Kategorie

Konto

Koszyk

Ściągacz do sprężyn – jaki kupić?

Opublikowano: sie 04,2021 13:24

Ściągacz do sprężyn – jaki kupić?

Dbanie o odpowiedni stan amortyzatorów w samochodzie czy motocyklu jest kluczowe dla zachowania komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Do prawidłowego przeprowadzenia ich przeglądu i napraw konieczne jest jednak posiadanie odpowiedniego ściągacza do sprężyn. Dlaczego jest on taki ważny i jak wybrać odpowiedni? Podpowiadamy!

Spis treści

Ściągacz do sprężyn – co to jest?

Czym jest ściągacz do sprężyn i do czego się do używa? W praktyce jest to po prostu fachowe narzędzie służące do demontażu sprężyn amortyzatorów. Warto w tym miejscu podkreślić, że wykonywanie wspomnianej czynności bez specjalnych ściągaczy jest nie tylko niezwykle trudne, ale też po prostu niebezpieczne. Może to doprowadzić do uszkodzenia samej sprężyny, elementów pojazdu, a nawet doprowadzić do poważnych obrażeń nieostrożnego mechanika. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów ściągaczy do sprężyn:

  • Ściągacz ręczny skręcany – najprostsze i najtańsze rozwiązanie. Z racji częstego problemu ze ścinaniem gwintów, z reguły jest stosowane amatorsko. Wymaga użycia dużej siły
  • Ściągacz ręczny talerzowy – nieco bardziej skomplikowane i dużo poręczniejsze narzędzie. Pozwala na demontaż nawet dużych sprężyn i jest bardzo stabilne. Jednak jego użycie wymaga dużej ilości siły i czasu.
  • Ściągacz pneumatyczny – profesjonalne rozwiązanie pozwalające na dość szybką i bezpieczną pracę – jednak rzadko stosowane.
  • Ściągacz hydrauliczny – z racji ceny także stosowany głównie w profesjonalnych warsztatach. Jego zaletami są jednak bardzo szybkie i silne działanie, a także niezawodność i poręczność.

Zastanawiając się nad zakupem ściągacza do sprężyn zawsze warto też pamiętać, że zaawansowane urządzenia tego typu nie są tanie, z kolei proste rozwiązania wymagają sporych umiejętności, aby móc użyć ich bezpiecznie. Dlatego też zawsze warto przemyśleć, jak często będziemy korzystać ze ściągacza – jeśli sytuacja taka ma się nam przydarzyć raz w roku, to z pewnością wystarczający będzie zwykły ściągacz skręcany, który rozsądnie użyty z pewnością sobie poradzi. Przy jego pierwszym użyciu koniecznie jednak trzeba zapoznać się z instrukcją lub też poprosić o pomoc kogoś z doświadczeniem w tym zakresie.

Ściągacz do sprężyn samochodowych

Ściągacze do sprężyn amortyzatorów najczęściej znajdują zastosowanie w warsztatach samochodowych. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że sprężyny używane nawet w niewielkich samochodach posiadają olbrzymią energię potencjalną, stąd też przede wszystkim warto zadbać o bezpieczeństwo. Przykładowo ściągacze do sprężyn McPhersona w amortyzatorach przednich wywierają nacisk około 1 tony. Nietrudno więc zgadnąć co się stanie, jeśli taka ściśnięta sprężyna nagle wystrzeli, np. z powodu ułamania kiepskiej jakości ściągacza. Dlatego też do przednich amortyzatorów samochodowych stosuje się z reguły ściągacze talerzowe lub też hydrauliczne. Z tych pierwszych, z racji niższej ceny, najczęściej korzystają amatorzy, z drugich – profesjonalne warsztaty. Ręcznych ściągaczy skręcanych można spróbować również użyć w przypadku słabszych tylnych sprężyn.

Ściągacz do sprężyn motocyklowych

Potrzeba ściągnięcia sprężyn może pojawić się też w przypadku motocykli. Na szczęście w tym przypadku ich siła jest zdecydowanie mniejsza, co sprawia, że w większości przypadków można skorzystać z pomocy niedrogich ręcznych ściągaczy skręcanych. Oczywiście przy częstszym użyciu warto zainwestować w droższy ściągacz talerzowy lub ściągacz hydrauliczny, który pozwoli na przyspieszenie pracy i dodatkowo poprawi bezpieczeństwo.

Ściągacz do sprężyn – cena

Niestety, ale wiele osób wybierając narzędzia do firmy czy własnego warsztatu, w dalszym ciągu głównie zwraca uwagę na cenę. Działanie takie jest krótkowzroczne, gdyż kiepskie narzędzia wydłużają pracę i szybciej się zużywają, co wymaga kolejnych zakupów. W przypadku ściągaczy do sprężyn sytuacja jest nieco poważniejsza, gdyż najtańszy i wykonany z kiepskich materiałów model może po prostu nie wytrzymać w starciu ze sprężyną i rozlecieć się na kawałki. Dlatego też kupując narzędzia tego typu zawsze warto sprawdzić, z jakich materiałów są one wykonane i czy sprawdzą się podczas planowanych przez nas prac. Możemy być pewni, że ściągacz do sprężyn motocyklowych nie poradzi sobie z przednimi amortyzatorami w jakimkolwiek samochodzie. A gdzie szukać dobrych i pewnych narzędzi do warsztatu? Z pewnością warto spróbować na Arena.pl!

Może zainteresują Cię również:

Ściągacz do łożysk – jaki wybrać?

Narzędzia dla mechanika – jak wybrać?

Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?

Ściągacze do tulei

Narzędzia ☆ Narzędzia do domu i do ogrodu

Akcesoria do tuningu