Wszystkie kategorie
Moja Arena

Ściągacz do łożysk – jaki wybrać?

Opublikowano: wrz 28,2018 14:45

Ściągacz do łożysk – jaki wybrać?

Znajdziemy go w każdym warsztacie samochodowym i dobrze wyposażonym garażu fana samodzielnych napraw. W ściągacz do łożysk – bo to o nim mowa – warto zainwestować, a podczas jego wybierania wziąć pod uwagę kilka kluczowych parametrów. Jakich? O tym traktuje poniższy tekst.

Ściągacz do łożysk – co to jest?

Jak nietrudno się domyślić, ściągacze do łożysk to profesjonalne narzędzia służące do wyjmowania różnego typu łożysk z ich obudowy. Warto w tym miejscu podkreślić, że mimo z reguły niezbyt skomplikowanej budowy, są one bardzo skuteczne i wręcz niezbędne w każdym profesjonalnym warsztacie (czy też garażu miłośnika samodzielnej naprawy urządzeń, samochodów, motocykli, rowerów). Pozwalają one na bezinwazyjny demontaż samych łożysk, a także elementów w nie wyposażonych. Oczywiście różnorodność tego typu części odbija się także na formach samych ściągaczy – które posiadają bardzo różne cechy i mechanizmy działania. Do najpopularniejszych należą:

O ile też większość z nich obsługiwana jest mechanicznie, to np. modele hydrauliczne korzystają ze specjalnego silnika wspomagającego działanie.

Ściągacz do łożysk samochodowych

Przeciętny człowiek prawdopodobnie najczęściej spotka się ze ściągaczami do łożysk w warsztacie samochodowym. Wynika to oczywiście z faktu powszechności tego rodzaju elementów w pojazdach mechanicznych. Kluczowym do szybkiego wykonania napraw przy użyciu ściągaczy będzie jednak dokładne dopasowanie urządzenia do danego łożyska. Jak już wspomniano, narzędzia tego typu są z reguły wysoko wyspecjalizowane i umożliwiają pracę tylko z konkretnymi elementami. Najczęściej ściągacze do łożysk wykorzystuje się w warsztatach do napraw piast kół, alternatora, sprzęgła czy skrzyni biegów.

Ściągacz do łożysk elektronarzędzi

Ściągacze do łożysk przydadzą się często także podczas napraw różnego rodzaju elektronarzędzi. Co jasne, podobnie jak w przypadku samochodów, także tutaj konieczne jest dokładne dostosowanie urządzenia zdejmującego do demontowanego łożyska. Dlatego też często w tego typu przypadkach stosowane są różnego rodzaju ściągacze mini do łożysk, które bez trudu można stosować w niewielkich przestrzeniach i do wyjmowania małych łożysk kulowych czy tocznych z najróżniejszych elektronarzędzi.

Ściągacz do łożysk rowerowych

Jak już wspomniano, ściągacze pomagają w zdejmowaniu najróżniejszych ciasno spasowanych łożysk. Siłą rzeczy będą one więc przydatne też w przypadku obsługi rowerów. W tym przypadku najczęściej ścigacze wykorzystane będą oczywiście do demontażu piast kół. Pamiętajmy, że warto w tym przypadku wyposażyć się w dedykowane do rowerów ściągacze łożysk, które będą odpowiednio mniejsze i przez to też skuteczniejsze.

Ściągacz do łożysk – cena

Dla każdego mechanika – niezależnie, czy jest on profesjonalistą, czy też amatorem – zawsze ważnym elementem oceny danego narzędzia będzie jego cena. Na szczęście jednak w przypadku ściągaczy do łożysk nie jest ona wygórowana i w zależności od typu oraz przeznaczenia konkretnego rozwiązania może ona wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. Dodatkowo warto wspomnieć, że na rynku dostępne są także całe zestawy ściągaczy, które pozwalają na obsługę kilku typów i rozmiarów łożysk. Szczególnie polecić można je z pewnością warsztatom, gdyż koszt tego typu zakupu będzie z pewnością niższy, niż nabycie poszczególnych elementów osobno.

A gdzie warto szukać różnego rodzaju ściągaczy do łożysk wyróżniających się zarówno dobrą jakością, jak i umiarkowaną ceną? Z pewnością godnym polecenia adresem jest platforma Arena.pl!


Pokaż więcej