Kategorie

Konto

Koszyk

Piłka do gry w piłkę nożną - wybieramy najlepszą

Opublikowano: sie 04,2021 12:13

Piłka do gry w piłkę nożną – wybieramy najlepszą

Piłka, choć ma prostą i nieskomplikowaną budowę, zapewnia nam emocjonującą rozgrywkę, zarówno przed telewizorem, jak i na pobliskim boisku. Aby móc cieszyć się własną futbolówką i wraz z przyjaciółmi zagrać w piłkę nożną, warto wybrać najlepszy model, który będzie solidny i wytrzymały nawet na najmocniejsze kopnięcia i uderzenia.

Spis treści

Ile waży piłka nożna?

W zależności od wielkości piłki, waga może ulec zmianie. Standardem, który jest aprobowany przez Międzynarodową Federację Piłki Nożnej, to 415-425 g w przypadku tzw. piątki oraz 350-390 g dla czwórki.

Piłka do piłki nożnej – wymiary

 •     piłka do piłki nożnej rozmiar 5 – najpopularniejsza piłka do gry, która (jako jedyna) może uzyskać aprobatę FIFA (FIFA Approved). Jest to najbardziej wskazany rozmiar dla zawodowców podczas oficjalnych rozgrywek;
 •     piłka do piłki nożnej rozmiar 4 – przeznaczona dla początkujących zawodników lub tzw. trampkarzy. Jest nieco mniejsza od tradycyjnej piątki i może być stosowana podczas nieformalnych rozgrywek;
 •     piłka do piłki nożnej rozmiar 3 – rekreacyjna forma piłki o wadze 280-320 g, która częściej jest stosowana do zabawy w szkole lub podczas lekcji WF-u w szkołach podstawowych;
 •     piłka do piłki nożnej rozmiar 2 – dziecięcy format piłki o wadze 175-185 g, przeznaczony do zabawy oraz wspierania koordynacji ruchowej;
 •     piłka do piłki nożnej rozmiar 1 – pieszczotliwie nazywana minipiłką. Przeznaczona do gier i zabaw rekreacyjnych, a dzięki niezwykle małej wadze 190-210 g jest idealną propozycją na pierwszą piłkę naszego dziecka.

Piłka dla dzieci

Wiek powinien być głównym kryterium, jakim się kierujemy podczas wyboru piłki nożnej dla dzieci. Dla dwu- i trzylatka polecanym rozmiarem jest jedynka, zaś wraz z rozwojem pociechy, możemy wprowadzać większe.

Warto jednak pamiętać, że piłka w tradycyjnym rozmiarze, która znana jest z rozgrywek na światowych stadionach, budzi ogromne emocje wśród starszych dzieci i nastolatków, dlatego może być świetnym pomysłem na prezent (zwłaszcza jeśli posiada emblemat FIFA Approved).

Ile kosztuje piłka nożna?

Ceny piłek zależą od wielu czynników, m.n.:

 •     marki;
 •     rozmiaru;
 •     certyfikatu;
 •     przeznaczenia;
 •     jakości;
 •     odbicia;
 •     absorpcji wody;
 •     sposobu łączenia;
 •     trzymania ciśnienia.

Jeśli zależy nam na oryginalnej piłce, która będzie posiadała 12 łat pięciokątnych i 20 sześciokątnych oraz certyfikat dopuszczenia, wówczas cena może być bardzo wysoka.

W przypadku, gdy zależy nam na standardowej piłce, która będzie służyła do rozgrywek, wówczas warto zainwestować w piłkę sportową adidas. Jej koszt nie przekracza 80 złotych, zaś parametry jakościowe i wytrzymałościowe są na bardzo wysokim poziomie.

Dobra piłka do piłki nożnej

Zakup piłki powinien być podyktowany częstotliwością gry. Jeśli zamierzamy z niej korzystać rekreacyjnie, np. tylko w wakacje, wówczas nie ma potrzeby zakupu drogiego modelu, bo w zasadzie każdy spełni nasze wymagania.

W momencie, kiedy gramy w piłkę nożną regularnie, np. w każdą sobotę lub codziennie, poleca się wybrać futbolówkę sprawdzonej firmy. Wysoka jakość oraz dobre parametry sprawiają, że posłuży nam dłużej i podczas rozgrywki nie dojdzie do nieoczekiwanych zdarzeń lub zniszczenia.

 •     piłka Telstar: adidas Telstar jest oficjalną piłką meczową wg FIFA;
 •     piłka adidas: oprócz oficjalnych piłek adidas Telstar, ten niemiecki producent akcesoriów i odzieży sportowej, posiada w ofercie dobrej jakości futbolówki, które posiadają niezbędne atesty oraz spełniają rygorystyczne wymagania wewnętrzne marki;
 •     piłka Puma: idealna dla wszystkich fanów piłki nożnej, którzy cenią precyzję, solidność wykonania oraz atrakcyjną cenę;
 •     piłka Nike: amerykański producent i sponsor rozgrywek sportowych również w swojej ofercie posiada ciekawą piłkę do gry w rozmiarze 5 i 4.

Jeśli jesteśmy aktywnymi zawodnikami, warto rozważyć zakup markowej piłki, która będzie służyła nam przez wiele miesięcy. Oficjalne modele, tj. adidas Telstar, choć idealne pod względem parametrów, często są traktowane jako wyrób kolekcjonerski.

Może zainteresują Cię również:

Jak dobrać ochraniacze piłkarskie?

Koszulki piłkarskie przegląd rozwiązań

Komplet piłkarski dlaczego to dobre rozwiązanie?

Piłka nożna dla dzieci

Torby i worki piłkarskie

Stroje piłkarskie