Wszystkie kategorie
Moja Arena

Narzędzia ogrodnicze – które są najpotrzebniejsze?

Opublikowano: maj 16,2018 10:35

Narzędzia ogrodnicze – które są najpotrzebniejsze?

Narzędzia ogrodnicze to nieoceniona pomoc w codziennym dbaniu o swoje rośliny. Dzięki nim pielęgnacja ogródka jest jeszcze przyjemniejsza i łatwiejsza. Choć zapotrzebowanie na narzędzia zależy przede wszystkim od stopnia zaangażowania domowników w prace ogrodowe, niektóre z nich powinny być w każdym przydomowym schowku. O jakich narzędziach mowa? Zapraszamy do lektury artykułu!

Narzędzia ogrodnicze – ważniejsze niż myślisz!

Narzędzia ogrodnicze to nie tylko spore ułatwienie przy pielęgnacji ogródka – niektóre z nich są niezbędne, żeby móc posadzić konkretne typy roślin lub odpowiednio o nie zadbać. Bez porządnego sekatora nie przytniesz dobrze żywopłotu czy krzewów, co jest niezbędne przed okresem zimowania. Pielęgnacja trawy opiera się nie tylko na jej podlewaniu, ale również na regularnym koszeniu, zwłaszcza przed zimą i wiosną – a do tego niezbędna jest wysokiej jakości kosiarka, która posłuży swoim właścicielom przez kilkanaście lat. Z kolei nożyce do gałęzi to obowiązkowe wyposażenie osoby, która na swojej posesji ma drzewa i krzewy – w innym przypadku rośliny mogą się za bardzo rozrosnąć, przez co będą stwarzać zagrożenie dla zdrowia.

Istnieją również małe narzędzia ogrodnicze, które znacznie ułatwiają ogrodnikom życie. Zaliczyć do nich można wszelkiej maści konewki, łopatki, szpadelki, sadzaki czy siewniki. Nie są one niezbędne, ale zdecydowanie prościej jest obsiać małe poletko siewnikiem, niż robić to ręcznie. Również łatwiej jest podlewać donice z kwiatami przy pomocy konewki niż węża ogrodowego.

Jakie narzędzia ogrodnicze warto mieć w domu?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z ogrodnictwem, to na pewno musisz zwrócić uwagę na narzędzia ogrodowe mechaniczne. Są to wszelkiego typu kosiarki, dmuchawy do liści czy podkaszarki. Na pewno przyda Ci się kosiarka i – jeżeli planujesz stworzyć ogródki skalne lub chcesz zasadzić w ogródku iglaki – podkaszarka. Oprócz tego na pewno wybierz coś z szerokiej oferty narzędzi ogrodowych ręcznych, czyli łopatek, motyk, wideł, taczek i sekatorów. Jeżeli chcesz mieć na ogródku drzewa iglaste, w tym żywopłot, to sekator okaże się niezbędnym zakupem. Dodatkowo łopaty i taczka to ogromne ułatwienie dla każdego ogrodnika, który ma zamiar dbać o swój trawnik.

Do pielęgnacji trawnika na pewno przyda Ci się taczka, grabie, kosiarka, siewnik i użyźniacz gleby, czyli narzędzia ogrodnicze spalinowe i do spulchniania gleby. Jeżeli planujesz wyhodować żywopłot lub chcesz posadzić coraz popularniejsze tuje, zaopatrz się w sekator i podkaszarkę. W przypadku rabatek czy ogródków warzywnych na pewno przyda Ci się łopatka, grabie i konewka, a także naturalne dodatki, którymi okryjesz rośliny na czas zimowania (np. kora dębu, słoma, suche liście lub w ostateczności włóknina).

Narzędzia ogrodnicze, jak glebogryzarka, kosiarka czy sekator kupisz w większych sklepach z wyposażeniem ogrodowym.

Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze?

Jak widać na start potrzebujesz sporo narzędzi ogrodowych – niektóre z nich mają duże gabaryty, jak np. kosiarka. Musisz również pomyśleć o odpowiednim pomieszczeniu do ich przechowywania. Dobrym pomysłem jest postawienie szopy na narzędzia – możesz ją zbudować z drewna, możesz kupić gotową w sklepie lub zakupić domek z tworzywa sztucznego, który postawisz w ogródku. Jeżeli jednak masz duży garaż, to zminimalizujesz trochę koszty, przystosowując go do przechowywania narzędzi. Wystarczy zakup kilku szafek i powieszenie kilku półek i haczyków, żeby narzędzia były uporządkowane. Pamiętaj, że zawsze powinieneś mieć do nich łatwy dostęp – szczególnie do narzędzi ręcznych.

Musisz zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym trzymasz swoje narzędzia, nie było wilgoci. Niektóre narzędzia łatwo zepsuć, gdy trzyma się je w wilgotnym pomieszczeniu. Pamiętaj także o tym, by odpowiednio je zabezpieczyć – jeżeli masz w domu dzieci, dobrym pomysłem będzie zamykanie garażu lub szopy na klucz.


Pokaż więcej