Kategorie

Konto

Koszyk

Pulsoksymetr — co to takiego i jak czytać wyniki?

Opublikowano: maj 13,2021 13:21

Pulsoksymetr — co to takiego i jak czytać wyniki.jpg


Saturacja krwi to badanie, które pozwala określić nasycenie hemoglobiny krwi obwodowej tlenem. Spadem tego poziomu może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi objawami, takimi jak duszności czy bóle w klatce. Podstawowym przyrządem, który pozwala przeprowadzić to badanie — jest pulsoksymetr. Dowiedz się, na czym polega jego działanie oraz jak prawidłowo czytać wyniki, które pokazuje.

Pulsoksymetr — co to jest?

Co to jest pulsoksymetr i do czego służy? Jest to niewielkie urządzenie elektryczne, które służy do pomiaru saturacji krwi, czyli wysycenia jej tlenem. Wiesz już, co to jest pulsoksymetr, jednak gdzie się go zakłada? Najczęściej umieszcza się go na palcu, jednak nie zawsze. Sam wynik badania przedstawiany jest w procentach.

 Pulsoksymetry możemy podzielić na dwa rodzaje — napalcowe oraz stacjonarne. Jak sama nazwa wskazuje, modele napalcowe umieszcza się na palcu. W takim razie co to jest pulsoksymetr stacjonarny? To urządzenie stosowane najczęściej w szpitalach lub domach opieki. To podstawowy sprzęt medyczny pozwalający zadbać o zdrowie pacjentów, taki jak termometry, ciśnieniomierze czy inhalatory i nebulizatory. Może być on stosowany zarówno na palcu, jak i płatku ucha. Często pozwala również zmierzyć ciśnienie oraz posiada wiele dodatkowych funkcji. Mamy nadzieję, że wiesz już co to jest pulsoksymetr napalcowy i w jakim celu się go wykorzystuje.

Pulsoksymetr — zasada działania

Co robi pulsoksymetr? Co bada pulsoksymetr? Jak już wcześniej ustalono, urządzenie to służy do pomiaru saturacji krwi. Mówiąc prościej, pozwala ono w prosty sposób sprawdzić, jak działają nasze płuca. Poziom tego wskaźnika jest bardzo ważny dla naszego zdrowia, a wszelkie wahania mogą powodować nieprzyjemne objawy i złe samopoczucie.  

Wiesz już, co mierzy pulsoksymetr, jednak w jaki sposób działa to urządzenie? W pierwszej kolejności należy umieścić go na palcu. Jeśli ręce są zimne, warto wcześniej je rozgrzać. Zasada działania pulsoksymetru polega na emitowaniu promieniowania, które następnie jest pochłaniane przez krew w naczyniach krwionośnych. Pulsoksymetr mierzy ten sygnał oraz wyświetla na urządzeniu wynik w procentach. 

Wyjaśniono już, co pokazuje pulsoksymetr, zatem możemy przejść do jego budowy. Budowa pulsyksometru to przede wszystkim czujnik oraz jednostka centralna. Większość urządzeń zasilanych jest przez baterie. Jeśli interesują Cię kwestie związane ze zdrowiem i apteczką domową, mamy dla Ciebie wiele porad w artykułach:

·       Ciśnieniomierz — dlaczego warto mieć go w swoim domu?

·       Apteczka domowa — co powinna zawierać?

·        Termometr elektroniczny — dlaczego warto go mieć?

·       Termometr elektroniczny dla dzieci — 3 kolorowe propozycje

Pulsoksymetr — jak czytać wyniki?

Nie wiesz jak czytać wyniki pulsoksymetru? Przychodzimy z pomocą! Właściwy poziom natlenienia hemoglobiny tlenem powinien wahać się między 99% a 95%. Są to prawidłowe wyniki z pulsoksymetru, śmiało, można nawet powiedzieć, że wzorowe. Pamiętaj jednak, że kwestia tego, jak czytać wyniki z pulsoksymetru zależna jest również od Twojego stanu zdrowia.  

Jeśli zmierzyłeś poziom saturacji krwi i nieco Cię on martwi, interpretację wyników z pulsuksymetru pozostaw lekarzowi. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zleci on dodatkowe badania mające na celu wykryć ewentualną przyczynę takiego poziomu.  

Osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, choroby serca, nadciśnienie czy cukrzycę powinny zakupić ten przyrząd i nauczyć się, jak czytać wyniki Pi pulsuksymetru. Urządzenie to może również okazać się przydatne kobietom w ciąży oraz wyczynowym sportowcom. Wyniki badań z pulsoksymetru wiele mówią o stanie zdrowia i mogą pomóc w wykryciu wszelkich nieprawidłowości czy chorób. Przyrząd ten jest ogólnodostępny i znajdziemy go zarówno w aptekach, jak i większych supermarketach. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak czytać wyniki z pulsoksymetry napalcowego oraz do czego on tak naprawdę służy.

 

Spodobał Ci się nasz tekst? Przeczytaj więcej:

 

·      Termometry do mierzenia temperatury

·      Ciśnieniomierze

·      Testy diagnostyczne

·      Apteczki samochodowe

·      Inhalator dla dziecka — jak wybrać odpowiedni model?

·      Probiotyk — czy warto mieć go w domowej apteczce?

·      Plastry i bandaże