Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie lusterko rowerowe?

Opublikowano: sie 04,2021 11:46

Jakie lusterko rowerowe?

Rowerzyści nierzadko poruszają się po wyjątkowo nieprzyjaznym terenie. Nie zawsze mają do swojej dyspozycji ścieżkę rowerową – często muszą jeździć po ruchliwej ulicy, którą dzielą z samochodami czy autobusami. Dla zwiększenia bezpieczeństwa jazdy, warto zainwestować w dobrej jakości lusterko rowerowe. Które najlepiej wybrać?

Spis treści

Lusterko na rower – dlaczego warto?

Niektórzy rowerzyści niechętnie używają lusterek, ponieważ wychodzą z założenia, że popsują one wygląd roweru. Część rowerzystów, zwłaszcza tych, którzy regularnie korzystają z samochodu, uważa także, że małe lusterko na rower nie będzie odpowiednio spełniać swojego zadania. W obu przypadkach taki tok myślenia jest jednak błędny.

Lusterko rowerowe może znacząco poprawić bezpieczeństwo i komfort jazdy. Będzie to miało szczególne znaczenie dla osób, które na rowerze dojeżdżają do pracy lub szkoły, co zwykle wiąże się z koniecznością poruszania się po miejskiego dżungli. Co prawda do jego obecności trzeba się przyzwyczaić, lecz z każdym dniem jazda z lusterkiem staje się coraz bardziej naturalna.

Lusterka rowerowe – rodzaje

Lusterka rowerowe, podobnie jak inne gadżety i akcesoria stworzone z myślą o cyklistach, nieustannie się zmieniają. Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat na rynku pojawiło się wiele nowych modeli lusterek – przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje.

Lusterka rowerowe na kierownicę

Lusterka rowerowe montowane na kierownicy to klasyczne rozwiązanie, niemniej obecnie dostępne modele mają jednak całkiem inny design niż te produkowane wcześniej. Do wyboru masz między innymi lusterka na rower okrągłe lub prostokątne – wszystkie zaprojektowane z najwyższą dbałością o szczegóły. Tego typu lusterka możesz ustawić niemal pod dowolnym kątem, dostosowując je do swoich potrzeb. Lusterka na kierownicę polecane są przede wszystkim osobom poruszającym się po terenie zabudowanym.

Lusterka rowerowe w rogach

Lusterka rowerowe chowane w rogach są natomiast stosunkową nowością. Montowane w uchwytach pionowych na kierownicy, idealnie nadają się do rowerów sportowych. Tego rodzaju lusterka często mają nowoczesny wygląd, a przy tym są niezwykle praktyczne – większość z nich można w dowolnej chwili złożyć, przez co stają się niewidoczne.

Lusterka rowerowe na kask

Lusterka rowerowe montowane na kasku cieszą się coraz większą popularnością. Bardzo łatwo się je mocuje, a po założeniu nie ograniczają pola widzenia rowerzysty. Lusterko rowerowe na kask zwykle znajduje się kilkanaście centymetrów od twarzy, więc możesz stale kontrolować, co dzieje się za twoimi plecami. Tego typu lusterka doskonale zdadzą egzamin nie tylko podczas jazdy po mieście, ale też w trakcie wycieczki rowerowej z dziećmi, gdy trzeba mieć oko zarówno na trasę, jak i pociechy.

Lusterka rowerowe w formie kamery

Lusterko rowerowe w formie kamery to zupełna nowość na rynku, która przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnych technologii. Działa ono analogicznie do kamer wstecznych w samochodach. Lusterko – a właściwie kamerę – montuje się z tyłu roweru, natomiast smartfon na kierownicy. Obraz z kamery wyświetlany jest na ekranie telefonu, dzięki czemu masz szeroki pogląd na sytuację na drodze.

Lusterka na rower – popularni producenci

W ofercie sklepów z akcesoriami rowerowymi regularnie pojawiają się nowe modele lusterek. Wśród szczególnie polecanych modeli wymienia się mocowane na końcach kierownicy lusterko rowerowe Zefal Cyclop o ergonomicznej konstrukcji. Model posiada wytrzymałą i odporną na uszkodzenia mechaniczne konstrukcję. Lusterko można w każdej chwili złożyć, by nie wystawało poza obrys roweru.

Dużym uznaniem wśród cyklistów cieszą się również lusterka rowerowe Cateye, które cenione są trwałość i jakość wykonania. Lusterka są wyposażone w odporne na zarysowanie szkło i zapewniają szeroki kąt widzenia. Są łatwe w montażu i świetnie sprawdzają się nawet podczas jazdy w trudnych warunkach.

Mimo początkowej niechęci, coraz więcej rowerzystów przekonuje się do korzystania z lusterek. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad zakupem lusterka rowerowego, pamiętaj, że to inwestycja w twoje bezpieczeństwo, a ono, także wtedy, gdy poruszasz się po drodze, powinno być twoim priorytetem.

Może zainteresują Cię również:

Jakie lusterko rowerowe?

Dzwonek rowerowy – niezbędny gadżet!

Bidon rowerowy – jak wybrać?

Rowery

Pedały i akcesoria

Narzędzia i smary