Jaki zegarek do biegania?

Opublikowano: sie 04,2021 11:25

Jaki zegarek do biegania?

Jeżeli jesteśmy fanami biegania i zależy nam na bieżącym monitorowaniu przebytego dystansu, pulsu, tempa poruszania się czy ilości spalonych kalorii, warto zaopatrzyć się w specjalny zegarek. W jakie funkcje powinno być wyposażone takie urządzenie? Podpowiadamy! Oto wszystko o zegarkach do biegania.

Spis treści

Zegarek sportowy do biegania

Gdy dopiero rozpoczynamy swoją przygodę z bieganiem, nie potrzebujemy mocno zaawansowanego sprzętu. W zupełności wystarczający będzie tu model wyposażony w stoper. Nieco bardziej profesjonalnego zegarka potrzebować będą natomiast osoby biegające regularnie lub zawodowo trenujące ten sport.

Zegarek do biegania – jaki wybrać?

Wybierając zegarek do biegania, szczególną uwagę warto zwrócić na kwestie, takie jak:

  • Miernik pokonanego dystansu – do wyboru mamy tutaj kilka rozwiązań. Zdecydować możemy się na kupno modelu, gdzie akcelerometr będzie wbudowany w strukturę zegarka. Kolejna propozycja to urządzenie wyposażone w możliwość połączenia z naszym telefonem, który będzie w odpowiedni sposób przetwarzał otrzymane informacje. Największą precyzję pomiaru zagwarantuje nam zegarek do biegania z GPS oraz akcelerometrem. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, jako że nie musimy tu pamiętać o stosownej synchronizacji z urządzeniem zewnętrznym. Funkcja GPS przyda się zwłaszcza tym osobom, które lubią biegać w terenie, na przykład po górach czy lesie.
  • Podświetlenie – funkcja ta przyda się u osób, które lubią uprawiać sport po zmroku. Podświetlenie powinno być aktywowane jednym przyciskiem i działać minimum dwie sekundy – jedynie wówczas będziemy w stanie wygodnie i precyzyjnie odczytać wyświetlający się na ekranie wynik.
  • Wielkość cyfr na wyświetlaczu – im będą one większe, tym lepiej. W przeciwnym wypadku, ich dostrzeżenie, zwłaszcza po zmroku, może się okazać problematyczne. Najlepiej zdecydować się na zegarek, gdzie czas zajmuje największą część ekranu.
  • Pomiar pracy serca – zegarek do biegania z pomiarem tętna to idealne rozwiązanie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych. W większości przypadków, do urządzenia dołączony jest specjalny pasek mierzący ilość uderzeń serca na minutę, który zakłada się na klatkę piersiową. Informacje te są następnie przetwarzane na pulsometr, skąd trafiają na wyświetlacz. Nieco wygodniejsze są modele, gdzie czujnik został wbudowany w zegarek – wówczas tętno jest mierzone z nadgarstka. Najlepiej zdecydować się na kupno urządzenia, gdzie puls jest wyświetlany na tym samym ekranie, co czas. W przeciwnym wypadku konieczne będzie ich przełączanie, co może utrudnić bieżące monitorowanie wyników. Kupując taki zegarek, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że uzyskane wyniki będą tu nieco mniej precyzyjne, niż w przypadku urządzeń z zakładanym na ciało paskiem.
  • Funkcja międzyczasów – jest ona niezbędna, gdy planujemy wykonywać treningi interwałowe lub rytmowe. Warto, by zegarek miał możliwość wyświetlania co najmniej 50 międzyczasów.

Zegarek do biegania – jaki kupić?

Bardzo ciekawą propozycją jest wielofunkcyjne urządzenie Beurer PM 62. Wyposażone jest ono w szereg praktycznych funkcji takich, jak pomiar EKG, maksymalna ilość uderzeń serca, maksymalna objętość powietrza w oddechu oraz ilość spalonych kalorii. Dodatkowo, wyświetla on datę i godzinę, a także posiada stoper oraz budzik. Zegarek jest wodoszczelny.

Równie efektownie prezentuje zegarek sportowy AK195. Urządzenie jest odporne na kurz, wstrząsy oraz zachlapanie. Posiada czytelny, cyfrowy wyświetlacz oraz mocny pasek z tworzywa. Wyposażone jest między innymi w licznik spalonych kalorii oraz pulsometr.

Zegarek to niezbędne akcesorium każdego biegacza – tak początkującego, jak i zaawansowanego. Odpowiedni jego wybór pozwoli nam na precyzyjne i komfortowe monitorowanie naszych postępów podczas treningu.


Może zainteresują Cię również:

Jak dobrać legginsy do biegania?

Jaki zegarek do biegania?

Jakie buty do biegania damskie?

Hantle

Taśmy i gumy do ćwiczeń

Skakanki


Pokaż więcej