Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie rolki kupić? Kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jakie rolki kupić? Kilka rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę

O wyborze odpowiednich rolek w znacznej mierze decydują zdobyte dotychczas w tym zakresie umiejętności oraz preferowany styl jazdy. Oferowane obecnie na rynku modele można podzielić między innymi na te przeznaczone do jazdy zaawansowanej, jak i te bardziej uniwersalne, pełniące funkcję rekreacyjną. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odpowiednich rolek – tak, aby jazda na nich mogła być w pełni komfortowa oraz bezpieczna.

Rolki – jak wybrać?

Przy zakupie rolek warto przyjrzeć się bliżej ich najważniejszym parametrom, które będą miały wpływ nie tylko na styl naszej jazdy, ale w znacznej mierze zadecydują również o jej komforcie i bezpieczeństwie. Jednym z takich parametrów jest z całą pewnością rodzaj buta – warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy jest on idealne dopasowany do naszej stopy, tak aby zapewniał jej stabilizację. But powinien być także przewiewny.

Najlepszym rozwiązaniem okaże się wybór miękkiego i sznurowanego buta włożonego w kompozytową cholewkę. Taki but zapewni komfort użytkowania, a dzięki sztywnej cholewce nasza kostka zostanie odpowiednio unieruchomiona, co będzie miało wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Kolejny ważny aspekt, na który powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru odpowiednich rolek to kółka – najlepiej, jeśli są wykonane z uretanu lub poliuretanu.

Tańsze modele są niekiedy wyposażone w kółka plastikowe, które są niestety słabej jakości. Im większe kółka, tym szybsze rolki – warto jednak szczególnie podkreślić, że tego rodzaju modele okazują się mniej stabilne, w związku z czym powinni się na nie zdecydować raczej bardziej zaawansowani użytkownicy.

Jeżeli nadal zastanawiasz się nad tym, jak wybrać łyżworolki, zwróć uwagę na łożyska interesującego Cię modelu. Od ich budowy zależy bowiem szybkość oraz płynność jazdy. Łożyska oznaczane są symbolem ABEC, któremu towarzyszy zawsze jakaś cyfra – im większa, tym większe prędkości można osiągać na łyżworolkach. Ważnym kryterium wyboru okażą się także płozy – mogą być one karbonowe, aluminiowe lub kompozytowe. Te ostatnie sprawdzą się najlepiej jako łyżworolki dla dzieci – można je z powodzeniem stosować w przypadku osób początkujących oraz średniozaawansowanych. Płozy karbonowe i aluminiowe z kolei są zdecydowanie lżejsze i szybsze, dlatego będą odpowiednie dla osób zaawansowanych.

Jakie rolki dla dziecka?

W ofercie sklepów sportowych znaleźć można szeroki wybór modeli rolek, a każdy z nich przeznaczony jest do innego typu jazdy. Jakie łyżworolki okażą się najlepsze dla dzieci? Z całą pewnością warto zwrócić uwagę na łyżworolki regulowane, które umożliwiają zwiększenie rozmiaru buta wraz ze wzrostem dziecka. W związku z tym, że tego rodzaju modele nie są zbyt szybkie, nadają się doskonale do początkowej nauki i zapewniają jednocześnie pełne bezpieczeństwo.

Dla dzieci odpowiednie będą także rolki z wymienną płozą. Największą zaletą takich modeli jest przede wszystkim możliwość wymiany kółek na płozę łyżwiarską. Są to tak zwane łyżworolki 2 w 1 – latem pełnią funkcję rolek, a zimą łyżew. Pamiętaj, aby oprócz łyżworolek zakupić także dodatkowe akcesoria zapewniające bezpieczeństwo dziecku, takie jak: kask i ochraniacze.

Ile kosztują łyżworolki?

Cena łyżworolek uzależniona jest przede wszystkim od wybranego przez nas modelu. Na dobre łyżworolki przeznaczone do jazdy rekreacyjnej przeznaczymy od 300 do 700 zł. Kupując model w tym przedziale cenowym możemy mieć pewność, że został on wykonany z dobrej jakości materiałów, w związku z czym posłuży nam przez kilka  najbliższych lat.

Skating to doskonały sposób nie tylko na owocny trening całego ciała, ale także świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną sportową i zastanawiasz się, jakie łyżworolki wybrać, zwróć szczególną uwagę na wybór odpowiedniego rozmiaru buta, a także wielkość i twardość kółek – od tych czynników zależy bowiem, czy Twoja nauka jazdy będzie przebiegała szybko i bezpiecznie.