Kategorie

Konto

Koszyk

Jakie buty na orlik?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jakie buty na orlik?

Orliki to tartanowe boiska, które można znaleźć przy większości szkół w naszym kraju. Jakie buty najlepiej sprawdzą się do gry na tego typu nawierzchni?

Turfy czy korki na orlik?

Wyróżnia się kilka rodzajów obuwia, w którym można grać w piłkę na orlikach.

Pierwszy z nich to lanki. Są one lekkie i wyposażone w korki  wykonane z tworzywa sztucznego. Kupując je, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w sytuacji, gdy dojdzie do uszkodzenia jednego z wkręconych na stałe korków, konieczne będzie kupno nowej pary. Takie buty posiadają oznaczenie FG (Firm Ground), co oznacza „buty na twarde nawierzchnie”.

Równie popularne są turfy , które idealnie sprawdzą się zarówno na sztucznych i twardych nawierzchniach, jak i na suchej, śliskiej czy pokrytej śniegiem murawie. Cechą charakterystyczną takiego obuwia jest obecność drobnych wypustek na podeszwach, które sprawiają, że ciężar ciała gracza rozkłada się w sposób równomierny w wielu punktach. Gwarantuje to dobrą przyczepność i stabilne podparcie podczas rozgrywki. Do zalet turfów zaliczyć można także odciążenie stóp i wysoki komfort noszenia. W ostateczności, w takich butach zagrać można również w halówkę, lecz będą miały one wówczas nieco mniejszą przyczepność, co może się skończyć kontuzją. Na turfach znaleźć można oznaczenie TF (Turf).

Warto tu także wspomnieć o wkrętach. W tym przypadku korki wkręca się na metalowe lub aluminiowe wkręty. Takie buty stanowią doskonałe rozwiązanie na boiskach o wysokich wymaganiach terenowych, gdzie konieczna jest duża przyczepność. Świetnie sprawdzą się one na naturalnej, wilgotnej, miękkiej murawie. Wkręty oznacza się symbolem (SG) Soft Ground, które odnosi się do obuwia na miękkie nawierzchnie.

Buty na orlik – turfy

Pierwszą kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, kupując tego typu obuwie  jest podeszwa. Najlepiej, aby była ona wykonana z gumy, a na całej jej powierzchni znajdowały się drobne, niskie korki. Dzięki takiej budowie turfów na orlik zyskamy odpowiednią przyczepność do boiska, a co za tym idzie – ryzyko wystąpienia kontuzji będzie znacznie mniejsze.

Nie bez znaczenia jest tu także kształt buta. Powinien być on dopasowany do anatomicznego kształtu naszej stopy. Parametr ten wpływa zarówno na bezpieczeństwo, jak i na komfort gry. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że cholewka butów – turfów różni się od obuwia przeznaczonego do innych nawierzchni. Ich czubki coraz częściej wzmacnia się specjalnym materiałem syntetycznym zapobiegającym szybkiemu ścieraniu się przodów, dzięki czemu takie obuwie może nam posłużyć przez wiele sezonów.

Najlepszym rozwiązaniem będą turfy wykonane ze skóry naturalnej, lecz coraz częściej w sklepach spotkać można się z połączeniem skóry z wodoodpornymi materiałami syntetycznymi. Nie bez znaczenia jest również waga takich butów. Warto zdecydować się na model, w którym będziemy jednocześnie mieli wrażenie lekkości i poczucie, że jesteśmy w stanie dobrze wyczuć podłoże.

Buty na orlik – korki

Wybierając korki, szczególną uwagę należy zwrócić na ich dopasowanie do naszej stopy. W tego typu butach do piłki nożnej  powinniśmy się czuć jednocześnie wygodnie i stabilnie. Ważnym elementem takiego obuwia jest zapiętek, który dodatkowo stabilizuje stopę. Idealnie dopasowanie korki piłkarskie nie tylko zapewnią należyty komfort gry, lecz zminimalizują ryzyko urazów.

Jeśli chodzi o materiał wykonania, do wyboru mamy modele wykonane z nowoczesnych, syntetycznych materiałów oraz skóry syntetycznej. Ważnym elementem korków jest również podeszwa. Najlepiej sprawdzi się taka, która została wykonana z trwałego materiału. Korki mogą być natomiast zarówno plastikowe, jak i gumowe i mieć kształt okrągły lub w formie specjalnie wyprofilowanych płytek.