Kategorie

Konto

Koszyk

Jak dolać płyn do chłodnicy i jaki wybrać?

Opublikowano: wrz 23,2021 12:53

Jak dolać płyn do chłodnicy i jaki wybrać.jpg

Najlepsze warunki do pracy dla silnika samochodowego to m.in. utrzymanie temperatury ok. 100 st. C. Aby było to możliwe, koniecznie powinieneś dbać o układ chłodzenia – regularnie go kontrolować oraz dolewać płyn do chłodnicy.

Jak dolać płyn do chłodnicy?

Zanim odpowiesz sobie na pytanie, jak dolać płyn do chłodnicy, poświęć chwilę na wybór odpowiedniego preparatu. Przede wszystkim zastanów się, czy zamierzasz stosować koncentrat, czy wolisz kupować płyny do chłodnic od razu gotowe do użycia. 

Czym różni się dolewanie płynu do chłodnicy w każdym z tych przypadków? Jeśli nie masz doświadczenia albo lubisz działać szybko, zdecyduj się na gotowy płyn. Nie musisz go rozcieńczać i zawsze masz pewność, że proporcje poszczególnych składników są idealnie dobrane.

Jak dolać płyn do chłodnicy w sytuacji awaryjnej?

Kierowcy zastanawiają się też czasem, co zrobić, gdy nagle trzeba będzie uzupełnić poziom płynu. Jak dolać płyn chłodniczy w sytuacji awaryjnej? Czasem można zastosować starą metodę i po prostu, na krótki okres, uzupełnić braki wodą. Wody nie można jednak stosować trwale: latem zagotuje się, a zimą – zamarznie i uszkodzi silnik.

Dolewanie płynu chłodniczego – krok po koku

Czy dolewanie płynu chłodniczego jest trudne? Nie! Choć niektóre płyny i oleje samochodowe wymagają wymiany przez doświadczonego mechanika, tym razem możesz ominąć warsztat.

Płyn chłodniczy – jak dolać?

Zanim zabierzesz się za dolewanie płynu do chłodnicy (na zimnym silniku, zawsze!), przygotuj pojemnik na zużyty preparat, lejek oraz płyn do oczyszczenia chłodnicy. Teraz odkręć nakrętkę zbiorniczka wyrównawczego i korek w chłodnicy. Podłóż pojemnik pod zawór spustowy, odkręć go i poczekaj, aż stary płyn wypłynie. Użyj płynu czyszczącego, zgodnie z instrukcją na opakowaniu – wszystkie chłodnice (niezależnie od modelu samochodu) powinny być regularnie czyszczone. Po oczyszczeniu chłodnicy pozostanie Ci już tylko dolać nowego płynu chłodzącego oraz odpowietrzyć układ chłodzenia!

Być może zastanawiasz się, czy możliwe jest dolanie innego płynu do chłodnicy niż stosowany dotychczas? Tak – o ile nowy płyn wykonany jest w tej samej technologii i zapewnia podobny poziom ochrony, co poprzedni.

Dolewanie płynu do chłodnicy – gorący silnik

Pamiętaj, aby nigdy nie dolewać płynu, póki silnik nie ostygnie! Po pierwsze, możesz się dotkliwie poparzyć. Po drugie, uszkodzić takie części i akcesoria samochodowe, jak np. głowica! Wówczas konieczne stanie się odwiedzenie warsztatu samochodowego. Przy mniejszych awariach, przyda Ci się z kolei zestaw podstawowych narzędzi. Jak je wybierać? Sprawdź w naszych artykułach: Jakie klucze nasadowe do warsztatu? oraz Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego. Jaki wybrać?

Kiedy dolewać płyn do chłodnicy?

Co jakiś czas powinieneś kontrolować poziom płynu do chłodnicy. Wystarczy, że otworzysz maskę i spojrzysz na zbiorniczek wyrównawczy. Jest na nim skala minimum-maksimum. Kiedy dolewać płyn do chłodnicy? Gdy jego poziom na skali osiągnie wartość minimum!

Ile wlać płynu do chłodnicy?

Tak jak wszystkie inne oleje i płyny eksploatacyjne, również płyn do chłodnicy wlewać trzeba w określonej ilości. Ile wlać płynu do chłodnicy? Zwykle ilość płynu zależy od pojemności silnika. Najczęściej w układzie chłodzenia mieści się od 5 do 9 litrów płynu.

Jak często dolewać płyn do chłodnicy?

Wszystkie płyny i podlegające eksploatacji akcesoria do samochodów (w tym również płyn do chłodnicy), należy wymieniać. Jak często dolewać płyn do chłodnicy? Wiele zależy od rodzaju płynu oraz producenta. Zwykle przyjmuje się, że uzupełnianie płynu do chłodnicy jest konieczne co 2-3 lata (płyn IAT). W przypadku płynu OAT będzie to 5 lat.

Wymiana płynu do chłodnicy to idealna okazja, abyś poświęcił swojemu samochodowi nieco więcej czasu. Sprawdź od razu np. inne płyny oraz narzędzia w domowym warsztacie. Jeśli zechcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, przeczytaj artykuły: Jaki kompresor do warsztatu? Podpowiadamy! oraz Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?

Współczesna motoryzacja to coraz nowsze rozwiązania tak w zakresie budowy samych samochodów, jak i tworzenia produktów wykorzystywanych w czasie ich użytkowania. Warto być na bieżąco i korzystać z nich na co dzień!

Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej: