Jak wyjąć dysze spryskiwaczy?

Opublikowano: wrz 23,2021 13:15

Jak wyjąć dysze spryskiwaczy.jpg

Spryskiwacze to małe, niepozorne części samochodowe. Zwykle o ich istnieniu przypominasz sobie dopiero, gdy w trakcie jazdy trzeba szybko umyć zachlapaną szybę. Co w sytuacji, gdy dojdzie do awarii spryskiwacza? Spokojnie! Szybko i sprawnie wymienisz go samodzielnie!


Jak wyjąć dysze spryskiwaczy?

Wymiana dyszy spryskiwaczy nie powinna sprawić Ci większych trudności. Zarówno spryskiwacz tylnej szyby, jak i przedniej umieszczone są zwykle na podszybiu lub na masce. Co to oznacza? Jak wyjąć dysze spryskiwaczy? Do pracy wystarczy śrubokręt, którym wypniesz dysze. Jeśli jednak przy okazji montażu dyszy spryskiwacza zechcesz uzupełnić swój domowy warsztat o dodatkowe narzędzia, zapoznaj się z naszymi artykułami: Jakie klucze nasadowe do warsztatu?, Zestaw śrubokrętów do warsztatu samochodowego. Jaki wybrać? oraz Podnośnik hydrauliczny - jaki do warsztatu samochodowego?


Wymiana dyszy spryskiwacza – krok po kroku

Udało Ci się wypiąć stare dysze? W takim razie wymiana dyszy spryskiwacza nie zajmie wiele czasu! Włóż nową dyszę w miejsce starej i dociśnij, by znalazła się w zatrzaskach. Teraz dopnij do niej gumowy przewód. Gotowe! Właśnie dowiedziałeś się, jak wymienić dysze spryskiwaczy! Sprawdź jeszcze, czy wszystko na pewno działa, abyś miał pewność, że szyby samochodowe zawsze pozostaną czyste! Pamiętaj też, że płyny do spryskiwaczy należy uzupełniać regularnie – jeśli często o tym zapominasz, w zbiorniku zaczną gromadzić się zanieczyszczenia.


Regulacja dysz spryskiwaczy – jak to zrobić?

Czasem po wymianie konieczna jest regulacja spryskiwaczy. Strumień płynu nie może być kierowany ani za nisko, ani zbyt wysoko (np. na środek szyby, zawężając tym samym pole widzenia kierowcy!). Jak wyregulować dysze spryskiwaczy? Postaraj się skierować strumień płynu kilka centymetrów powyżej każdej wycieraczki. Dzięki temu w czasie jazdy wycieraczki będą miały szansę oczyścić szybę tak dobrze, jak typowe myjki do szyb!


Jak wygląda regulacja dyszy spryskiwacza w sytuacji, gdy szyba jest oczyszczana przez jedną dużą wycieraczkę? Ustaw dysze tak, aby jeden strumień płynu trafiał w połowie wysokości szyby (na poziomie twarzy pasażera), a drugi niżej – nad samą wycieraczkę.


Jak ustawić dysze spryskiwaczy?

Zastanawiasz się, jak ustawić dysze spryskiwaczy? Jakie narzędzia będą Ci potrzebne? Bardzo często części i akcesoria do samochodów oraz niektóre pozostałe elementy reguluje się za pomocą przedmiotów codziennego użytku. Podobnie jest w tym przypadku. Ustawienie dysz spryskiwacza wykonasz przy pomocy… szpilki! Jeśli jednak nie ufasz domowym sposobom i zawsze wybierasz profesjonalne rozwiązania (w tym części i akcesoria samochodowe), zamów nieduże narzędzie, które ułatwi Ci ustawienie dyszy spryskiwacza. Możesz też zaopatrzyć się w akcesoria usprawniające inne prace – przydadzą się np. gdy wymienić będzie trzeba oleje i płyny eksploatacyjne. A może potrzebny Ci kompresor? Jeśli tak, zerknij do artykułu Jaki kompresor do warsztatu? Podpowiadamy!


Współczesna motoryzacja niesie ze sobą wiele rozwiązań, które ułatwiają kierowcom nie tylko codzienną jazdę, ale też wymianę części eksploatacyjnych samochodu. Taka właśnie (bardzo prosta!) jest np. wymiana dyszy spryskiwaczy. Dobrze o tym wiedzieć, by zawsze zachować odpowiednią widoczność na drodze.


Jeżeli zainteresował Cię ten tekst, przeczytaj więcej:
Pokaż więcej