Kategorie

Konto

Koszyk

Co to jest maglownica w samochodzie?

Opublikowano: lip 28,2021 11:01

Co to jest maglownica w samochodzie.jpg

Maglownica – z pewnością słyszałeś już kiedyś o tym elemencie. Jest to część układu kierowniczego w samochodzie, od której w niemałym stopniu zależy komfortowa i bezpieczna jazda. Czym dokładnie jest ten element, za co odpowiada oraz czym może objawiać się jego awaria? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania!

Co to jest maglownica w samochodzie?

Co to jest maglownica w samochodzie? Jest to zębatkowa przekładnia kierownicza, która znajduje się w zdecydowanej większości aut, jakie poruszają się po drogach. Dzięki niej koła prowadzonego pojazdu skręcają. Maglownica w samochodzie, podobnie jak i drążki kierownicze, jest częścią układu kierowniczego i ma kluczowe znaczenie dla kierowania auta, a tym samym również dla bezpieczeństwa jazdy. Z tego też względu każdy kierowca powinien wiedzieć, co to jest maglownica w aucie oraz jaką właściwie pełni funkcję.

Wiesz już, co to jest maglownica, jednak kolejne pytanie brzmi – gdzie jest maglownica w samochodzie? Najczęściej jest ona ułożona poziomo względem kolumny kierownicy. Jej końcówki są połączone z drążkami kierowniczymi, z których pomocą zmienia się położenie maglownicy. Efektem tego procesu jest zmiana kierunku jazdy samochodu.

Co to jest maglownica samochodowa? To często zadawane pytanie, na które poznałeś już odpowiedź! Jeśli interesujesz się motoryzacją i mechaniką, być może spodobają Ci się również nasze inne artykuły w tym temacie: 5 akcesoriów samochodowych, które umilą Twoją podróż, Narzędzia dla mechanika — jak wybrać? oraz Zestaw kluczy — idealny prezent dla majsterkowicza!

Do czego służy maglownica w samochodzie?

Do czego służy maglownica w samochodzie? Maglownica w aucie odpowiada za przekazanie ruchu z kierownicy na koło auta. Z tego też względu jest to kluczowy element w kwestii bezpieczeństwa.

Maglownica, podobnie jak i sprzęgła, jakiekolwiek czujniki, dyferencjały, wały napędowe czy cały układ napędowy — może najzwyczajniej w świecie ulec awarii. Do najczęstszych sygnałów, które mogą świadczyć o usterce, możemy zaliczyć:

 

●     blokowanie się kierownicy,

●     wyciekanie płynu z maglownicy,

●     drgania kierownicy, które mogą (lecz nie muszą) przenosić się na cały samochód,

●     trzaski w przypadku wykonywania gwałtownych ruchów kierownicą,

●     brak wspomagania kierownicy.

 

Takich sygnałów nie należy bagatelizować. Zepsuta maglownica w samochodzie może zwiastować również inne problemy z całym układem kierowniczym. Może iść w parze z wybitymi drążkami czy też częściami związanymi ze wspomaganiem. Jeśli więc zauważasz niepokojące objawy, wybierz się do mechanika oraz poproś o sprawdzenie całego układu kierowniczego. Element ten jest niezwykle ważny – warto więc wiedzieć, co to jest maglownica w samochodzie i jak objawiają się jej usterki. Mogą bowiem nieść za sobą naprawdę przykre konsekwencje.

Wiesz już, za co odpowiada maglownica w samochodzie, jednak co można zrobić, jeśli maglownica w aucie uległa w awarii? Możliwych scenariuszy jest kilka. Możesz zdecydować się na regenerację maglownicy lub jej wymianę. Zakup nowej maglownicy wiąże się ze sporymi kosztami, jednak regeneracja z kolei nie zawsze jest możliwa. Sam proces polega na diagnozie jej stanu i wymianie uszkodzonych elementów na nowe, a także pozbyciu się ewentualnych zanieczyszczeń. Uznaje się, że maglownica powinna wytrzymać minimum 10 lat lub około 200 000 kilometrów przebiegu. Warunkiem jest oczywiście prawidłowa i bezpieczna jazda.

Cena regeneracji maglownicy wynosi około 400-800 złotych – dokładna kwota zależy od warsztatu, rodzaju usterki i wielu innych, istotnych czynników. Nowa maglownica może z kolei kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Tutaj również wchodzą w grę dokładne parametry. Jest to więc niemały koszt i jeśli tylko jest to możliwe – warto zdecydować się na regenerację w przypadku ewentualnej usterki.

Co to maglownica w aucie? Jak działa? Jak ją naprawić? Wszelkie wątpliwości zostały już rozwiane! Jeśli spodobał Ci się ten tekst, koniecznie przeczytaj więcej:

 

Opony

Podsufitki samochodowe

Części karoserii do samochodów

Dywaniki samochodowe

Dywaniki samochodowe — na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bagażnik samochodowy — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wycieraczki samochodowe — które wybrać?

Jakie radio samochodowe kupić?

5 akcesoriów samochodowych, które umilą Twoją podróż