Kiedy wymienić tarcze hamulcowe?

Opublikowano: sie 05,2021 15:47

NOWE TARCZE HAMULCOWE.jpg

Wymiana tarcz hamulcowych – przednie a tylne

Kiedy należy wymienić tarcze hamulcowe? Ich stan przeważnie sprawdza się wtedy, co klocki hamulcowe. Jak rozpoznać, że tarcze hamulcowe w samochodzie uległy zużyciu? W tym celu należy dokonać pomiaru ich grubości. Grubość nominalna oraz minimalna jest podawana przez producenta tarczy hamulcowych samochodów. Jeżeli jest ona mniejsza od minimalnej, to znak, że należy je wymienić na nowe. Najczęściej minimalna grubość tarcz hamulcowych do samochodów osobowych jest o 2 mm mniejsza od nowej. Bardzo często na ich powierzchni znajduje się wskaźnik pod postacią nawiercenia. Jeżeli jest on niewidoczny, to znak, że niezbędna będzie wymiana tarcz hamulcowych przód lub wymiana tarcz hamulcowych tył.

Jak jeszcze można rozpoznać, że tarcze hamulcowe nadają się do wymiany? Jeżeli ich powierzchnia robocza jest skorodowana, uniemożliwiać będzie uzyskanie właściwego współczynnika tarcia, co przekładać będzie się osłabioną pracą hamulców. Niekiedy do czynienia mamy również z sytuacją, w której tarcze hamulcowe pracują w zbyt wysokiej temperaturze przez długi czas. Ich przegrzanie najczęściej objawia się wibracjami w czasie hamowania, które nasilają się razem z ich grzaniem i ustępują po wystudzeniu hamulców. Uniemożliwia to prawidłową pracę układu hamulcowego samochodu i przyczyniać może się do szybszego zużycia, a niekiedy nawet uszkodzenia elementów układu kierowniczego i zawieszenia. Gdy tarcze hamulcowe są przegrzane, ich kolor zmienia się nieco ciemniejszy. Dochodzi do tego na skutek wytworzenia się węgliku żelaza, który osłabia działanie hamulców.


Wymiana tarcz hamulcowych – jaki to koszt?

Jaka jest średnia cena wymiany tarcz hamulcowych? Na koszt wymian tarcz hamulcowych składa się cena usługi oraz części. Czy można przeprowadzić wymianę tarcz bez klocków? Zaleca się dokonywać wymiany tych 2 elementów jednocześnie. Wymiana tarcz hamulcowych na większe lub nowsze to wydatek rzędu 100 — 180 zł. Co do kosztu części, zależą one od danego producenta. Za najtańszy zestaw zapłacimy około 200 zł, markowy — do 700 zł. Wymiana tarcz hamulcowych zlokalizowanych na przedniej osi jest przeważnie droższa od tylnych. Związane jest to z większą siłą hamowania, a co za tym idzie — koniecznością zastosowania mocniejszych i większych komponentów.

Jak wymienić tarcze i klocki hamulcowe? Jeżeli chodzi o pierwszy z elementów, ustawiamy samochód na twardym, równym podłożu. Wrzucamy bieg i zaciągamy hamulec ręczny. Przy pomocy klinów blokujemy koło znajdujące się po przekątnej w stosunku do tego, w którym będą wymieniane tarcze. Demontujemy kołpak maskujący i luzujemy śruby. Podnosimy samochód przy pomocy lewarka i ustawiamy pod nim podstawkę. Odkręcamy do końca śruby mocujące koło i zdejmujemy je. Dokonujemy oględzin tarcz i zacisków hamulcowych oraz oczyszczamy je z zabrudzeń. Zdejmujemy sprężynę zabezpieczającą, wyjmujemy zabezpieczenia, odkręcamy prowadnice, podważamy zacisk, wysuwając go z jarzma, odkręcamy śrubę ustalającą tarczę, czyścimy piastę z korozji, odtłuszczamy tarcze z obu stron i montujemy je.


Na Arena.pl, poza tarczami hamulcowymi zaopatrzyć możesz się również w wysokiej jakości płyny hamulcowe, sprzęgła samochodowe, czujniki samochodowe oraz bębny samochodowe.

Jeżeli interesujesz się motoryzacją, zapoznaj się z innymi ciekawymi tekstami na naszym blogu. Twojej uwadze polecamy w szczególności następujące wpisy: Podnośnik hydrauliczny — jaki wybrać do warsztatu samochodowego?, Zestaw kluczy — idealny prezent dla majsterkowicza, Narzędzia dla mechanika – jak wybrać? oraz 5 akcesoriów samochodowych, które umilą Twoją podróż.


Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:

                                  

Kupujemy tubę basową do samochodu                       

Bagażnik samochodowy – na co zwrócić uwagę przez zakupem?                       

Wycieraczki samochodowe – które wybrać?

Jakie radio samochodowe kupić?                       

Jak wybrać nawigację samochodową?                       

Tłoki do silnika                       

Klocki hamulcowe                       

Sprzęgła samochodowe                       

Jak ozonować samochód?        Pokaż więcej