Kategorie

Konto

Koszyk

Jak sprawdzić czujnik położenia wału?

Opublikowano: maj 13,2021 12:47

Jak sprawdzić czujnik położenia wału.jpg

Jak sprawdzić czujnik położenia wału?

Czujnik położenia wału korbowego w samochodzie to niepozorny, kilkucentymetrowy element. Pełni jednak bardzo ważną rolę, a jego awaria może nawet na dobre unieruchomić samochód. Jak sprawdzić, czy czujnik położenia wału pracuje prawidłowo? Istnieją sprawdzone sposoby!

Jak sprawdzić czujnik położenia wału?

Jak wszystkie czujniki, także czujnik położenia wału może, z różnych przyczyn, pokazywać błędny sygnał lub nie podawać go w ogóle. Może też ulec awariom mechanicznym. Jak sprawdzić czujnik położenia wału korbowego, by wiedzieć, czy przekazywane przez niego informacje są poprawne? Najpierw dobrze odpowiedzieć sobie na pytanie: czujnik położenia wału: gdzie jest umiejscowiony?

Wiele zależy od modelu samochodu oraz rodzaju silnika. Najbardziej popularne jest umieszczanie tego typu sensorów na połączeniu skrzyni biegów z silnikiem. Inne miejsca montażu to: strefy blisko aparatu zapłonowego, mocowania filtra oleju lub tuż nad kołem zamachowym. Warto wiedzieć, że w niektórych samochodach montowane są aż dwa czujniki położenia wału korbowego.

Jak sprawdzić czujnik wału? Weryfikację czujnika zacząć należy od przygotowania odpowiednich przyrządów np. oscyloskopu czy omomierza. Wiele rad na temat tego, co jeszcze może się przydać, znajduje się w artykule Narzędzia dla mechanika – jak wybrać? Warto poznać podstawy, które sprawią, że najbardziej potrzebne narzędzia będą podczas podróży samochodem zawsze w zasięgu ręki.

Czujnik położenia wału – jak sprawdzić?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie czujnika położenia wału jest zastosowanie omomierza. Jest to uniwersalny miernik, którego koszt zaczyna się od ok. 100 zł. Nie wymaga więc dużych nakładów części do motocykli i samochodów bywają przecież dużo droższe.

Czy weryfikacja czujnika jest łatwa? Jak sprawdzić czujnik położenia wału 3 pinowego? Z reguły czujnik posiada 3 wtyczki (piny), które należy dobrze podłączyć do omomierza. Masa czujnika powinna zostać podłączona do minusa miernika, natomiast sygnał do plusa. Ekran należy pozostawić niepodłączony. Następnie powinno się zbliżyć do czujnika kawałek metalu i zaobserwować dane z omomierza. Jeśli rezystancja okaże się prawidłowa, a mimo tego pojawią się problemy z silnikiem, warto sprawdzić jeszcze, czy podawany przez czujnik sygnał jest poprawny.

Jak sprawdzić, czy czujnik położenia wału jest sprawny i podaje właściwy sygnał? Akcesoria do motocykli lub samochodów, które będą tutaj przydatne, to m.in. oscyloskop. Przyrząd ten pozwala zweryfikować impulsy wysyłane z czujnika. Ich prawidłowy odczyt pomoże stwierdzić jednoznacznie, czy czujnik działa prawidłowo.

Dlaczego warto tak bardzo zwrócić uwagę na poprawne działanie czujnika wału korbowego? Do czego potrzebna jest wiedza, jak sprawdzić czujnik położenia wału korbowego? Współczesna motoryzacja mocno oparta jest na działaniu samochodowych komputerów pokładowych. Jeden błąd, źle przekazana informacja i samochód zostanie trwale unieruchomiony. Tak właśnie może stać się przy nieprawidłowym działaniu czujnika położenia wału korbowego. Inne następstwa awarii tego sensora to np. nagłe gaśnięcie samochodu lub przejście silnika w stan awaryjny (a więc znaczny spadek jego mocy i zwiększenie zużycia paliwa).

Czujnik położenia wału to jeden z najistotniejszych czujników w samochodzie. Wpływa na poprawną pracę silnika, ale też odpowiada za ograniczenie emisji toksycznych spalin. Dobrze więc wiedzieć, gdzie szukać go w samochodzie, kiedy można podejrzewać jego awarię oraz jak wówczas się zachować. I choć samodzielna naprawa lub wymiana czy właściwe ustawienie czujnika położenia wału korbowego nie są łatwe, istnieją inne usterki, z którymi z powodzeniem poradzi sobie każdy kierowca. Dlatego zawsze warto mieć przy sobie podstawowe narzędzia, lewarek (wiele sprawdzony rad w treści Lewarek samochodowy, jaki wybrać?) oraz koło zapasowe. Jeśli kierującego pasjonuje nie tylko sama jazda, ale i naprawa samochodu, bardzo pomocny może okazać się dla niego artykuł: Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego? Sprawdzony podnośnik przyda się przecież w wielu sytuacjach!

 

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej: