Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki obiektyw do krajobrazu? Trzy nasze propozycje

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki obiektyw do krajobrazu? Trzy nasze propozycje

Zdjęcia krajobrazów, choć pozornie proste, potrafią sprawić wiele trudności. Do wykonania przyzwoitych zdjęć tego typu niemal niezbędny jest odpowiedni obiektyw. Jak go wybrać i na co zwrócić uwagę? Postaramy się pomóc w podjęciu tej decyzji!

Obiektyw do krajobrazu – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Na rynku dostępna jest ogromna liczba obiektywów, jednak wszystkie bardzo się od siebie różnią. Istnieje wiele elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, decydując się na zakup obiektywu. W przypadku obiektywów do krajobrazu, oczywistym wyborem są te szerokokątne, pozwalające na wykonanie odpowiednich ujęć. Ogniskowa takich obiektywów jest krótsza niż 50 mm.

Aparat – czyli z czym będzie pracował obiektyw?

Wybór obiektywu do krajobrazów to jeden z największych problemów zarówno początkującego, jak i profesjonalnego fotografa. Przy podjęciu tej decyzji bardzo ważne jest to, jakiej marki posiadamy aparat. Najlepszym wyborem jest obiektyw tego samego producenta, ponieważ mamy pewność, że będzie on współpracował z naszym aparatem w najlepszy sposób.  

Ogniskowa – stała czy zoom, ile milimetrów?

Jak wiemy, ogniskowa to kąt widzenia obiektywu. Można ją podzielić na stało ogniskową oraz zoom. Stała ogniskowa to obiektyw, którego nie można w żaden sposób poruszać. Natomiast obiektyw zoom można przybliżać i oddalać w zależności od własnych potrzeb. Do zdjęć krajobrazów idealnie sprawdzi się aparat z obiektywem zoom. Najczęściej wybierane są obiektywy posiadające najkrótszą ogniskową czyli 24 mm czy 28 mm.

Obiektyw szerokokątny czy standardowy?

Obiektywy do krajobrazu można podzielić na szerokokątne oraz standardowe. Obiektywy standardowe pozwalają na przenoszenie obrazu na fotografie w taki sposób, w jakie widzi je nasze oko. Dlatego nie sprawdzą się do wykonywania zdjęć krajobrazów. Obiektywy szerokokątne dzielimy na tak zwane rybie oko oraz rektilinearne. Za pomocą tego obiektywu można wykonać ciekawe fotografie krajobrazów.

Teleobiektyw

Na rynku dostępne są również obiektywy, które można podzielić ze względu na zasięg. Do wykonywania zdjęć krajobrazów idealnie sprawdzą się średnie oraz superstele. Dobry obiektyw do krajobrazu o średnim zasięgu pozwala na przybliżanie od 100 do 300 mm, natomiast superstele – powyżej 300 mm.

Superzoom

Aparaty superzoom posiadają możliwość przybliżania obiektów, nie tracąc przy tym na ich ostrości. To bardzo ciekawe rozwiązanie szczególnie przy fotografowaniu odległych krajobrazów. Dostępne są w dwóch formach: kieszonkowe, które zajmują małą powierzchnię, oraz te z uchwytem i wizjerem.

Jaka przysłona fotograficzna?

Przysłona to dodatkowe wyposażenie aparatu fotograficznego. Jej głównym zadaniem jest regulowanie światła. Im szerzej będzie ona zamontowana, tym więcej słońca będzie wpadać do naszego aparatu. Dzięki temu otrzymamy dużo jaśniejszą fotografię. Wybór odpowiedniej przysłony zależy przede wszystkim od krajobrazu, jaki będziemy fotografowali. Pamiętajmy, że im niższa wartość przysłony f/x, tym więcej światła wpada do aparatu, co umożliwia fotografowanie nawet przy słabym oświetleniu.

Mocowanie obiektywu

Wybierając dobry obiektyw do krajobrazu, zwróćmy uwagę na sposób jego mocowania. Mocowanie obiektywu odbywa się z reguły przy pomocy bagnetów. Zazwyczaj wyglądają one bardzo podobnie, jednak może okazać się, że nie pasują do naszego modelu aparatu. To kolejny powód, dla którego warto wybierać obiektyw tej samej firmy, co nasz aparat. Należy jednak pamiętać, że istnieje możliwość zastosowania adapterów bagnetowych, dlatego jeśli obiektyw, który Ci się zamarzył nie współpracuje z Twoim aparatem, to nic straconego – wybierz odpowiedni adapter i ciesz się nowym obiektywem.

Jaki obiektyw do krajobrazu? Zobacz nasze propozycje

Jak wiemy, znalezienie idealnego obiektywu do fotografowania krajobrazu jest trudne. Oto kilka naszych propozycji:

Obiektyw Nikon NIKKOR

Obiektyw do krajobrazu Nikon wyposażony jest w zmienną ogniskową od 12 do 24mm. Obiektyw z takim kątem widzenia dedykowany jest do fotografii krajobrazu, gdyż jego szeroki kąt pozwala, na uwiecznienie dużej przestrzeni. Jego przysłona o wartości f/4 pozwala na tworzenie pięknych zdjęć w trakcie dnia, jednak trochę gorzej obiektyw będzie sobie radzić po zmierzchu.

Obiektyw Canon EF

Obiektyw do krajobrazów Canon to model bardzo odporny na działanie wielu czynników atmosferycznych dzięki swojej budowie. Zmienna ogniskowa 18-55mm pozwala na tworzenie wysokiej jakości fotografii, wykorzystując przy tym szeroki kąt soczewki.   Przysłona f/3,5 pozwala na fotografowanie przy ograniczonym świetle, w wyniku czego otrzymujemy zdjęcia ze wspaniałym odwzorowaniem kolorów.

Obiektyw Sony 100 mm

Obiektyw do krajobrazów Sony zapewni nam najwyższą rozdzielczość i ostrość obrazu.  Ponadto posiada on przysłonę, która zbudowana jest z jedenastu listków, dzięki czemu można wydobyć wspaniałe kolory fotografowanego obiektu. Stała ogniskowa 100mm nie wchodzi w zakres typowych obiektywów do fotografii krajobrazu, jednak umożliwi on robienie wysokiej jakości zdjęć z większej odległości.

Jak widzimy, trudno stwierdzić, jaki obiektyw do fotografii krajobrazu jest najlepszy. Wszystko zależy od naszych umiejętności oraz potrzeb. Rynek jednak obfituje w zróżnicowane rozwiązania – dokonując dobrego researchu z pewnością znajdziemy model, który w pełni nas usatysfakcjonuje.