Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki krokomierz do biegania?

Opublikowano: lip 30,2021 15:07

Jaki krokomierz do biegania?

Krokomierz to proste, niewielkie urządzenie, które może okazać się niezwykle pomocne podczas codziennej aktywności fizycznej. Wykorzystywać możemy go zarówno w trakcie treningu biegowego, jak i spaceru czy zajęć Nordic Walking. Co warto wziąć pod uwagę wybierając krokomierz?

Spis treści

Krokomierz do biegania

Krokomierz przyda się zarówno tym osobom, które chcą na bieżąco monitorować pokonywany każdego dnia dystans, jak i tych, którym priorytetem jest poprawa kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów lub wzmocnienie mięśni.

Do podstawowych funkcji krokomierzy zalicza się: licznik kroków, pomiar dystansu oraz licznik kalorii. Jeżeli urządzenie to ma nam służyć jako motywator do zwiększenia codziennej aktywności sportowej oraz sprawdzania przebytego dystansu, na przykład podczas treningu Nordic Walking, tego typu prosty model będzie w zupełności wystarczający.

Bardziej zaawansowane urządzenia posiadają także zegarek, pulsometr (funkcja ta może się okazać bardzo przydatna u osób trenujących cardio), timer (pomoże w pracy nad szybkością), budzik, a nawet radio. Po tego typu modele najczęściej sięgają profesjonalni biegacze, którzy realizują zaawansowane treningi, chcą popracować nad techniką biegania lub przygotowują się do maratonu. W tym przypadku, krokomierz posiadać może również wbudowaną pamięć oraz możliwość eksportu danych do komputera, co pozwoli nam na wnikliwą analizę osiąganych wyników.

Jeżeli lubimy biegać po górach, wybierzmy krokomierz z kompasem, ciśnieniomierzem oraz wysokościomierzem (ostatni z nich wykorzystuje pomiar ciśnienia atmosferycznego do pomiaru wysokości położenia użytkownika).

Krokomierz na rękę czy do pasa?

Kupując krokomierz, pod uwagę należy wziąć nie tylko oferowane przez dany model funkcje, lecz również sposób mocowania urządzenia. Musi być on na tyle stabilny, by sprzęt nie odpinał się podczas biegu, utrudniając skupienie się na treningu.

W sklepach spotkać możemy się między innymi z krokomierzami – zegarkami. Tego typu urządzenia są wyposażone w szereg dodatkowych funkcji takich, jak stoper, timer, pulsometr czy pomiar międzyczasów. Mają również duży, czytelny cyferbalt, który umożliwia odczytywanie wyników po zmroku.

Kolejna propozycja to krokomierz – opaska. Wygląda on niczym zegarek, lecz pomiar czasu nie jest jego główną funkcją. Takie urządzenie liczy kroki i dystans, a niekiedy także mierzy ciśnienie atmosferyczne czy posiada wbudowany kompas.

Trzeci dostępny typ krokomierzy to modele przypinane do paska. Posiadają mniej funkcji niż ich naręczna wersja, lecz są znacznie bardziej praktyczne – możemy je bowiem przypiąć w taki sposób, by nie były widoczne pod ubraniem. Takie krokomierze przeważnie posiadają jedynie podstawowe funkcje, jak pomiar dystansu czy licznik kalorii, lecz spotkać można się również z takimi, które są wyposażone w pulsometr czy radio.

Krokomierz – jak wybrać?

Ceny krokomierzy są zróżnicowane i wahają się od około 10 do około 150 złotych.

Jeżeli szukamy taniego sprzętu, zaopatrzmy się w model AG41B, który posiada licznik przebytych kalorii, spalonych kilometrów oraz mil. Ma on wbudowany, praktyczny klips do paska.

Druga z propozycji to krokomierz Spokey Moony 3D 837790 – urządzenie nowej generacji wyposażone w czujnik ruchu o wysokiej precyzji pomiaru. Dostępne tu funkcje to: licznik kroków, przebyty dystans, prędkość, spalone kalorie, całkowity pomiar czasu ćwiczeń oraz zegar. Krokomierz posiada pamięć do 7 dni wstecz i jest zapinany na klips.

Godny polecenia jest również model XIAOMI Smartband Mi Band2 BT, który posiada między innymi pulsometr oraz funkcję monitorowania snu. Ma niewielki, lecz czytelny ekran i jest wodoodporny.

Krokomierz to niezwykle użyteczny gadżet, który skutecznie zmotywuje nas do codziennej aktywności fizycznej, bez względu na to, czy jest to bieganie, długie spacery czy Nordic Walking.

Może zainteresują Cię również:

Jak dobrać legginsy do biegania?

Jaki zegarek do biegania?

Jakie buty do biegania damskie?

Krokomierze do biegania ☆ Krokomierze dla biegaczy

Pulsometry

Zegarki i pulsometry