Kategorie

Konto

Koszyk

Wycieraczka do domu – jak ją wybrać?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Wycieraczka do domu – jak ją wybrać?

Wycieraczka pod drzwi – jak skomplikowany może być zakup tak prostego przedmiotu? Funkcja jest jasna. Wycieraczki domowe mają pozwolić oczyścić obuwie przed przejściem dalej – do mieszkania, bloku, biura. Ale na tym oczywistości się kończą. Nie każdy bowiem materiał nadaje się do każdego miejsca i nie każdy zapewni taki sam efekt. Druga kwestia to rozmiar – czy wybrać gotową propozycję, czy też lepsza będzie wycieraczka do domu na wymiary?

Jaką wycieraczkę kupić do domu?

Pierwsza kwestia to ustalenie, gdzie dana wycieraczka będzie stać – wycieraczka wejściowa leżąca na zewnątrz, przed domem, będzie wykonana z innego materiału niż wycieraczka wejściowa znajdująca się przed drzwiami, ale mieszkania, na klatce schodowej (a więc pod dachem, w suchym miejscu). Pod tym względem tej drugiej bliżej będzie do wycieraczki wewnętrznej ustawionej w przedpokoju. Chcąc utrzymać w domu maksimum czystości, zwłaszcza w okresie jesieni, zimy i wczesnej wiosny, powinno zakupić się dwie wycieraczki – zewnętrzną i wewnętrzną (przed drzwi mieszkania lub ustawioną w przedpokoju).

Wycieraczka zewnętrzna – pod drzwi

Wycieraczka pod drzwi musi nie tylko poradzić sobie z brudem, ale także z warunkami atmosferycznymi. Dlatego najlepiej sprawdzają się tu dwa materiały – metal i guma. Wycieraczka do domu gumowa powinna być odpowiednio przytwierdzona, aby się nie ślizgała (na przykład można już umieścić we wcześniej przygotowanym wgłębieniu, ale to znowu wymaga kupowania już zawsze wycieraczki o bardzo konkretnych wymiarach). Wycieraczki do domu metalowe również poradzą sobie w każdych warunkach, a w miejscu utrzyma je ich własny ciężar. Wycieraczka gumowa do domu i wycieraczka metalowa to dwa sprawdzone rozwiązania na zewnątrz.

Wycieraczka wewnętrzna – do przedpokoju

Wycieraczka przed wejściem do domu, a raczej mieszkania lub wycieraczka do przedpokoju, wykonana jest zazwyczaj z trzech materiałów – tworzyw sztucznych (w tym wycieraczki typu sztuczna trawa), gumy i włókna kokosowego. Kokosowe wycieraczki są szorstkie, dzięki czemu dobrze oczyszczają but, wchłaniaja także wodę. Występują w różnych barwieniach, więc możemy wybrać wycieraczki do domu z napisem lub śmiesznym motywem. Niestety, szybko się zużywa i trzeba ją wymienić. O wycieraczce gumowej już pisaliśmy – wytrzymała, dobrze oczyszcza, ale nie wchłania wilgoci, dlatego trzeba ją czyścić. Wycieraczki z tworzyw sztucznych są dość wytrzymałe i dobrze czyszczą, ale tani model szybko będzie trzeba wymienić – lepiej zainwestować nieco więcej.

Na co zwrócić uwagę, kupując wycieraczkę?

Wycieraczki do domu wewnątrz i na zewnątrz możesz kupić w gotowym rozmiarze lub wybrać własny. Standardowe wymiary to 40×60, 60×90 cm i 120×80 cm. Wycieraczki do domu duże możesz kupić na wymiar, z rozwijanej z rolki.

Ile kosztuje wycieraczka do domu?

Wycieraczka do domu nie jest dużym wydatkiem – te najtańsze kosztują kilkanaście złotych. Ale jeśli szukasz czegoś bardziej wytrzymałego, warto wydać na wycieraczkę nieco więcej. Droższa wycieraczka będzie nie tylko trwalsza, ale i lepiej będzie się prezentować przed domem.

Gdzie kupić wycieraczkę pod drzwi i do przedpokoju?

Wycieraczkę pod drzwi i do przedpokoju kupić możemy zarówno w markecie budowlanym, jak i przez internet. W tym drugim przypadku możesz liczyć na o wiele większy wybór. Choć wydaje się drobnym dodatkiem, wycieraczka jest niezbędnym elementem wyposażenia domu.