Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka piłka do siatkówki? Wybierzemy z Tobą!

Opublikowano: lip 30,2021 14:10

Jaka piłka do siatkówki? Wybierzemy z Tobą!

Prowadzisz klub sportowy? Jesteś nauczycielem wychowania fizycznego? A może po prostu chciałbyś kupić swojemu dziecku nową piłkę do siatkówki? Bez względu na przyczynę, sprawdź, jak wybrać dobrą piłkę.

Spis treści

Piłka do siatkówki – przepisy

Bez piłki nie odbyłby się żaden mecz siatkówki. Jakie wymogi musi spełniać oficjalna piłka do siatkówki? Po pierwsze, musi mieć kulisty kształt. Po drugie, napompowana dętka może być pokryta jedynie miękką, naturalną lub syntetyczna skórą. Dopuszczalne są zarówno jedno, jak i wielobarwne piłki. Zastępcze piłki muszą mieć identyczne parametry, co piłka główna.

Piłka do siatkówki wykorzystywana na oficjalnych zawodach FIVB, a także na mistrzostwach krajowych oraz rozgrywkach ligowych musi być zatwierdzone przez FIVB.

Ciśnienie w piłce do siatkówki

Ciśnienie wewnątrz piłek określa się w kilogramach na centymetry kwadratowe. Według wytycznych FIVB, ciśnienie wewnątrz piłek do siatkówki powinno wynosić pomiędzy 0,30 a 0,325 kg/cm2.

Piłka do siatkówki – wymiary

Ważny jest także rozmiar piłki – jej średnica oraz obwód. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej wyznaczyła idealną długość średnicy na 21 cm, a obwodu na 65-67 cm. Wymiary te dotyczą zarówno siatkówki halowej, jak i plażowej. Inne wymiary mogą mieć jedynie piłki do gry w mini siatkówkę, a także niektóre piłki treningowe. W przypadku piłek do mini siatkówki, długość ich obwodu powinna mieścić się w granicach 62-64 cm.

Zdarza się, że producenci nie umieszczają wymiarów piłki w centymetrach, ale pod kategoriami określonymi za pomocą cyfr. Piłka do siatkówki halowej oraz plażowej powinna posiadać kategorię 5. Natomiast piłki do mini siatkówki – kategorię 4.

Piłka do siatkówki – waga

A co z wagą? Jaką masę powinna mieć piłka siatkowa? Jak pewnie się domyślasz, piłka nie może być zbyt ciężka. W dużym stopniu utrudniałoby to wybijanie jej w powietrze oraz serwowanie. FIVB określiła ich masę na 260-280 g. Dwukrotnie cięższe mogą być piłki treningowe do siatkówki dla rozgrywających. Te modele mogą ważyć nawet 500 g. Natomiast piłki do mini siatkówki są znacznie lżejsze od tradycyjnych modeli. Optymalny ciężar wynosi 180 g.

Piłka do siatkówki dla dzieci

Piłka siatkowa dla dzieci, podobnie jak piłki do innych sportów drużynowych, powinna być dostosowana do ich umiejętności oraz fizjonomii. Nie musi być mniejsza od standardowych modeli, ale warto wybrać model lżejszy. Zwróć tez uwagę na powłokę. Miękka, nylonowa lub piankowa warstwa okrywająca dętkę piłki siatkowej, skutecznie zniweluje ból powstający przy odbijaniu. Warto wybrać model o wyrazistych, jaskrawych kolorach. Wieczorem zwiększy to bezpieczeństwo dziecka oraz pozwoli na szybsze odnalezienie piłki zagubionej w krzakach.

Ile kosztuje piłka do siatkówki

Wszystko zależy od materiałów, z których wykonana została piłka do siatkówki. Cena zawsze odpowiada także marce producenta. Modele, których powłokę zrobiono z poliuretanu, a dętkę ze (słabszego od butylu) lateksu, kupisz za kilkadziesiąt złotych. Będą one miały krótka żywotność, ale nadadzą się do sporadycznego użytku. Natomiast oficjalne piłki do siatkówki, stworzone według wytycznych FIVB, to wydatek rzędu 200 złotych.

Jaką piłkę do siatkówki kupić?

Przy wyborze piłki siatkowej istotne jest jej przeznaczenie, tzn. czy będziesz jej używać na hali, plaży, do gry w mini siatkówkę, do treningu, czy też ma być prezentem dla Twojego dziecka. Jeśli masz w kieszeni trochę gotówki, postaw na sprawdzoną markę.

Piłka do siatkówki Mikasa od wielu lat uważana jest za wzorowy model, stając się poniekąd symbolem tego sportu. Równie dużą sławą cieszy się piłka siatkowa Molten, której zaletą jest posiadanie w swojej ofercie modeli przeznaczonych dla dzieci. Piłki oraz wiele innych akcesoriów do wykonywania aktywności fizycznej, znajdziesz w naszej kategorii sport i turystyka.

Mniej typowym wyborem będzie piłka siatkowa Nike. Ten sportowy gigant dokłada starań, by jego produkty były wykonane z dbałością o ich solidność i wytrzymałość. Decydując się na zakup piłki przeznaczonej konkretnie do siatkówki, warto postawić na firmy specjalizujące się stricte w tym sporcie.

Jeśli jednak nie chcesz wydawać więcej niż 20-30 zł, piłka siatkowa Kipsta to rozwiązanie dla Ciebie. Nie zapewni długoletniej wytrzymałości, ale wystarczy dla niedzielnych sportowców.

Decydując się na zakup piłki siatkowej musisz zastanowić się, czy potrzebujesz profesjonalnego modelu, czy też piłki do gry rekreacyjnej. W zależności od odpowiedzi, dostosuj swój wybór do oficjalnych wymogów oraz swojego budżetu.

Może zainteresują Cię również:

Jakie buty do siatkówki? 6 rad

Jaki zegarek do biegania?

Czy skakanka jest dobra na odchudzanie?

Piłki

Nakolanniki i opaski do siatkówki

Siatkówka