Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie łyżworolki kupić?

Opublikowano: sie 04,2021 11:48

Jakie łyżworolki kupić?

Odpowiednio dobrane łyżworolki są podstawą wygodnej jazdy i efektywnych ćwiczeń. Niezależnie od tego, czy jeździmy rekreacyjnie, szybko, czy wyczynowo – dobry sprzęt przyda się w każdej sytuacji. Jakie łyżworolki kupić, aby w pełni wykorzystać ich możliwości? Na co zwrócić uwagę? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na wiele pytań dotyczących rolek!

Spis treści

Jak wybrać dobre łyżworolki?

Jazda na łyżworolkach to tak naprawdę sport i rozrywka jednocześnie. Dlatego właśnie ten sprzęt cieszy się tak ogromną popularnością. Jeżdżą duzi i mali, dzieci i osoby starsze. Przed zakupem łyżworolek, warto zadać sobie następujące pytania: jakie są nasze umiejętności? Jaki rodzaj jazdy preferujemy? Jaką kwotę możemy wydać? Jeśli już mamy gotowe odpowiedzi, możemy zapoznać się z poszczególnymi rodzajami sprzętu dostępnego na rynku.

  • Łyżworolki wyczynowe wybierają zazwyczaj miłośnicy nieco bardziej agresywnego skatingu. Najczęściej wyposażone są w małe kółka o różnym rozstawieniu, oryginalnych połączeniach i układach np. dwa kółka małe i dwa duże. Na ich zakup decydują się osoby doświadczone, które wykonują różnego rodzaju triki. Pamiętajmy, że ze względu na wyczynową jazdę, but powinien zapewniać nodze stabilność i być odporny na obciążenie.
  • Odpowiednio wytrzymałe będą także łyżworolki kauczukowe z dużymi kołami, które sprawiają, że jazda jest prosta i niezwykle przyjemna.
  • Łyżworolki hokejowe, jak sama nazwa wskazuje, przeznaczone są do gry w hokeja. Powinny wyróżniać się przede wszystkim stabilnością, zwrotnością, twardością i dobrą kontrolą jazdy. Profesjonaliści używają rolek z dwoma wielkościami kółek i bez hamulców.
  • Łyżworolki figurowe są sprzętem z wyższej półki, ale umożliwiają lekką i bardzo zwrotną jazdę. Doświadczony użytkownik z łatwością wykona na nich ostre łuki, pętle i zwroty. Dzięki ustawieniu kółek na różnej wysokości, płozy imitują łuk łyżwy. Łyżworolki figurowe są drogie, ale jeżdżąc na nich poczujemy się jak gwiazdy na lodzie!
  • Ciekawym rozwiązaniem są także łyżworolki 3w1. W zależności od potrzeb, mogą one być łyżwami, rolkami lub wrotkami. Cechują się łatwą zamianą poszczególnych elementów.
  • Z kolei łyżworolki 2w1 to łyżwy i rolki.
  • Dużą popularność zdobywają ostatnio również łyżworolki terenowe, czyli tzw. nartorolki. Są przeznaczone do jazdy stylem łyżwowym i klasycznym. But przypina się zazwyczaj wiązaniem narciarskim. Dobry sprzęt poradzi sobie zarówno na pokruszonym asfalcie, drogach leśnych, jak i na kostce.

Łyżworolki damskie, męskie i dziecięce

Warto wziąć pod uwagę również fakt, że inne łyżworolki lepiej sprawdzą się u pań, a inne u panów. Łyżworolki damskie różnią się przede wszystkim zakresem rozmiarów, kolorami, wykończeniem detali i wyprofilowaniem podeszwy. Łyżworolki męskie będą też nieco cięższe. Ogólnie, kupując łyżworolki dla dorosłych pamiętajmy o tym, że ich nogi już nie rosną, dlatego sprzęt nie musi posiadać regulacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku maluchów. Łyżworolki dziecięce powinny posiadać możliwość regulacji rozmiaru buta w zakresie co najmniej trzech numerów. Dzięki takiemu rozwiązaniu, rolki rosną razem z naszym dzieckiem. Co więcej – są wyposażone w bardzo wytrzymałe kółka i często sprzedawane w zestawie razem z kaskiem i ochraniaczami.

Ile kosztują łyżworolki?

Ceny dobrych rolek do jazdy rekreacyjnej, hokejowej i wyczynowej wahają się w granicach od 400 do 700 zł. Na rolki dziecięce należy przeznaczyć 200-300 zł. Najdroższe będą łyżworolki figurowe, profesjonalne modele kosztują nawet około tysiąca złotych. Cenę wybranego modelu można łatwo sprawdzić w domowym zaciszu. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło “łyżworolki cena” i już mamy pogląd na propozycje poszczególnych sklepów. Dodatkowo, od razu można zerknąć na opinie odnośnie poszczególnych łyżworolek i rady dotyczące ich użytkowania.

Łyżworolki jakiej firmy?

Dobrą opinią cieszą się łyżworolki K2 Kinetic 80. Sprzęt ten cechuje się twardymi kółkami amortyzującymi wstrząsy, długą żywotnością łożysk oraz systemem szybkiego sznurowania. Warte uwagi są także łyżworolki Fila. Model Shadow 80 z łożyskami ABEC 5 umożliwi komfortową i kontrolowaną jazdę, a polecany jest szczególnie dla tych, którzy jeżdżą rekreacyjnie. Bardzo trwałą, lekką i stabilną płozę posiadają łyżworolki Crivit. Anatomicznie ukształtowanym, wyściełanym materiałem z pamięcią kształtu mogą pochwalić się łyżworolki Tempish w modelu fitness five. Z kolei łyżworolki Bauer oferują kultowy model FX1, zapewniający niewielkie opory ruchu, a tym samym płynną i szybką jazdę. Godne polecenia są także łyżworolki Spokey, wybierane szczególnie przez osoby uprawiające jazdę rekreacyjną.

Miłośnicy sportów indywidualnych wprost uwielbiają łyżworolki. Jazda na nich to prawdziwa przyjemność połączona z budowaniem ładnej sylwetki. Wybierając nasz sprzęt pamiętajmy, żeby wyposażyć się również w kask, ochraniacze na kolana i rękawiczki. Bezpieczeństwo to podstawa!

Może zainteresują Cię również:

Ochraniacze na rolki, czyli wszystko o bezpiecznej jeździe na łyżworolkach

Jakie łyżworolki dla dziecka?

Jaki kask rowerowy dla dziecka?

Rolki i wrotki

Kaski Skaterskie

Deskorolki klasyczne ☆ Deskorolki elektryczne