Kategorie

Konto

Koszyk

Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego – jaki wybrać?

Opublikowano: sie 04,2021 13:31

Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego – jaki wybrać?

Dobry mechanik potrzebuje odpowiedniego sprzętu do pracy. Jednym z podstawowych narzędzi w każdym warsztacie samochodowym jest komplet odpowiednich śrubokrętów. Jakie są ich rodzaje i które zestawy są szczególnie warte polecenia? Na te pytania odpowiemy w poniższym tekście!

Spis treści

Śrubokręty – rodzaje

Śrubokręt, czyli tak naprawdę wkrętak, to bardzo proste urządzenie służące przede wszystkim do odkręcania i wkręcania różnego typu wkrętów, a także niektórych śrub wyposażonych w odpowiednie otwory we łbie. Co jednak bardzo ważne, są one także wykorzystywane do szeregu innych prac, w których pomocny może okazać się sam kształt śrubokrętów – takich jak np. podważanie, wciskanie, luzowanie itp. Dlatego też z całą pewnością odpowiedni zestaw śrubokrętów różnych typów i rozmiarów jest po prostu niezbędny w każdym warsztacie. Przed dokonaniem wyboru konkretnego produktu warto się jednak dowiedzieć nieco więcej na temat stosowanych zakończeń wkrętaków.

  • Śrubokręt płaski – służy do odkręcania i wkręcania elementów z pojedynczym nacięciem na łbie. Z racji płaskiego zakończenia czasem wykorzystuje się go też do podważania różnych elementów.
  • Śrubokręt krzyżowy PH – stosuje się go do śrub i wkrętów krzyżowych. Wkrętaki tego typu są uniwersalne i posiadają prostą krzyżową główkę.
  • Śrubokręt krzyżowy PZ – podobny do PH, jednak wyposażony w cztery dodatkowe wypustki na główce, przez co stosuje się go w pracach wymagających większego nacisku na wkręt.
  • Śrubokręt Torx – wyróżnia się główką w kształcie sześcioramiennej gwiazdy. Pozwala na pracę z dużym naciskiem.

Który z wymienionych typów wkrętaków powinien znaleźć się w warsztacie? Odpowiedź na to jest prosta – w praktyce każdy! Nie znaczy to jednak, że wszystkie one będą równie potrzebne. Najczęściej używane w mechanice samochodowej są wkrętaki Torx oraz płaskie. 

Zestawy śrubokrętów – na co zwracać uwagę?

Wybierając zestaw wkrętaków do warsztatu samochodowego z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj i wielkość samych narzędzi. Równie ważna będzie też ich jakość. Jeśli śrubokręty będą wykonane z kiepskiej jakości materiałów, to prawdopodobnie bardzo szybko ulegną zużyciu i wyszczerbieniu, co zdecydowanie utrudni pracę. Również niewygodna rączka może być problemem, gdyż będzie powodować dyskomfort podczas pracy. Kolejną ważną kwestią jest zastanowienie się nad wyborem wkrętaków z wymiennymi bitami, co pozwoli na znaczną oszczędność miejsca i może też przyspieszyć pracę – często rączki tego typu narzędzi wyposażone są w grzechotkę. W dobrym warsztacie samochodowym zawsze warto też posiadać wkrętaki z dobijakiem, które pomagają w poluźnianiu zapieczonych wkrętów oraz wkrętak pneumatyczny lub elektryczny, który w wielu przypadkach pozwala na dużą oszczędność siły i czasu.

Zestaw śrubokrętów – nasze propozycje!

A czy jakieś konkretne zestawy śrubokrętów warsztatowych możemy polecić? Sprawdźmy!

Zestaw bitów ze śrubokrętem grzechotkowym 69 el.

Bardzo ciekawą opcją będzie zestaw bitów ze śrubokrętem 69 el. Dzięki zastosowaniu grzechotki, pozwoli on na wykonanie większości prac wymagających użycia różnego rodzaju wkrętaków w krótkim czasie. Co ważne, cena takiego kompletu nie jest duża – wynosi jedynie 50 zł!

Zestaw śrubokrętów Niteo Tools 26 el.

Dobrą alternatywą dla zwolenników tradycyjnych wkrętaków będzie z pewnością zestaw Niteo Tools złożony z 26 wkrętaków różnych typów – płaskich, PZ, PH i Torx o różnych rozmiarach. Sprawdzi się on w większości prac warsztatowych i dodatkowo z pewnością nie zrujnuje budżetu. 

Zestaw wkrętaków i końcówek Neo 37 el.

Bardzo ciekawym i doskonałym jakościowo produktem jest 37-elementowy zestaw wkrętaków Neo Tools. Złożony jest on z 16 klasycznych śrubokrętów płaskich, PH i Torx, a także z rączki do bitów z 20 wymiennymi końcówkami różnego typu. Dzięki swej różnorodności i wysokiej jakości sprawdzi się w najróżniejszych zadaniach.

Czy śrubokręty do warsztatu trzeba kupić w profesjonalnym sklepie? Z całą pewnością nie! Te same ręczne narzędzia, często dużo taniej, można znaleźć też w Internecie – na platformie handlowej Arena.pl!

Może zainteresują Cię również:

Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego – jaki wybrać?

Lewarek samochodowy, jaki wybrać?

Jakie klucze nasadowe?

Śrubokręty i wkrętaki

Klucze

Narzędzia ☆ Narzędzia do domu i do ogrodu