Kategorie

Konto

Koszyk

Wycieraczki samochodowe – które wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wycieraczki samochodowe – które wybrać?

Sprawnie działające wycieraczki w samochodzie odgrywają bardzo dużą rolę w zapewnieniu komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Jednak jak każde urządzenie mechaniczne, także one prędzej czy później ulegną zużyciu. Kiedy warto wymienić wycieraczki i jakie rozwiązanie kupić? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście!

Kiedy warto wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wielu kierowców, szczególnie tych z małym doświadczeniem czy jeżdżących okazjonalnie, często zastanawia się, czy wymiana wycieraczek ma w ogóle sens. Na ogół wystarczy jednak jedna jazda w mocniejszym deszczu, podczas której woda nie jest odprowadzana z szyby, by przekonać się, jak ważny jest dobry stan tego elementu samochodu. Na szczęście ocena stanu wycieraczek w aucie nie jest trudna – wystarczy bowiem sprawdzić, czy w polu widzenia kierowcy tworzą się smugi. Jedna drobna linia nieodprowadzonej wody na szczycie czy z boku szyby to jeszcze nie powód do zmartwień – jednak półokrągłe paski wody czy całe mokre obszary przed oczami prowadzącego, to sygnał, że wycieraczka wymaga natychmiastowej wymiany. Innymi objawami zużycia wycieraczek samochodowychjest też ich piszczenie lub charakterystyczne tarcie.

Jakie wycieraczki kupić?

Zużyta wycieraczka, a właściwie jej pióro, rodzi konieczność zakupu nowego produktu. Jego wybór niestety nie zawsze będzie łatwy, gdyż poszczególne modele aut posiadają różne mocowania i wymagane długości wycieraczek. Oczywiście dokładne informacje o typie pasujących akcesoriów znaleźć można w instrukcji obsługi samochodu czy w internecie. Nieco mniej pewnym źródłem wiedzy w tym temacie są opisy kompatybilności na samych produktach, które czasem są mocno enigmatyczne lub po prostu błędne. Same wymiary i sposób mocowania wycieraczek to jednak nie wszystko. Warto też wiedzieć, że w sklepach można kupić dwa różne typy piór.

 

Wycieraczki ze stelażem (klasyczne)

Klasycznym rozwiązaniem są tzw. wycieraczki ze stelażem. W ich przypadku warstwa gumy zamocowana jest do poprzeczki, która z kolei osadzona jest na stelażu dociskającym ją do szyby. Pióra tego typu są najtańszym rozwiązaniem na rynku, mają jednak też swoje wady. Najpoważniejszą z nich jest fatalna aerodynamika, która przy dużych prędkościach może powodować spore szumy, a także zaburzać ich pracę.

Wycieraczki płaskie

Alternatywą dla piór na stelażach są wycieraczki płaskie. Ich konstrukcja opiera się na elastycznej prowadnicy z gumową nakładką, która dużo skuteczniej dociska pióra. Tego typu wycieraczkom niestraszne są też duże prędkości czy silne wiatry. Co warte podkreślenia, zdecydowana większość obecnie użytkowanych samochodów seryjnie wyposażona jest właśnie w ten typ wycieraczek. Ich jedyną wadą jest z kolei nieco wyższa cena.

Wycieraczki tylne

Osobnym typem wycieraczek są te umieszczone na tylniej szybkie. Mimo że na ogół są one używane rzadziej i mniej narażone na szkodliwe działanie wiatru, to także ulegają zużyciu. Zabierając się do ich wymiany warto pamiętać, że producenci stosują bardzo różne typy wycieraczek tylnich, o najróżniejszych wymiarach, kształtach i rodzajach mocowania. W związku z tym na ogół konieczny jest zakup produktów dedykowanych do konkretnych modeli aut.

Jak dbać o pióra wycieraczek podczas codziennej eksploatacji?

Mimo że pióra wycieraczek nie są szczególnie drogie, to z pewnością nikt nie chciałby wymieniać ich częściej, niż to konieczne. Dlatego też warto pamiętać o sposobach na przedłużenie ich życia. Pierwszym z nich jest niewłączanie wycieraczek na suchej szybie, co bardzo mocno ściera gumę i może prowadzić do jej zerwania. Drugą zasadą jest nieużywanie ich na oblodzonej szybie – przymarznięte pióra mogą powiem spowodować awarię mechanizmu, a sam lód czy zmrożony śnieg mogą wyszczerbić gumę. Trzecią ważną zasadą użycia wycieraczek jest zapamiętanie, że nie zastępują one mycia samochodu. Zaschnięte owady, ptasie odchody czy inny twardy brud powinny być bowiem usuwane przy pomocy szczotki lub gąbki.

Ile kosztują dobre wycieraczki do samochodu?

Ostatnią ważną kwestią związaną z zakupem wycieraczek do samochodu jest kwestia ceny. Warto wiedzieć, że najtańsze pióra kupić można nawet za kilkanaście złotych, a nawet kiepska jakościowo, ale pasująca i nowa wycieraczka zawsze będzie lepsza, niż ta mocno zużyta i pozostawiająca smugi. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydają się jednak komplety piór ze średniej półki, których cena nie powinna przekraczać 100 zł. A gdzie szukać dobrej jakości wycieraczek w niskich cenach, czy też innych akcesoriów samochodowych? Z całą pewnością warto spróbować na platformie handlowej Arena.pl