Kategorie

Konto

Koszyk

Jak wybrać odzież do biegania?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jak wybrać odzież do biegania?

Bieganie to jedna z najłatwiejszych, najpopularniejszych i najbardziej dostępnych dyscyplin sportowych na świecie. Niezależnie od tego, czy jesteśmy profesjonalistami, czy biegamy tylko od czasu do czasu, powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednio dopasowany strój. Dzięki temu nasz trening okaże się nie tylko zdecydowanie bardziej przyjemny, ale przyniesie też znacznie lepsze efekty. Podpowiadamy, jak wybrać odzież do biegania, która zapewni maksymalny komfort i pomoże utrzymać kondycję fizyczną na najwyższym poziomie.

Odzież do biegania – jak ją wybrać?

Najlepsza odzież do biegania to taka, która jest nie tylko funkcjonalna, ale również idealnie dopasowana do naszej sylwetki. Odpowiedni strój do biegania powinien zapewniać komfort oraz pełną swobodę ruchów podczas każdego treningu. Jeżeli biegamy latem, powinniśmy zaopatrzyć się w wysokiej jakości ubrania, które bardzo dobrze odprowadzają wilgoć. Odzież do biegania wykonana z bawełny niestety nie okaże się w tym przypadku dobrym wyborem, gdyż materiał ten wchłania pot, co przyczynia się do ogromnego dyskomfortu podczas treningu.

Jeżeli z kolei preferujemy bieganie w okresie zimowym, postawmy na tak zwany ubiór “na cebulkę”. Najbliżej ciała powinna znajdować się wówczas sportowa koszulka odprowadzająca wilgoć do następnej warstwy, a więc do bluzy, której zadaniem będzie z kolei utrzymywanie odpowiedniej temperatury ciała. Jeżeli niestraszny nam wiatr lub deszcz w trakcie biegania, postawmy na wysokiej jakości, lekką kurtkę do biegania. Zwróćmy szczególna uwagę na to, czy jest ona wyposażona w specjalne otwory na plecach oraz pod pachami – elementy te są niezwykle istotne, gdyż mają znaczny wpływ na odpowiednią cyrkulację powietrza.

Kolejna ważna rzecz to wybór właściwych spodni do biegania. Wszystko zależy tak naprawdę od panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Dres wykonany z bawełny niestety nie sprawdzi się w okresie letnim, gdyż materiał ten będzie pochłaniał wilgoć, a kiedy nasz organizm się wychłodzi, zacznie po prostu ziębić. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się w tym przypadku specjalne legginsy wyposażone w warstwę chroniącą przed wiatrem.

Jaka odzież do biegania?

Oprócz odpowiedniej koszulki do biegania, kurtki i legginsów, niezwykle ważny okaże się także wybór dobrze dopasowanego obuwia. Ten element stroju jest niezwykle ważny, gdyż to właśnie nasze nogi oraz stawy narażone są najbardziej na różnego rodzaju kontuzji podczas uprawiania tego rodzaju dyscypliny sportowej. Najlepiej wybierać obuwie lekkie i miękkie – takie, które nie będzie obciążać zbytnio mięśni naszych nóg. Do najważniejszych kryteriów wyboru odpowiedniego obuwia do biegania zalicza się przede wszystkim rodzaj stopy oraz typ nawierzchni, na jakiej zamierzamy trenować. Dobrze dobrane buty do biegania przełożą się nie tylko na wyższy komfort ich użytkowania, ale także na zdecydowanie większą satysfakcję, jaką będziemy czerpać z systematycznego wysiłku fizycznego.

Kolejny ważny element stroju do biegania stanowią również skarpetki, choć poświęcamy im zdecydowanie mniej uwagi. Powinny być one lekkie, cienkie, a co najważniejsze – wykonane z oddychającego i odprowadzającego wilgoć materiału. Ważne jest również, aby były wyposażone w specjalne ściągacze, które zapobiegną przesuwaniu się skarpetek podczas biegania.

Wybór odpowiedniej odzieży do biegania to wbrew pozorom trudne zadanie. Decydując się na zakup wysokiej klasy stroju sportowego, zwróćmy przede wszystkim uwagę na to, czy jest on wygodny, odpowiedni dopasowany do naszej sylwetki, a także do panujących na zewnątrz warunków atmosferycznych. Pamiętajmy, że ważnym elementem odzieży do biegania, zarówno damskiej, jak i męskiej, powinny być również odblaski zapewniające dobrą widoczność oraz bezpieczeństwo na drodze.