Kategorie

Konto

Koszyk

Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?

Opublikowano: sie 04,2021 12:43

Podnośnik hydrauliczny – jaki do warsztatu samochodowego?

W profesjonalnym warsztacie samochodowym nie wystarczy zwykły lewarek. Mechanicy potrzebują zdecydowanie bardziej zaawansowanego sprzętu, który sprawdzi się zarówno w przypadku przeglądu podwozia, jak i skomplikowanych napraw. Dlatego, do podstawowego wyposażenia warsztatu należy m.in. podnośnik hydrauliczny – narzędzie stabilne i bezpieczne. Jaki podnośnik hydrauliczny będzie najlepszy do warsztatu samochodowego i na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Spis treści

Podnośnik hydrauliczny – jak działa?

Podnośnik hydrauliczny samochodowy obsługiwany jest za pomocą dźwigni. Dzięki obszernej podstawie, zapewnia podnoszonym autom wysoką stabilność. Podczas używania tego narzędzia siły unoszące są na tyle niewielkie, że nawet w sytuacji niewłaściwego ustawienia samochodu, występuje małe ryzyko osunięcia pojazdu. Na rynku dostępnych jest wiele podnośników i stojaków, różniących się budową i sposobem działania.

  • Podnośnik hydrauliczny żaba sprawdzi się w każdym warsztacie. Szybko i sprawnie podnosi i opuszcza pojazd, jest tani i stabilny.
  • Podnośnik hydrauliczny dwukolumnowy posiada dwie pary ramion, regulowanych przegubowo. Gwarantuje dobrą stabilność podnoszonych samochodów do wagi 7 ton.
  • Podnośnik hydrauliczny kolumnowy sprawdzi się zatem, jeśli chcemy wykonywać prace naprawcze w samochodach dostawczych.
  • Z kolei podnośnik hydrauliczny nożycowy działa na podstawie pompy elektrohydraulicznej i hydrostatycznej przekładni. Auto jest unoszone poprzez układ nożycowy, wyposażony w belki, przy współdziałaniu siłowników.
  • Kolejnym rodzajem jest podnośnik hydrauliczny słupkowy. Jego główne zalety to: niska cena, niewielka waga, możliwość szybkiego i łatwego podnoszenia i opuszczania pojazdu.
  • Podnośnik hydrauliczno-pneumatyczny kosztuje dość dużo i ma spore gabaryty. Czynnikiem roboczym jest sprężone powietrze, które wprawia w ruch tłok – podstawową część roboczą zespołu pneumatycznego.
  • Jeszcze inna możliwość to podnośnik hydrauliczny teleskopowy. Większość z tych urządzeń została przystosowana do prac w układzie pionowym oraz w układzie poziomym.

Podnośnik hydrauliczny żaba: jaki kupić?

Podnośnik hydrauliczny żaba to ulubieniec wielu fanów motoryzacji. „Żabki” są tanie, cechuje je mała awaryjność, prostota obsługi i praktyczny rozmiar. Kupując podnośnik samochodowy żaba, trzeba zastanowić się głównie nad tym, do czego będzie służył, jak często będziemy z niego korzystać i jaka ma być wysokość podnoszenia. Jeśli tego podnośnika będziemy używali okazjonalnie, to wystarczy model do 100 zł, a jeśli będzie on potrzebny do skomplikowanych prac, to zainwestujmy w bardziej funkcjonalne urządzenie.

Jaki podnośnik hydrauliczny kupić?

Wybierając podnośnik hydrauliczny warsztatowy, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim następujące elementy: maksymalny udźwig dopasowany do naprawianych pojazdów, szybkość podnoszenia, maksymalną wysokość podnoszenia, stabilność oraz cenę. W celu porównania tych parametrów można zasięgnąć opinii wśród znajomych lub na forach internetowych. Polecany jest np. podnośnik hydrauliczny Yato typu żaba. Cechą charakterystyczną tego podnośnika jest jego niewielka wysokość początkowa, dzięki czemu można wsunąć urządzenie pod większość pojazdów. Podnośnik hydrauliczny 2t oraz podnośnik podnośnik hydrauliczny 3t zalecane są szczególnie do obsługi pojazdów mechanicznych o obniżonym zawieszeniu. W warsztacie chętnie wykorzystywany jest także podnośnik hydrauliczny słupkowy 5t z maksymalnym zakresem podnoszenia: 180 – 350 mm. Więcej na temat podnośników można przeczytać w artykule Lewarek samochodowy, jaki wybrać.

Jak odpowietrzyć podnośnik hydrauliczny słupkowy?

Usuwanie powietrza z systemu hydraulicznego powinno odbywać się w następujący sposób. Najpierw należy otworzyć zawór spustowy i zdjąć korek olejowy. Następnie trzeba pompować szybko kilka razy dźwignią urządzenia, w celu usunięcia powietrza. Na koniec zamykamy zawór spustowy i zakładamy korek olejowy.

Jak podłożyć podnośnik hydrauliczny pod samochód?

Podnośnikiem hydraulicznym można łatwo uszkodzić karoserię i podwozie, ponieważ do jego użycia potrzeba mało siły. Warto więc wiedzieć, jak prawidłowo podłożyć podnośnik hydrauliczny pod samochód. Po pierwsze, auto musi stać na twardym i równym podłożu, nigdy dwoma kołami na krawężniku. W trakcie używania podnośnika nikt nie powinien znajdować się w środku pojazdu, nie można także uruchamiać silnika. Podnośnik żaba idealnie sprawdzi się w przypadku aut z korozją. Urządzenie można podstawić np. w okolice mocowań zawieszenia. Podnośnik hydrauliczny farmerski nadaje się do pojazdów z wysoko zawieszonym podwoziem. Z kolei podnośnik hydrauliczny niskoprofilowy przyda się w przypadku aut sportowych, obniżonych i po tuningu. Pamiętajmy, że podnośnik słupkowy nie nada się do samochodów z niskim zawieszeniem, za to jego zaletą jest duży udźwig.

Może zainteresują Cię również:

Lewarek samochodowy, jaki wybrać?

Jaka lampa warsztatowa?

Jakie klucze nasadowe do warsztatu?

Podnośnik i stojaki do warsztatu

Warsztat

Oświetlenie do warsztatu