Kategorie

Konto

Koszyk

Piłka gimnastyczna – jaki rozmiar wybrać?

Opublikowano: sie 04,2021 12:14

Piłka gimnastyczna – jaki rozmiar wybrać?

Piłka gimnastyczna, określana również mianem „fit ball” lub „swiss ball”, to niezwykle przydatny przyrząd, z pomocą którego możemy ćwiczyć zarówno w domu, jak i w klubie fitness. Jakie parametry warto wziąć pod uwagę przy jej zakupie?

Spis treści

Piłka gimnastyczna – czym się charakteryzuje?

Treningi wykonywane na takiej piłce mają sporą przewagę nad ćwiczeniami na płaskiej powierzchni. Związane jest to z faktem, że utrudnia ona utrzymanie równowagi, aktywując do pracy dużą liczbę mięśni, w tym również mięśnie głębokie. Dzięki temu jesteśmy w stanie zapobiec wadom postawy oraz wyeliminować problemy z kręgosłupem. Z tego właśnie powodu piłka gimnastyczna stanowi doskonałe rozwiązanie dla dzieci czy kobiet ciężarnych. Inne zalety płynące z regularnych treningów z jej użyciem to: poprawa równowagi, redukcja tkanki tłuszczowej, ulga w bólach kostno-stawowych, zmniejszenie napięcia nerwowego, poprawa ruchomości stawów bez obciążania ich oraz lepsze funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Wyróżnia się kilka rodzajów piłek gimnastycznych. Do wyboru mamy między innymi:

  • Model klasyczny – wykonany z gumy PCV o właściwościach antypoślizgowych. Taka piłka znajdzie zastosowanie zarówno podczas ćwiczeń fitness, jak i zajęć rehabilitacyjnych. Najczęściej jej średnica waha się od 56 do 75 centymetrów. Im taka piłka jest cięższa, tym mniejsza jest jej trwałość.
  • Piłkę ABS – ma zbliżone zastosowanie do klasycznej wersji, lecz do jej produkcji wykorzystuje się piankę ABS, która ma antywybuchowe właściwości, a co za tym idzie – jest odporna na przebicie. Nawet jeżeli dojdzie do jej pęknięcia, nie ulegnie ona rozerwaniu, lecz powietrze będzie z niej powoli uchodzić.
  • Piłkę gimnastyczną z kolcami – posiada ona, rozmieszczone rzadziej lub gęściej, wypustki, które mogą pokrywać całą powierzchnię piłki lub tylko jej część. Jako że masują one ciało podczas treningu, często wykorzystuje się je podczas zajęć rozluźniających, takich jak joga czy pilates.
  • Piłkę w wersji mini – jej średnica waha się od około 16 do 26 centymetrów. Wykorzystuje się ją zarówno podczas ćwiczeń ogólnorozwojowych, jak i rehabilitacji. Trening z jej pomocą polegać może na opieraniu się na niej ręką podczas ćwiczeń w podporze lub trzymaniu jej w zgięciach nóg.
  • Piłkę typu fasolka – jej cechą charakterystyczną jest podłużny kształt. Najczęściej ma ona rozmiar 45 x 90 centymetrów. Tego typu piłkę stosuje się podczas ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz korekcyjnych.
  • Piłkę gimnastyczną z uchwytami – to produkt przeznaczony dla dzieci do zabawy.

Równie kluczowymi parametrami piłek do ćwiczeń są:

  • Grubość materiału – im jest ona większa, tym piłka będzie bardziej odporna na pęknięcie.
  • Maksymalne obciążenie – w większości przypadków wynosi ono około 200 kilogramów.
  • Stosowne certyfikaty oraz atesty – na opakowaniu piłki warto szukać oznaczeń takich jak CE, GS oraz TUV.

Jak dopasować rozmiar piłki gimnastycznej do naszego wzrostu?

Wybierając piłkę gimnastyczną, pod uwagę należy wziąć również nasz wzrost. Jeżeli będzie ona za mała lub zbyt duża, trening nie będzie efektywny i może skutkować groźną kontuzją. Jeżeli nasz wzrost wynosi od 150 do 165 centymetrów, wybierzmy piłkę o średnicy 55 centymetrów. Jeśli mamy od 166 do 175 centymetrów wzrostu, zaopatrzmy się w piłkę, gdzie parametr ten wynosi 65 centymetrów. U osób o wzroście od 176 do 185 centymetrów najlepiej sprawdzi się model o średnicy 75 centymetrów, u wyższych – 85 centymetrów.

Po napompowaniu piłki należy sprawdzić, czy, gdy na niej siedzimy, kąt pomiędzy udem a podudziem wynosi 90 stopni, a między udami a tułowiem jest nie mniejszy niż 90 stopni.

Ile kosztuje piłka gimnastyczna?

Ceny piłek gimnastycznych są zróżnicowane i wahają się od około 15 do około 100 złotych. Zależy to przede wszystkim od typu piłki, użytych materiałów oraz producenta.

Piłka gimnastyczna jest niezwykle praktycznym przyrządem treningowym, który znajdzie zastosowanie zarówno podczas zajęć fitnessowych, jak i rehabilitacyjnych, wzmacniających, rozluźniających oraz relaksujących.

Może zainteresują Cię również:

8 ćwiczeń z piłką fitness

6 akcesoriów do fitnessu, które uczynią twój trening skuteczniejszym

Ochraniacze na rolki ☆ Ochraniacze na deskorolkę ☆ Zestawy ochraniaczy

Buty sportowe dla dzieci

Torby i worki piłkarskie