Kategorie

Konto

Koszyk

Jak dobrać buty piłkarskie?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:13

Jak dobrać buty piłkarskie?

Dobre buty piłkarskie to takie, które mocno trzymają się stopy i odpowiednio leżą. Oprócz wygody, która ma podstawowe znaczenie dla komfortu treningu, przy wyborze butów do grania w piłkę nożną ważne jest też podłoże. Sprawdźmy więc, jak dobrać buty piłkarskie i co oferują nam producenci poszczególnych marek obuwia.

Sezon wiosenny zachęca do treningów na świeżym powietrzu. Wprawdzie piłka nożna jest dyscypliną, którą można uprawiać przez cały rok, ale gra na hali to z pewnością nie to samo, co rozgrywka pod gołym niebem. Jak w każdym sporcie, także i w przypadku piłki nożnej istotny jest sprzęt. To właśnie odpowiednio dobrane buty są ważnym elementem sukcesu podczas meczu i na treningach.

Jak dobrać buty piłkarskie?

Buty piłkarskie dobieramy do rodzaju nawierzchni. Buty do piłki nożnej do gry na trawę nie nadają się do hali ani na sztuczne nawierzchnie. Dobrze dobrany but zapewnia właściwą amortyzację, pozwala na precyzyjne przyjęcie piłki i jej mocne wybicie. Liczy się też komfort noszenia obuwia.  Buty do gry w piłkę nożną nie mogą uwierać. Warto wybierać modele, które mają specjalną perforowaną wkładkę, co zapobiega zmęczeniu stóp. Przyda się też dobrze wyprofilowany język, który chroni przed dostawaniem się brudu do środka butów, a także  utrzymuje stopę w stabilnej pozycji. Ten rodzaj obuwia do piłki nożnej ma w swojej ofercie większość znanych firm sportowych takich jak Nike, Reebok, Puma.

Buty do gry w piłkę nożną powinny być dopasowane, ale niezbyt ciasne. Odrobina luzu (na  grubość palca) jest niezbędna, by zmieściły się jeszcze ochraniacze i getry.

Jakie buty piłkarskie są najlepsze?

Nie ma jednej marki ani modelu idealnych butów. W piłkę nożną można grać na różnych nawierzchniach. Każda z nich wymaga innego rodzaj obuwia. Poniżej przedstawimy najważniejsze cechy każdego z rodzajów butów do grania w piłkę.

Buty piłkarskie halowe

Buty piłkarskie halówki mają płaską podeszwę, która nie rysuje nawierzchni hali i dzięki specjalnemu antypoślizgowemu materiałowi zapewnia dobrą przyczepność podczas gry. Buty piłkarskie na halę świetnie sprawdzą się w roli codziennego obuwia do szkoły czy pracy.

Buty piłkarskie korki na boisko

Korki piłkarskie to najbardziej znane buty do grania w piłkę. Buty piłkarskie do gry na trawie mają dość duże i masywne korki. Korki na wkręty były i są nadal preferowane przez graczy, którzy lubią prawdziwie dynamiczną rozgrywkę, gdzie nikt nie cofa nogi.

Buty piłkarskie turfy – najlepsze na sztuczną nawierzchnię

Buty do piłki nożnej turfy to obuwie przeznaczone do gry na sztucznej nawierzchni np.: na boiskach typu orlik. Ich cechą charakterystyczną jest duża liczba drobnych wypustek na podeszwie. Pozwala to zachować dobrą przyczepność i zapewnia komfort gry nawet na twardej powierzchni. Ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Gra w butach piłkarskich turfach nie obciąża stawów.

Buty piłkarskie lanki – nowoczesne korki do gry na trawie

Lanki to buty do gry w piłkę nożną, w których korki są trwale przyczepione do podeszwy. Ten rodzaj butów najlepiej nadaje się do gry na miękkiej murawie.

Piłka nożna to sport, który ma miliony fanów na całym świecie. Liczne grono fanów emocjonuje się rozgrywkami swoich ulubionych drużyn przed telewizorem i próbuje dorównać osiągnięciami na boisku swoim idolom. W dobrych butach sportowych jest to na pewno dużo łatwiejsze. A nawet jeśli wyniki pozostawiają dużo do życzenia, to ruch, duch rywalizacji i drużynowa współpraca przynoszą realne korzyści w postaci lepszej kondycji fizycznej, poprawy zdrowia i dobrego humoru. To wystarczające powody, by sprawić sobie na wiosnę nowe buty sportowe i zacząć grać.