Kategorie

Konto

Koszyk

Jak sprawdzić koło dwumasowe?

Opublikowano: lip 28,2021 11:31

Jak sprawdzić koło dwumasowe.jpg

Koło dwumasowe pełni w samochodzie wiele istotnych funkcji. Możemy do nich zaliczyć m.in. zapobieganie przeciążeniom czy też neutralizację drgania. Jest to więc ważny element, dzięki któremu jazda samochodem jest przyjemna i komfortowa. Jak każda część, także i koło dwumasowe może ulec awarii. Jak zatem sprawdzić, czy działa prawidłowo?

Jak sprawdzić koło dwumasowe - czy jest dobre?

Jak sprawdzić koło dwumasowe, czy jest dobre? Zanim odpowiemy na to pytanie, wyjaśnijmy po krótce, czym właściwie jest to koło. Koło dwumasowe jest elementem układu przeniesienia napędu. Znajduje się dokładnie pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów w samochodzie. Do głównych funkcji koła dwumasowego możemy zaliczyć wytłumienie wibracji, a także zmniejszenie spalania.

Element ten składa się z 7 części, do których zaliczamy masę pierwotną, masę wtórną, ślizgi, tarczę zbierakową, łożysko ślizgowe, sprężyny łukowe oraz pokrywę. Regularne sprawdzanie dwumasy jest niezwykle ważne – element ten, podobnie jak i sprzęgła, kable rozruchowe czy nawet cały układ napędowy, może po prostu ulec awarii. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu koła dwumasowego nie objawiają się niczym charakterystycznym. Może to być:

 

●     szarpanie podczas ruszania,

●     zacinanie się skrzyni biegów,

●     drgania nadwozia przy pracy na biegu jałowym,

●     nierówna praca silnika.

 

Objawy te mogą pasować również do wielu innych usterek i z początku wcale nie muszą kojarzyć się z kołem dwumasowym. Zatem jak sprawdzić koło dwumasowe u mechanika lub przy zakupie samochodu?

 

Dla fanów motoryzacji i mechaniki przygotowaliśmy również wiele innych, ciekawych artykułów, takich jak: 5 akcesoriów samochodowych, które umilą Twoją podróż, Narzędzia dla mechanika — jak wybrać? oraz Zestaw kluczy — idealny prezent dla majsterkowicza!

Sprawdzenie koła dwumasowego u mechanika

Dwumasowe koło zamachowe jest elementem, który podlega wymianie okresowej. Najczęściej kwalifikuje się do wymiany co 160 000-200 000 kilometrów. Nie oznacza to jednak, że nie może dojść wcześniej do uszkodzenia. Sprawdzenie koła dwumasowego najlepiej pozostawić dobremu i doświadczonemu mechanikowi.

  

Jeśli jednak zastanawiasz się, jak sprawdzić, czy auto ma koło dwumasowe, wystarczy, że rozszyfrujesz jego numer VIN w dekoderze odpowiednim dla danej marki. Innym sposobem na to, jak sprawdzić, czy samochód ma koło dwumasowe, jest zwrócenie uwagi na typ sprzęgła, jaki znajduje się w samochodzie. Jeśli nie posiada charakterystycznych sprężyn tłumiących, oznacza to, że auto jest wyposażone w koło dwumasowe. W większości samochodów występuje koło dwumasowe – w automacie, jak i w przypadku mechanicznej skrzyni biegów. Czy wiesz już, jak sprawdzić, czy jest koło dwumasowe? Proces ten nie jest wcale skomplikowany ani wymagający – wystarczy odrobina wiedzy!

 

Inne często zadawane pytanie brzmi jak sprawdzić koło dwumasowe podczas jazdy i przy kupnie pojazdu. Poniżej znajdziesz odpowiedź!

Jak sprawdzić koło dwumasowe przy kupnie?

Jak sprawdzić koło dwumasowe przy kupnie używanego pojazdu? Zakup samochodu to poważna i często niełatwa decyzja. Należy zwrócić uwagę na wszelkie istotne czynniki, w tym wygląd pojazdu, a także jego stan techniczny. Nikt nie chciałby zakupić auta, nie wiedząc o jego usterce, dlatego warto dowiedzieć się, jak sprawdzić uszkodzone koło dwumasowe.

 

W większości przypadków przeprowadza się jazdę testową, która pozwala sprawdzić możliwości pojazdu. Zatem jak sprawdzić stan koła dwumasowego podczas takiej jazdy próbnej? Wystarczy gwałtownie dodać gazu przy niskiej prędkości obrotowej silnika oraz wsłuchać się w jego pracę. Wszelkie szarpnięcia i nietypowe dźwięki mogą wskazywać na to, że koło dwumasowe jest uszkodzone. Jest to jeden z kilku sposobów na to, jak sprawdzić, czy koło dwumasowe jest do wymiany.

 

Jeśli podczas jazdy próbnej jakiekolwiek dźwięki wzbudziły Twój niepokój – warto to przedyskutować z właścicielem lub po prostu zrezygnować z kupna konkretnego pojazdu. Mamy nadzieję, że wiesz już, jak sprawdzić, czy masz koło dwumasowe oraz jak sprawdzić koło dwumasowe, które jest uszkodzone. To element jak każdy inny – tak samo jak czujniki, dyferencjały czy wały napędowe — może ulec awarii.

 

 

Spodobał Ci się nasz artykuł? Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych treści:

 

Bagażnik samochodowy — na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Wycieraczki samochodowe — które wybrać?

Jakie radio samochodowe kupić?

Jak wybrać nawigację samochodową?

Tłoki silnika