Kategorie

Konto

Koszyk

Plecak czy pas do biegania? Pomagamy wybrać!

Opublikowano: sie 04,2021 12:41

Plecak czy pas do biegania? Pomagamy wybrać!

Bez względu na to, czy biegamy po pobliskim parku, czy planujemy dłuższą wyprawę, zawsze warto zabrać ze sobą kilka niezbędnych akcesoriów takich, jak bidon z wodą, przekąska energetyczna, telefon, klucze czy portfel. By nie utrudniały one treningu, schować możemy je do plecaka lub specjalnego pasa. Czym charakteryzuje się każdy z nich i co warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze? Podpowiadamy!

Spis treści

Plecak biegowy

Plecaki do biegania od ich standardowej wersji różnią się konstrukcją. Do ich produkcji wykorzystuje się lekkie materiały, które nie krępują ruchów i dobrze przylegają do ciała. Takie akcesorium sprawdzi się zarówno u amatorów, jak i osób trenujących profesjonalnie.

Pierwszą kwestią, którą warto wziąć pod uwagę wybierając taki plecak, jest jego rozmiar. Najbardziej optymalny będzie model o pojemności około 10 – 12 litrów. Najlepiej, by był on wykonany z wodoodpornych materiałów o podwyższonej oddychalności. Plecak sportowy powinien cechować się również lekkością i dobrym dopasowaniem do ciała (nie może mieć on zbyt dużego luzu – zacznie wówczas podskakiwać, co będzie utrudniało nam trening i może skończyć się nieprzyjemnymi otarciami). Warto także, aby był wyposażony w praktyczne kieszenie, do których schowamy wodę czy przekąski.

Niezwykle praktyczne są plecaki do biegania z bukłakiem. Mają one w sobie specjalną przegródkę lub mocowania, które pozwalają na zamontowanie pojemnika z wodą. Posiada on formę cienkiego, wytrzymałego worka, do którego nalewa się wodę, a następnie pije ją przy pomocy specjalnej rurki. Dzięki temu jesteśmy w stanie na bieżąco nawadniać się, bez konieczności przerywania biegu.

Kolejna propozycja to plecak do biegania z bidonem, a właściwie specjalnym mocowaniem na niego. Dzięki temu, w trakcie biegu naczynie z płynem nie przesuwa się, wyprowadzając nas z rytmu.

Bardzo ciekawie prezentują się również plecaki – kamizelki do biegania. Od tradycyjnych modeli różnią się tym, że zamiast klasycznych szelek mają materiałowe płatki, które ściśle opinają klatkę piersiową.

Pas do biegania

Przy wyborze saszetki na pas do biegania, w pierwszej kolejności należy zastanowić się, ile rzeczy będziemy chcieli do niej spakować i jaka będzie ich szacowana waga oraz objętość. Im pas będzie szerszy, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że przy dużej masie pakunku będzie podskakiwał podczas biegania, zmniejszając komfort treningu. Warto zaopatrzyć się w torebkę nas do biegania o możliwie jak największej powierzchni do przylegania ciała, dzięki czemu ciężar będzie się lepiej rozkładał. Równie ważnym elementem są ściągacze, gumka albo sznurek, które pozwolą nam skompresować objętość saszetki, jeżeli podczas treningu nie będziemy mieli ze sobą wszystkich akcesoriów.

Pas do biegania na brzuch powinien być wykonany z wodoszczelnego materiału. Będziemy mieć wówczas pewność, że nawet jeżeli w czasie wyprawy zaskoczy nas ulewa, nasze dokumenty czy telefon nie ulegną uszkodzeniu.

Pas do biegania z bidonami

Podczas treningu, bez względu na jego długość, zadbać należy o bieżące nawadnianie organizmu. Umożliwią nam to praktyczne bidony wypełnione wodą. By jednak nie musieć nosić ich w rękach, należy zaopatrzyć się w pas do biegania na wodę. Taki gadżet posiada specjalne mocowanie, dzięki któremu będziemy w stanie sprawnie i szybko wyjąć z niego bidon.

Ile kosztuje plecak i pas do biegania?

Ceny plecaków do biegania wahają się od około 30 do około 700 złotych. Za pas zapłacimy natomiast między 20 a 450 złotych. Wpływ na cenę takich akcesoriów ma między innymi marka oraz dostępne funkcje.

Podczas treningu biegowego zastosowanie znajdzie zarówno plecak, jak i pas. Warto przetestować oba akcesoria i wybrać to, które będzie najbardziej dopasowane do naszych indywidualnych potrzeb.

Może zainteresują Cię również:

Jaki plecak do biegania?

Plecak rowerowy: wybieramy najlepsze rozwiązanie!

Wakacje w górach – oto gadżety, które musisz spakować do plecaka!

Plecaki na trening

Plecaki

Pasy do biegania ☆ Saszetki do biegania