Ciśnieniomierz – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Ciśnieniomierz – dlaczego warto mieć go w swoim domu?

Czy wiesz, że przed stworzeniem pierwszego ciśnieniomierza tętniczego, aby zbadać ciśnienie krwi, konieczne było nacięcie tętnicy? Dziś na szczęście rozwój medycyny pozwala nam przeprowadzić te badania dużo łatwiej. A warto to robić, bo kontrola ciśnienia jest niezwykle ważna w profilaktyce! Zobacz, czym charakteryzuje się dobry ciśnieniomierz i jaki sprzęt kupić.

Jak działa ciśnieniomierz?

Ciśnieniomierz powinien być jednym z podstawowych urządzeń medycznych w domu. Jego działanie jest bardzo proste – nadmuchiwany na ramieniu lub nadgarstku mankiet blokuje przepływ krwi w tętnicy. Następnie powietrze jest powoli spuszczane. W pewnym momencie badający znów może wyczuć tętno, ciśnienie powietrza w mankiecie określa wtedy ciśnienie skurczowe krwi.

Wprowadzenie ciśnieniomierzy ze słuchawkami – a następnie elektronicznych – pozwoliło również na zbadanie ciśnienia rozkurczowego. Kiedy ciśnienie w mankiecie jest wyższe niż rozkurczowe, krew przepływa przez tętnice z charakterystycznym stukotem.

Ciśnieniomierz – jaki wybrać?

Ciśnieniomierz elektroniczny, ciśnieniomierz zegarowy, nadgarstkowy, naramienny… Szukając odpowiedniego sprzętu, można się pogubić. Poniżej znajdziesz nasze porady, jak i gdzie kupić dobry ciśnieniomierz.

Ciśnieniomierz – naramienny czy nadgarstkowy?

Oba te rodzaje mają swoje dobre i złe strony. Ciśnieniomierz naramienny można bez wahania uznać za dokładniejszy, co dla wielu stanowi przeważającą zaletę.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy jest jednak zwykle dużo mniejszy, dzięki czemu zajmuje mniej miejsca w domu i łatwiej wszędzie go ze sobą zabrać. Świetnie nadaje się też do pomiaru ciśnienia u osób z nadwagą lub szerokimi ramionami, u których założenie ciśnieniomierza naramiennego może stanowić kłopot.

Ciśnieniomierz – elektroniczny czy zegarowy?

Tutaj także trudno o jednoznaczną odpowiedź, który ciśnieniomierz jest lepszy. Często można spotkać się z wątpliwościami, czy ciśnieniomierz elektroniczny jest dokładny. I rzeczywiście, pomiar ciśnienia przez taki sprzęt może być mniej dokładny od pomiaru manualnego. Czy to aby na pewno problem? Pamiętaj, że codzienny, domowy pomiar nie musi dawać precyzyjnych wyników. Ma służyć przede wszystkim kontrolowaniu skoków ciśnienia.

Ciśnieniomierz zegarowy zapewnia dokładniejsze wyniki. Korzystanie z niego wymaga jednak posługiwania się stetoskopem. To często ciśnieniomierz medyczny, wykorzystywany przez lekarzy.

Przed wyborem zastanów się więc, na jak bardzo dokładnych wynikach ci zależy i jak bardzo ważny jest dla ciebie komfort korzystania z urządzeń związanych ze zdrowiem i pielęgnacją.

Ciśnieniomierz Bluetooth

Ciekawym i coraz bardziej popularnym w ostatnim czasie rozwiązaniem jest także ciśnieniomierz Bluetooth. Można z niego korzystać jak ze zwykłego ciśnieniomierza, a dodatkowo zapewnia on możliwość przesłania wyników do aplikacji w telefonie lub tablecie. Jest to duże ułatwienie dla osób, które muszą kontrolować swoje ciśnienie często i regularnie.

Czy ciśnieniomierz może wykryć arytmię?

Oprócz pomiaru ciśnienia, ciśnieniomierze służą także do badania tętna badanej osoby. Dzięki temu regularne pomiary mogą pomóc nie tylko w wykryciu problemów z zaburzeniami ciśnienia, ale także mogą wskazać na arytmię.

Oczywiście nie należy traktować tego jak diagnozy. Jeżeli podczas pomiaru ciśnienia pojawiły się tego typu wątpliwości, najrozsądniej będzie udać się do lekarza rodzinnego i przeprowadzić badanie EKG.

Ile kosztuje ciśnieniomierz?

Ceny ciśnieniomierzy mogą się między sobą znacząco różnić – wynika to przede wszystkim z jakości sprzętu i wiarygodności pomiarów. Najtańsze ciśnieniomierze nadgarstkowe można kupić już za blisko 40 zł. Jeżeli jednak zależy ci na precyzyjnym pomiarze, warto przemyśleć zakup czegoś droższego. Ceny ciśnieniomierzy, na których pomiarach bez obaw można polegać, mogą sięgać kilkuset złotych.

Jak widzisz, aby znaleźć odpowiedni dla siebie ciśnieniomierz, trzeba wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Jedno jest jednak pewne i niezmienne – profilaktyka to podstawa dla zdrowia. Pamiętaj o tym!


Pokaż więcej