Kategorie

Konto

Koszyk

Zestaw kluczy – idealny prezent dla majsterkowicza

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Zestaw kluczy – idealny prezent dla majsterkowicza

Tata, siostra, dziadek, ciocia – w naszej rodzinie na pewno znajdzie się ktoś, kto lubi majsterkować i spędzać długie godziny w pracowni, garażu lub warsztacie, naprawiając i odnawiając różne rzeczy. Wybierając dobry zestaw kluczy na prezent powinniśmy pamiętać, że im bardziej profesjonalne są naprawy, tym wyższej jakości narzędzia będą potrzebne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zestaw kluczy dla majsterkowicza – co kupić?

W zestawie prawdziwego majsterkowicza obowiązkowo muszą znaleźć się takie narzędzia, jak:

  • zestaw kluczy i śrubokrętów,
  • miarka,
  • mała latarka,
  • kombinerki,
  • zestaw kluczy z grzechotką.

Jeśli nasz hobbysta jest miłośnikiem aut, to zestaw kluczy samochodowych powinien zawierać m.in. klucze do przewodów hamulcowych, klucz do rolki napinacza rozrządu czy klucz dynamometryczny. Zobaczmy, do czego nadają się poszczególne narzędzia i zestaw kluczy jakiej firmy warto wybrać.

Zestaw kluczy płaskich

Majsterkowicze chętnie sięgają po zestaw kluczy płaskich. Są one dobre do prostych prac, kiedy do przykręcenia śrubki nie potrzeba wiele wysiłku i specjalnych umiejętności. Dobrym pomysłem jest zakup kluczy płaskich dwustronnych, które mają dwie różne końcówki – takie narzędzia będą zdecydowanie bardziej funkcjonalne. Stosuje się je w większości warsztatów, ponieważ dają możliwość odkręcenia śrub sześciokątnych.

Zestaw kluczy oczkowych

Posiadają mniej klasyczną, dwudziestokątną głowicę. Oczko klucza pozwala na bardziej precyzyjne chwytanie śrubki z każdej strony, co przyspiesza całą pracę i chroni nakrętkę śruby przez uszkodzeniem. Zestaw kluczy oczkowych można podzielić na dwa główne rodzaje. Bardzo popularny jest zestaw kluczy płasko oczkowych. Jak sama nazwa wskazuje, taki klucz z jednej strony jest zakończony jak klucz płaski, a z drugiej ma oczko w identycznym rozmiarze. Natomiast zestaw kluczy płasko oczkowych z grzechotką wzbogacony jest o system grzechotki, który bardzo usprawnia wszelkie naprawy. Z kolei klucze oczkowe dwustronne mają każdą ze stron w innym rozmiarze. Najlepiej nadają się w sytuacjach, kiedy nasadka nie może być użyta z powodu braku dojścia.

Zestaw kluczy nasadowych

Zestaw kluczy nasadowych jest częstym wyborem wielu majsterkowiczów, ponieważ są to najbardziej wszechstronne klucze do wielu różnych śrub. Można do nich dopasować właściwe końcówki. Sprawdzą się także w przypadku szczelin i innych, trudno dostępnych miejsc. Klucze nasadowe to narzędzia składające się z elementów takich jak: nasadka – klucz, pokrętło do nasadki oraz wyposażenie uzupełniające np. przeguby. Szczególnie popularny jest zestaw kluczy nasadowych 3/4, w skład którego, oprócz kluczy, wchodzą m.in. grzechotka, pokrętło z kwadratem i przedłużki.

Zestaw kluczy imbusowych

Zestaw kluczy imbusowych sprawdzi się w przypadku sześciokątnych śrub. Klucze imbusowe swoim wyglądem przypominają literę „T” lub „L”. Mają różne końcówki, w zależności od rodzaju śruby. Są klucze hex, hex z kulką, torx z końcówką w kształcie sześciokątnej gwiazdki, torx z otworem do śrub ze szpilką. Ciekawym rozwiązaniem są klucze imbusowe składane, umieszczone w poręcznej rękojeści. Otwieramy je podobnie jak scyzoryk. Nadają się idealnie jako zestaw kluczy rowerowych.

Zestaw kluczy trzpieniowych

Zestaw kluczy trzpieniowych powinien znaleźć się w każdym warsztacie fanów motoryzacji. Dzięki swojej konstrukcji, pomagają one uporać się z trudno dostępnymi śrubami. Produkty są praktyczne, a ich nasadka jest najczęściej dostosowana do współdziałania z grzechotką.

Zestaw kluczy – jakie firmy warto wybrać?

W świecie majsterkowiczów polecany jest zestaw kluczy Sata. Wyróżniają się one wysoką jakością wykonania, solidnością i funkcjonalnymi grzechotkami. Produkty Sata są bardzo różnorodne, znajdą zastosowanie zarówno w warsztatach remontowych, jak i w pracach budowlanych. Równie dobrą opinią cieszy się zestaw kluczy Yato. Jest wyposażony praktycznie we wszystkie podstawowe rozmiary i rodzaje kluczy. Cechuje się trwałością i praktycznością.