek, ud, bioder i brzucha. Poprawie ulega kondycja, a praca serca zostaje polepszona.

Rowerek treningowy – na co pomaga?

Urządzenie pozwala pozbyć się tłuszczu, bez wyraźnej rozbudowy tkanki mięśniowej. Wśród innych efektów wymienić można lepsze ukrwienie dolnych części ciała, co ma szczególne znaczenie, jeśli na co dzień czas spędzamy w pozycji siedzącej. Ponadto jazda na rowerze dostarcza dużej dawki pozytywnej energii.

Ważną zaletą jazdy na rowerze treningowym jest małe ryzyko kontuzji i przeciążeń. Trening można wykonywać niezależnie od pogody, o każdej porze dnia i nocy.


Może zainteresują Cię również:

Jak wybrać rower stacjonarny?

Trenażer rowerowy – warto czy nie?

Jaka bieżnia treningowa do domu? Przegląd rozwiązań

Trenażery

Rowery stacjonarne

Fitness ☆ Sprzęt fitness


Pokaż więcej