Wszystkie kategorie
Moja Arena

Narzędzia dla mechanika – jak wybrać?

Opublikowano: paź 10,2018 09:30

Narzędzia dla mechanika – jak wybrać?

Bez odpowiednich narzędzi trudno wyobrazić sobie prawidłowe wykonanie czynności konserwacyjnych lub naprawy samochodu. Dlatego też niezależnie od tego, czy mówimy o warsztacie domowego majsterkowicza czy też profesjonalnym punkcie obsługi, zawsze muszą one posiadać niezbędne wyposażenie. Jak wybrać narzędzia dla mechanika? Podpowiadamy!

Narzędzia mechanika samochodowego – jakie wybierać?

Ilość narzędzi przydatnych w warsztacie samochodowym jest olbrzymia. Wynika to oczywiście z faktu, że poszczególni producenci stosują różne rozwiązania technologiczne, a rozwój motoryzacji skutkuje coraz to nowymi wynalazkami, które prędzej czy później trzeba będzie naprawić. Dlatego też nikogo nie dziwi, że wiele profesjonalnych warsztatów koncentruje się na obsłudze pojazdów jedynie kilku, a czasem nawet tylko jednej marki. Co więcej, coraz liczniejsze są też narzędzia dedykowane do konkretnych pojazdów, co dodatkowo komplikuje obsługę. Kompletując wyposażenie dla mechanika samochodowego warto więc zdawać sobie sprawę, że jest to proces ciągły i początkowo skoncentrować się na określonym profilu działalności. Zawsze lepiej mieć bowiem wszystko co potrzebne np. do napraw zawieszenia, niż po kilka narzędzi z różnych dziedzin mechaniki, które ostatecznie nie będą wystarczały do przeprowadzenia bardziej skomplikowanych napraw. Jest to zresztą krótka droga do „kombinowania” i prób zastępowania potrzebnych narzędzi przez inne – co często prowadzi do wydłużenia pracy, a nawet uszkodzenia pojazdów czy wypadków.

Zestaw narzędzi dla mechanika samochodowego – czy warto?

Mówiąc o zakupie narzędzi dla mechanika samochodowego warto też wspomnieć o odwiecznym dylemacie – czy kupować je osobno, czy w kompletach? W przypadku profesjonalnych warsztatów odpowiedź na to pytanie w zasadzie jest jedna – lepiej kupić np. zestaw kluczy nasadowych, gdyż prędzej czy później nawet rzadziej używane jego elementy okażą się przydatne. Cena kompletu w porównaniu z pojedynczymi elementami będzie z kolei dużo niższa. Sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy zbieramy narzędzia do małego własnego warsztatu, gdyż wtedy łatwiej można określić, co dokładnie będzie potrzebne lub nie. A jakie narzędzia będą konieczne w prawie każdym warsztacie?

Narzędzia klucze i śrubokręty

Każdy mechanik samochodowy musi mieć co najmniej kilka zestawów kluczy – płaskich, nasadowych, imbusowych, dynamometrycznych, francuskich; oraz śrubokrętów – płaskich, krzyżowych, torx itp. Są one po prostu niezbędne zarówno w wielu najprostszych pracach mechanicznych, jak i skomplikowanych naprawach. Co ważne, z racji częstotliwości ich użycia warto wybierać solidne produkty od sprawdzonych dostawców. Kiepskiej jakości klucze i śrubokręty będą przeszkadzać oraz opóźniać pracę – każdego dnia!

Narzędzia mechaniczne i elektryczne

Wyposażenie dobrego warsztatu samochodowego to nie tylko proste narzędzia. To także mnóstwo dużo bardziej skomplikowanych urządzeń mechanicznych czy elektronarzędzi, niezbędnych podczas prac. Podstawą w tym przypadku będą oczywiście podnośniki, kompresory, mierniki napięcia,  prostowniki, ściągacze do łożysk i sprężyn, wiertarki czy lutownice.  Co jednak jasne, w typ przypadku wymienić można też wiele rozwiązań, które przydadzą się w zależności od profilu warsztatu.

Narzędzia blacharskie

W większości warsztatów niezbędne będą też odpowiednie narzędzia blacharskie, które są niezbędne do przeprowadzenia jakichkolwiek prac tego rodzaju. Do najpotrzebniejszych rozwiązań w tej dziedzinie zaliczyć można z pewnością piaskarki, szczypce i młotki blacharskie, rozpieraki, kowadełka czy dziurkarki. Mówiąc o narzędziach do napraw blacharskich warto też wspomnieć o tym, co potrzebne do przywrócenia pojazdowi odpowiedniego wyglądu – czyli szpachli samochodowej, a także pistolecie i innych akcesoriach lakierniczych.

Narzędzia motocyklowe

Co jasne, napraw wymagają nie tylko samochody, ale też motocykle. Dlatego też dobry mechanik powinien mieć do dyspozycji odpowiednie narzędzia przeznaczone do tego rodzaju pojazdów. O ile większość z nich jest zbliżonych, to np. obsługa łańcucha motocyklowego wymaga specjalistycznych smarów czy nitownic.

Jak odrdzewić narzędzia?

Częstym błędem osób kupujących narzędzia do warsztatu jest zapominanie o ich odpowiedniej konserwacji. Może to prowadzić np. do zardzewienia ich elementów metalowych, co może utrudniać użycie i dodatkowo źle wygląda przy kliencie. Dlatego też warto dbać o posiadane wyposażenie i w razie potrzeby odrdzewiać je mechanicznie lub przy użyciu specjalnych środków odrdzewiających. Co jednak bardzo ważne, należy robić to ostrożnie, gdyż zbyt agresywne podejście może doprowadzić do uszkodzenia narzędzi.

Jakiej firmy narzędzia do warsztatu kupić?

A jakie firmy narzędzia będą najlepsze? Zdania w tej kwestii są bardzo podzielone i każdy mechanik będzie miał inne! Do bardzo popularnych marek należą jednak z pewnością narzędzia Yato, narzędzia Topex i narzędzia Neo. Co jednak jasne, ich powszechność absolutnie nie oznacza że tylko one są warte uwagi. Przykładowo na platformie handlowej Arena.pl znaleźć można także wiele innych zestawów i pojedynczych narzędzi dla mechaników różnych producentów, które wyróżniają się doskonałą jakością oraz niskimi cenami!


Pokaż więcej