Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie łyżworolki dla dziecka?

Opublikowano: sie 04,2021 11:48

Jakie łyżworolki dla dziecka?

Jazda na łyżworolkach to sport, który z powodzeniem może uprawiać cała rodzina. By jednak móc w pełni cieszyć się aktywnością, należy wybrać odpowiednie rolki dla dziecka. Najlepiej sprawdzi się model, który będzie wytrzymały, a jednocześnie nie pozwoli na rozwijanie zbyt dużych prędkości. Jakie zatem łyżworolki dziecięce warto kupić?

Spis treści

Łyżworolki – jakie wybrać?

Z reguły naukę jazdy na rolkach dzieci zaczynają około 4. roku życia, choć w znacznej mierze zależy to od indywidualnych predyspozycji Twojej pociechy. Wybierając łyżworolki dziecięce, należy skupić się na zapewnieniu maluchowi komfortu oraz bezpieczeństwa.

Łyżworolki dziecięce – kółka

Pierwszym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas zakupów, są kółka zastosowane w danym modelu rolek. Wbrew powszechnej opinii, kółka nie są wykonywane z kauczuku, a z poliuretanu. Opisuje się je według kryteriów twardości oraz wielkości.

Twardość kółek oznacza się za pomocą litery A oraz liczby. Kółka twarde, bliższe wartości 100A, mają dłuższą żywotność i szybciej się na nich jeździ, lecz gorzej amortyzują drgania. Z kolei kółka miękkie, bliższe wartości 74A, dobrze tłumią drgania, ale stawiają większy opór podczas jazdy i szybciej się zużywają.

Wielkość kółek natomiast wyrażana jest w milimetrach. Zasadniczo można je podzielić na kółka małe o średnicy 46-62 mm, średnie o średnicy 70-84 mm oraz duże o średnicy 90-110 mm. Im większe kółka, tym wyższe prędkości można rozwijać, ale zmniejsza się zwrotność rolek. Kółka mniejsze zapewniają lepszą zwrotność, ale wolniej się na nich jeździ.

Łyżworolki dziecięce – łożyska

Kolejnym elementem łyżworolek są łożyska, na których obracają się kółka. Rodzaj łożyska określa się skrótem ABEC oraz nieparzystą cyfrą – 1, 3, 5, 7 lub 9. Zazwyczaj im wyższy jest ten parametr, tym łożysko jest szybsze, a przy tym bardziej delikatne. Nie zawsze jednak znajduje to zastosowanie, ponieważ niekiedy producenci przyjmują inne standardy ich wykonania. Łożyska mogą różnić się także rozmiarem – standardowy to 608, ale można spotkać łożyska mini o rozmiarze 688.

Łyżworolki dziecięce – płoza

Następny krok to dobór odpowiedniej płozy, czyli szyny spajającej rolkę w całość. Aluminiowa płoza zapewnia wyższą prędkość, precyzję i zwrotność, lecz robi to kosztem amortyzacji. Z tłumieniem drgań na nierównej powierzchni lepiej radzą sobie płozy kompozytowe, do produkcji których wykorzystuje się tworzywa sztuczne.

Łyżworolki dziecięce – but

Wybierając rolki dziecięce zwróć też uwagę na but, inaczej skorupę, danego modelu. But najczęściej zrobiony jest z plastiku, a w przypadku rolek do jazdy szybkiej – z włókna szklanego lub włókna węglowego. Jednak w rolkach rekreacyjnych oraz fitness, które polecane są osobom początkującym, częściej stosuje się tak zwany miękki but, wykonany z materiałów oddychających, który umieszcza się w plastikowej cholewce.

Jakie łyżworolki dla początkujących?

Wiesz już wszystko, co najważniejsze, lecz wciąż zastanawiasz się, jakie łyżworolki na początek dla dziecka kupić? By nauka jazdy była nie tylko przyjemna, ale przede wszystkim bezpieczna, wybierz model o zwartej budowie, do produkcji którego wykorzystano wytrzymałe materiały. Dzięki temu rolki będą bardziej odporne na zniszczenia, które na tym etapie z reguły pojawiają się dość często.

Najlepiej kupić model, który nie pozwoli na rozwijanie zbyt dużych prędkości. Z tego powodu powinny interesować Cię modele o mniejszych i bardziej miękkich kółkach, z łożyskami ABEC 0 lub ABEC 1 oraz kompozytową płozą. Pamiętaj również, że rolki dla dziecka muszą być wygodne. W przeciwnym razie maluch może bardzo szybko zrazić się do uprawiania tego sportu.

Ile kosztują łyżworolki?

Ceny łyżworolek są bardzo zróżnicowane i zależą w głównej mierze od producenta sprzętu oraz jakości materiałów, z jakich dany model został wykonany. Na rolki dziecięce warto jednak przeznaczyć około 200-400 zł. Pytasz, dlaczego tak dużo?

Po pierwsze, w tym przedziale cenowym dostępne są już modele cenionych firm, zapewniające wyższy komfort jazdy. Po drugie, większość rolek dziecięcych ma regulowany zakres rozmiarów – w zależności od modelu od 3 do 5 numerów – więc nie musisz się martwić, że kupujesz sprzęt na jeden sezon, bo w przyszłym roku maluch z niego wyrośnie.

Jazda na rolkach to świetny sposób na aktywne spędzenie czasu w rodzinnym gronie. Odpowiednio dobrane rolki zapewnią dziecku bezpieczeństwo, dając mu przy tym jeszcze więcej przyjemności i ogrom satysfakcji z nauki.

Może zainteresują Cię również:

Ochraniacze na rolki, czyli wszystko o bezpiecznej jeździe na łyżworolkach

Jakie łyżworolki kupić?

Jaki kask rowerowy dla dziecka?

Rolki i wrotki

Kaski Skaterskie

Deskorolki klasyczne ☆ Deskorolki elektryczne