Okulary do pływania – jakie wybrać?

Opublikowano: sie 04,2021 12:09

Okulary do pływania – jakie wybrać?

Pływanie to bez wątpienia jeden z lepszych sposobów na utrzymanie kondycji czy rekreację. Aby jednak w pełni cieszyć się jego zaletami, konieczne jest wyposażenie się w okulary do pływania. Dlaczego ten gadżet jest tak przydatny i na co zwracać uwagę podczas zakupu? Odpowiadamy!

Spis treści

Okulary do pływania – niezbędnik każdego pływaka

Wiele osób zastanawia się, czy okulary do pływania są naprawdę potrzebne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – bezwzględnie tak! W większości przypadków ich brak bardzo szybko objawia się zaczerwienieniem i zmęczeniem oczu, a nawet ich bólem czy stanami zapalnymi. Co więcej, dla wielu osób otwarcie oczu pod wodą jest sporym problemem, co utrudnia i uprzykrza czas spędzony na basenie. Dlatego też na pewno warto zakupić odpowiednie dla siebie okulary do pływania. Obecnie producenci oferują setki produktów tego typu różniących się pod wieloma względami. Za najpopularniejsze z nich można uznać okulary do pływania miękkie i półtwarde, które mają sporo zalet – są tanie, dość dobrze dopasowują się do twarzy i zapewniają niezły komfort. Dlatego też będą one z pewnością pierwszym wyborem dla większości osób. W wielu przypadkach konieczne będzie jednak poszukanie modeli bardziej wyspecjalizowanych. Jakie są możliwości w tym zakresie?

Okulary do pływania dla dzieci

Jako, że większość osób uczy się pływać w młodości, to nie powinno też dziwić, że z reguły pierwszymi okularami do pływania są modele dziecięce. Co jasne, pod względem ogólnej budowy i zastosowania nie różnią się one od modeli dla dorosłych. Wyróżniają się jednak mniejszymi rozmiarami oraz z reguły bardziej dziecięcą kolorystyką i designem. Dodatkowo rodzic zawsze powinien zadbać o odpowiednie przyleganie i założenie okularów dziecięcych do pływania przez swoją pociechę – nalewająca się do oczu woda potrafi bowiem skutecznie zniechęcić do zabawy i nauki pływania!

Okulary do pływania korekcyjne

Czy wada wzroku może przeszkadzać w pływaniu? Oczywiście, że tak! Dlatego też coraz popularniejsze są okulary do pływania wyposażone w szkła korekcyjne. Co jasne, są one droższe niż inne modele, jednak zdecydowanie opłaca się w nie zainwestować. Pozwalają bowiem na swobodne poruszanie się w wodzie osobom nawet z poważnymi problemami z widzeniem.

Okulary do pływania szwedki

Wspomniane miękkie lub półtwarde okulary do pływania to sprzęt idealny dla pływaków-amatorów. Jednak dla osób poważnie podchodzących do tej dyscypliny sportu warto polecić okulary do pływania profesjonalne – czyli tzw. szwedki. Okulary tego typu bardzo głęboko osadzają się w oczodole, dzięki czemu zapewniają doskonałą widoczność, co jest bardzo przydatne podczas treningu. Mimo to, mogą być one także bardzo wygodne, jednak wymagają w tym przypadku bardzo dokładnego dopasowania.

Okulary do pływania lustrzanki

Bardzo poważnym problemem związanym z pływaniem są refleksy światła na wodzie. Męczą one wzrok i bywają uciążliwe szczególnie w słoneczne dni. Dlatego też dobrym rozwiązaniem są okulary do pływania lustrzanki, lub wyposażone w przyciemniane szkła. Oba te rozwiązania ograniczają bowiem oślepiające działanie odbijającego się światła.

Co zrobić żeby okulary do pływania nie parowały?

Jednym z największych wad związanych z użyciem okularów do pływania jest ograniczenie widoczności związane z ich parowaniem. Problem ten zauważyli też producenci i dlatego do sprzedaży trafiły specjalne modele z powłokami utrudniającymi parowanie. Alternatywą dla nich są też specjalne środki anti fog, którymi pokrywa się powierzchnię szkieł okularów.

Jakie okulary do pływania kupić?

Jak więc widać, ilość dostępnych na rynku okularów pływackich jest ogromna. Dlatego też wybór odpowiedniego rozwiązania dla siebie powinien być zawsze poprzedzony określeniem, jaki produkt jest nam tak naprawdę potrzebny. W przeciwnym wypadku łatwo bowiem wpadniemy w pułapkę zakupu dyktowanego jedynie wyglądem oraz ceną – a to z pewnością źli doradcy!

Okulary do pływania – cena

Jeśli zastanawiasz się, ile kosztują okulary do pływania, to musisz wiedzieć, że mogą być to sumy od kilkunastu do kilkuset złotych. Czy jednak warto wybierać produkty najtańsze? Lepiej nie! Czasem bowiem mogą one być źle dopasowane, co uniemożliwi uzyskanie szczelności – przez co zakup stanie się całkiem bez sensu. Z kolei dobrej jakości okulary do pływania w niewysokich cenach znaleźć można na platformie Arena.pl. Sprawdź sam, jak szeroką gamę produktów sportowych możesz u nas znaleźć!


Może zainteresują Cię również:

Okulary do pływania dla dzieci – pomagamy wybrać!

Jakie klapki na basen? Podpowiadamy!

6 akcesoriów basenowych, które musisz mieć w swoim domu

Sprzęt do nurkowania

Nurkowanie

Szorty i slipy kąpielowe

 


Pokaż więcej