Kategorie

Konto

Koszyk

Plecak rowerowy: wybieramy najlepsze rozwiązanie!

Opublikowano: sie 04,2021 12:42

Plecak rowerowy: wybieramy najlepsze rozwiązanie!

Plecak rowerowy to gadżet, który przydaje się nie tylko największym pasjonatom jazdy na dwóch kółkach – plecaki cenią nawet osoby, którym rower służy do przemieszczania się między domem a pracą. Oferta plecaków rowerowych jest bardzo obszerna, dlatego zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, sprawdź, na co warto zwrócić uwagę.

Spis treści

Plecak na rower – jaki?

Plecaki rowerowe różnią się od siebie przede wszystkim pojemnością, systemem nośnym oraz liczbą kieszeni i przegródek. W zależności od modelu, plecak na rower może być też wyposażony w dodatkowe boczne kieszenie, elementy odblaskowe oraz bukłak.

Plecak rowerowy – mały czy duży?

Pojemność plecaka rowerowego najlepiej uzależnić od własnych potrzeb. Jeśli na rowerze jeździsz tylko do pracy i zazwyczaj nie zabierasz ze sobą zbyt wielu rzeczy, możesz wybrać plecak rowerowy mały, przykładowo o pojemności 5 litrów. Jeżeli jednak wolny czas spędzasz głównie na wycieczkach rowerowych, lepszym rozwiązaniem będzie plecak rowerowy 20 litrów lub plecak rowerowy 30 litrów.

Plecak rowerowy – system nośny

To od ukształtowania systemu nośnego w znacznej mierze zależy, czy dany plecak na rower zapewni odpowiednią wentylację. W małych modelach plecy zazwyczaj nie są usztywnione, co może nieco utrudniać przepływ powietrza. Z kolei w plecakach rowerowych dużych często stosuje się specjalne gąbki, dzięki czemu plecak nie przylega całkowicie do pleców. Dobrą wentylację zapewni ci także plecak rowerowy z siatką dystansową.

Plecak rowerowy – kieszenie i przegródki

Ile kieszeni i przegródek powinien mieć idealny plecak na rower? To zależy, do czego ma ci on służyć. Z pewnością jednak warto wybrać model z co najmniej jedną zamykaną kieszonką, w której można schować dokumenty czy klucze. Jeśli natomiast jeździsz na rowerze do pracy, świetnym rozwiązaniem będzie plecak rowerowy na laptopa posiadający przegrodę, w której bezpiecznie przechowasz komputer.

Plecak rowerowy – boczne kieszenie

Dobry plecak na rower powinien mieć również zewnętrzne kieszenie boczne. Wykonane z elastycznych materiałów, bez problemu pomieszczą rękawiczki, czapkę czy małą butelkę z wodą – a każdą z tych rzeczy można schować lub wyjąć bez zdejmowania plecaka.

Plecak rowerowy – elementy odblaskowe

Elementy odblaskowe na plecakach rowerowych powoli stają się standardem. Znacząco zwiększają widoczność po zmroku, a tym samym podnoszą bezpieczeństwo jazdy. Plecak rowerowy z elementami odblaskowymi będzie konieczny, jeśli z jazdy na rowerze nie rezygnujesz nawet jesienią lub zimą, kiedy szybko robi się ciemno.

Plecak rowerowy z bukłakiem

Choć wielu rowerzystów wciąż używa bidonów, coraz większą popularnością cieszą się bukłaki – specjalne pojemniki o pojemności do 2-3 litrów. Bukłak najczęściej umieszcza się w przegrodzie na plecach. Bukłaki posiadają wężyk z ustnikiem, dzięki czemu płyny można łatwo uzupełniać podczas jazdy. W bukłaki bardzo często wyposażone są plecaki na rower MTB.

Dobry plecak na rower

Na rynku dostępnych jest wiele modeli plecaków rowerowych różnych producentów. Które są szczególnie warte polecenia? Dobrą propozycją jest między innymi plecak rowerowy 4F, wykonany z materiału odpornego na uszkodzenia, wyposażony w profilowane szelki, kieszonki wewnętrzne i zewnętrzne, regulowane pasy na wysokości klatki piersiowej i bioder oraz panele wentylacyjne.

Sporą popularnością cieszą się też plecaki rowerowe Deuter, zapewniające doskonałą wentylację, posiadające pasy piersiowe i biodrowe, elastyczne kieszenie boczne, siatkę na kask rowerowy oraz przegrodę z uchwytem na bukłak.

Które marki jeszcze warto wziąć pod uwagę? Dużym uznaniem wśród konsumentów cieszą się ponadto plecaki rowerowe Kross, plecaki rowerowe Kellys oraz plecaki rowerowe Merida.

Zanim kupisz plecak na rower, postaraj się dokładnie określić swoje potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu wybierzesz model, który będzie przede wszystkim funkcjonalny i z którego korzystać będziesz z prawdziwą przyjemnością.

Może zainteresują Cię również:

Plecak rowerowy: wybieramy najlepsze rozwiązanie!

Wakacje w górach – oto gadżety, które musisz spakować do plecaka!

Jaki plecak do biegania?

Plecaki na trening

Plecaki

Pasy do biegania ☆ Saszetki do biegania