Kategorie

Konto

Koszyk

Pompka do roweru – rowerowy niezbędnik!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Pompka do roweru – rowerowy niezbędnik!

Dla osób, które dojeżdżają do pracy rowerem lub lubią aktywnie spędzać wolny czas, przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym omówimy najpopularniejsze rodzaje pompek do kół. W zależności od naszych potrzeb i wymagań, mogą być to modele stacjonarne, dwustronne, nożne, itp. Jaką pompkę wybrać?

Pompka rowerowa – rodzaje

Jeśli lubimy aktywnie spędzać czas, nie możemy zapomnieć o pompce rowerowej. Na rynku jest wiele rodzajów tych akcesoriów, które ratują w nas w najbardziej nieoczekiwanych momentach podczas wycieczki tym najpopularniejszym na świecie jednośladem.

W przypadku pompek rowerowych stacjonarnych polecane są urządzenia wykonane z wysokiej jakości materiału, np. metalu. Plastikowe modele – choć są lekkie i tańsze – niestety cechują się krótką żywotnością.

  • pompka rowerowa podłogowa – przeznaczona do pompowania kół w rowerach szosowych, miejskich, dziecięcych oraz trekkingowych. Wygodne w użytkowaniu, nie wymagają użycia siły. Nie zajmują wiele miejsca, więc z powodzeniem mogą stać np. w komórce lub przedpokoju. Dzięki zastosowaniu wysokiego ciśnienia, pompowanie jest lekkie, przyjemne i trwa zaledwie kilka sekund;
  • pompka rowerowa z manometrem – ręczne sprawdzanie opony pod kątem jej trwałości często jest niewystarczające i może doprowadzić do niewłaściwego napompowania. W przypadku modeli stacjonarnych, warto wybrać taki, który posiada manometr. Urządzenie to pozwala sprawdzić ciśnienie w oponach.
  • pompka rowerowa elektryczna – urządzenia elektryczne z reguły są łatwiejsze w użyciu, dzięki czemu mogą z nich korzystać również osoby starsze. Jednak pomimo małych rozmiarów, bardziej nadają się do użytku domowego, ponieważ są niepraktyczne podczas wypraw, gdzie nie ma w pobliżu gniazd elektrycznych. Szczególnym atutem pompki elektrycznej jest szybkość pompowania oraz możliwość stosowania przy napełnianiu balonów, materacy, piłek itp., dlatego jej działanie oceniamy jako wielofunkcyjne.

Jeśli planujemy dłuższe trasy, warto zainwestować w pompkę rowerową ręczną, czyli przenośną. Została zaprojektowana w taki sposób, aby z łatwością zmieściła się w plecaku lub bagażu podręcznym. I choć pompowanie trwa dłużej niż w przypadku modeli stacjonarnych, pompki przenośne są niezbędnym wyposażeniem każdego miłośnika wypraw rowerowych.

  • pompka rowerowa nożna – nie wymaga użycia siły rąk, dzięki czemu jest polecana w szczególności dla słabszych osób. Jej obsługa jest niezwykle prosta, zaś czas pompowania optymalny. Często są mocowane za pomocą zatrzasków oraz mają rozkładaną podstawę, która gwarantuje stabilność. Wbudowane w wielu modelach igły do sprawdzania ciśnienia pozwalają na optymalne pompowanie;
  • pompka rowerowa z wężykiem  – uniwersalna, ciesząca się dużą popularnością wśród miłośników wypraw rowerowych. Posiada małe rozmiary, dzięki czemu zmieści się nawet do najmniejszego plecaka. Prostota w obsłudze sprawia, że bez przeszkód może być użytkowana przez dzieci, zaś jej cena to zwykle kilkadziesiąt złotych;
  • pompka rowerowa dwustronna – przydatna zarówno podczas wyprawy rowerowej, jak i samochodowej. Jest prosta w użyciu oraz stosunkowo tania, zaś czas pompowania zależy głównie od wprawy użytkownika.

Jaka pompka do roweru?

Miłośnicy wypraw rowerowych mają ogromny wybór jeśli chodzi o producentów pompek rowerowych. W zależności od budżetu, jakim dysponujemy oraz modelu posiadanego jednośladowca, możemy znaleźć wysokojakościowe urządzenia, które są niezbędne podczas różnego rodzaju wypraw.

  • pompka rowerowa BETO – solidne produkty w konkurencyjnych cenach. Urządzenia w dużej mierze zostały wyposażone w manometr, który pomaga w optymalnym napompowaniu opon. W ofercie tej renomowanej firmy znajdziemy zarówno modele stacjonarne, jak i ręczne;
  • pompka rowerowa PRESTA – kolejny lider w sprzedaży urządzeń pompujących. Wykonane z wysokojakościowych materiałów, cechują się długą żywotnością i solidnością. Ich cena, w porównaniu do Beto, może być nieco wyższa, jednak komfort użytkowania oraz design sprawia, że od lat cieszą się wysokim zaufaniem Klientów. Pasują do wentyli Presta oraz Dunlop.
  • pompka rowerowa KROSS – kultowa marka, która zdobyła wielu zwolenników dzięki wysokiej jakości sprzętom. W ofercie Krossa znajdziemy wiele rodzajów pompek, zarówno uniwersalnych, pasujących do większości wentyli, jak również mocno zaawansowanych, które polecamy w przypadku trudnych wypraw górskich.

Mówiąc o urządzeniach do napełniania opon, nie można zapomnieć o pompkach rowerowych CO2, które są coraz popularniejsze wśród miłośników wypraw jednośladami. Wyglądem przypominają ręczne, ale są wyposażone w dodatkowe naboje ze sprężonym dwutlenkiem węgla, dzięki czemu pompowanie jest dużo szybsze niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań. Decydując się jednak na zakup tego rodzaju sprzętu, warto pamiętać o wyższych kosztach eksploatacji, czyli o zakupie zapasów nabojów.

Jak używać pompki do roweru?

Zanim kupimy pompkę, należy sprawdzić rodzaj posiadanego wentylu. Końcówki mogą się od siebie różnić, dlatego warto już na początku dobrać odpowiedni model, aby nie okazało się, że pomimo posiadania sprzętu, nie jesteśmy w stanie wykonać pompowania.

Pompowanie jest procesem prostym i dość intuicyjnym, dlatego w zależności od posiadanego rodzaju (nożnej, ręcznej, elektrycznej), należy postępować zgodnie z przeznaczeniem.

Najważniejsze podczas pompowania jest uzyskanie odpowiedniej twardości opon. W tej kwestii znacznie lepszym rozwiązaniem jest manometr, ponieważ pozwala na precyzyjne sprawdzenie ciśnienia. Polecane pompki do roweru są wyposażone w takie urządzenie do badania, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas zakupu.

Ile kosztuje pompka do roweru?

Najprostsza (ręczna) pompka rowerowa to cena rzędu kilkudziesięciu złotych. Dobre urządzenia manualne, cieszące się wysoką jakością wykonania, mogą kosztować około 50 złotych, zaś bardziej zaawansowane modele (np. podłogowa, na CO2, elektryczna) są nieco droższe (około 100-150 złotych).

Cena pompki zależy przede wszystkim od naszych potrzeb. W przypadku rowerów miejskich, wykorzystywanych wyłącznie do krótkich tras, nie warto inwestować w droższy sprzęt, ponieważ wystarczy nam uniwersalna pompka nożna lub ręczna. Jeśli jednak planujemy długą wycieczkę po trudnym terenie (np. kamienistym), wówczas powinniśmy zwracać uwagę na bardziej zaawansowane urządzenia wyposażone w manometr.