Kategorie

Konto

Koszyk

Jaka myjka ciśnieniowa?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaka myjka ciśnieniowa?

Czy jest jakiś sposób na wygodne, oszczędne i skuteczne mycie elewacji, samochodów, chodników lub innych elementów w domu i ogrodzie? Oczywiście, że tak! Jest nim skorzystanie z możliwości myjki ciśnieniowej. Jak ją wybrać i do czego używać?

Myjka ciśnieniowa – jaką wybrać?

Czy istnieje jeden idealny model myjki ciśnieniowej, który będzie odpowiedni dla każdego? Absolutnie nie. Urządzenia tego typu – podobnie zresztą jak inne narzędzia i rozwiązania używane do prac w domu i ogrodzie mają bardzo zróżnicowane parametry i możliwości. Co więcej, nie zawsze droższy, wydajniejszy i bardziej wielofunkcyjny produkt będzie faktycznie lepszy. Wszystkie zaawansowane możliwości i rozwiązania są bowiem opłacalne tylko wtedy, jeśli faktycznie będziemy z nich korzystać podczas wykonywanych prac. Kupując dla siebie myjkę ciśnieniową warto więc przede wszystkim dopasować ją do swoich potrzeb.

A jaką myję wybrać?

Myjka ciśnieniowa do samochodu

Jednym z najpopularniejszych zastosowań myjki ciśnieniowej jest użycie jej do mycia samochodu. Mocny strumień wody pod ciśnieniem potrafi bowiem zarówno spłukać sam pojazd, jak i usunąć z niego zaschnięty brud – w tym szczególnie uciążliwe ptasie odchody czy też pozostałości po owadach. O skuteczności tego rozwiązania nie trzeba zresztą nikogo przekonywać, gdyż myjki ciśnieniowe są też podstawowym elementem ręcznych myjni samochodowych.

Wybierając urządzenie do tego celu warto jednak zwrócić uwagę na jego parametry, gdyż nie każda myjka poradzi sobie z samochodowym brudem. Powinna ona charakteryzować się więc dość sporym ciśnieniem roboczym i zastosowaniem uniwersalnej dyszy oraz zbiornika na detergent. Warto też wiedzieć, że w przypadku myjki ciśnieniowej do samochodu nie wolno używać dysz rotacyjnych, ani modeli o bardzo dużym ciśnieniu lub skupionym strumieniu wody – mogą one bowiem uszkodzić lakier czy też elementy gumowe.

Myjka ciśnieniowa do mycia elewacji

Myjki ciśnieniowe przydadzą się także podczas mycia elewacji. W takim przypadku samo ciśnienie robocze jest kwestią drugorzędną. Dużo ważniejsza jest z kolei możliwość kontroli nad nim, co pozwoli na swobodne mycie zarówno wytrzymałych, jak i delikatnych powierzchni bez martwienia się o ich uszkodzenie. Drugą ważną kwestią jest wyposażenie myjki w pojemnik na detergent, który będzie niezbędny do usunięcia uciążliwych zabrudzeń czy też fragmentów napisów wykonanych farbami w aerozolu.

Myjka ciśnieniowa do kostki brukowej

Nieco inne wymagania trzeba postawić przed myjką ciśnieniową służącą do oczyszczania kostki brukowej. W tym przypadku kluczową cechą urządzenia jest jego ciśnienie robocze, które powinno być jak najwyższe. Dodatkowo w większości przypadków niezbędne będzie też użycie odpowiedniego detergentu oraz dodatkowej szczotki, które ułatwią skuteczne usuwanie brudu.

Myjka ciśnieniowa do mycia okien

Mówiąc o możliwościach myjek ciśnieniowych często wspomina się, że można nimi też myć okna. W praktyce temat ten jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Powszechnie do tego celu używa się bowiem myjek parowych, które są dość podobne do urządzeń ciśnieniowych, jednak generują gorącą parę zamiast strumienia wody. Urządzenia tego typu powszechnie używa się w domach nawet do mycia delikatnych szklanych powierzchni czy luster. Oczywiście zwykłą myjką ciśnieniową także można umyć okna z zewnątrz. Warto jednak robić to ostrożnie i nie pod zbyt wysokim ciśnieniem. O ile bowiem same szyby powinny wytrzymać dużo, to zdecydowanie mniej wytrzymałe mogą okazać się framugi czy uszczelnienia.

Myjka ciśnieniowa – ile barów?

Jak nietrudno zauważyć, jedną na najważniejszych cech każdej myjki jest generowane przez nią ciśnienie. Warto przy tej okazji wiedzieć, że w opisach produktów często można znaleźć dwa parametry – ciśnienie robocze i ciśnienie pompy. Z punktu widzenia użytkownika dużo ważniejszy jest ten pierwszy parametr, który w przypadku amatorskiego czy półprofesjonalnego sprzętu oscyluje w granicy od 65 do 160 barów. Uniwersalnym „optimum” do większości zadań będzie z kolei ciśnienie rzędu 100-120 barów – choć oczywiście nie trzeba się też bać mocniejszych modeli, które rozsądnie użytkowane także z pewnością nie zaszkodzą samochodowi, kostce brukowej, elewacji itp.

Myjka ciśnieniowa – ceny i producenci

Ile kosztuje dobra myjka ciśnieniowa? Wszystko zależy oczywiście od jej możliwości i jakości. Najtańsze urządzenia tego typu można kupić już za kilkaset, a najdroższe – profesjonalne myjki ciśnieniowe – nawet za kilka tysięcy złotych. Również wybór producentów jest dość duży. Oprócz najpopularniejszej firmy Kärcher dużym zainteresowaniem cieszą się także myjki ciśnieniowe Parkside, Bosh czy Black&Decker. A gdzie najlepiej kupić tego typu urządzenie? Z pewnością warto spróbować w na naszej platformie Arena.pl!