Kategorie

Konto

Koszyk

Ekrany do projektorów – który warto kupić?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Ekrany do projektorów – który warto kupić?

Wiele osób, kupując rzutniki multimedialne, zastanawia się nad tym, gdzie będzie wyświetlać obraz. Część z nich uznaje, że wystarczy im biała ściana, inni z kolei od razu dokupują do zestawu ekran. Czy zakup taki ma sens i jaki ekran będzie potencjalnie najlepszy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w tym tekście!

Ekran projekcyjny – kiedy się przydaje?

Do wyświetlania obrazów z każdego projektora niezbędna jest płaska powierzchnia o odpowiedniej wielkości i kolorze. W pewnym zakresie rolę taką może przyjąć na siebie ściana – koniecznie pomalowana na biało, by nie zniekształcać kolorów. Jednak nigdy nie będzie ona gwarantowała tak dobrego obrazu, jak specjalny ekran projekcyjny. Co więcej, za ekranami projekcyjnymi przemawia też ich użyteczność. Można je bowiem zamontować np. pod sufitem i opuszczać tylko w razie potrzeby. Ściana przeznaczona pod projektor musi być z kolei pusta przez cały czas.

Jaki wybrać ekran projekcyjny?

Wybierając ekran projekcyjny, zawsze warto zacząć od określenia własnych potrzeb i możliwości. Dotyczy to szczególnie tych przypadków, gdy będzie nam on potrzebny rzadko lub też nie mamy zbyt dużo miejsca i przestrzeni w wybranych pomieszczeniach.

Warto przemyśleć, czy  zakup ekranu projekcyjnego, by użyć go raz w roku do wyświetlenia kilku slajdów, jest wart swoich kosztów. Z drugiej jednak strony, ciągła konieczność przemeblowywania pomieszczenia, żeby wyświetlić coś na ścianie, również może być niewygodna.

Rodzaje ekranów

Jeśli bilans zysków i kosztów potwierdza słuszność decyzji o zakupie ekranu do projektora multimedialnego, to warto dokładnie zorientować się, jakie są ich rodzaje. Każdy klient w tej kwestii ma dwie możliwości.

Ekran projekcyjny przenośny

Pierwszą grupą ekranów do projektorów są modele przenośne. Najpopularniejsze są ekrany projekcyjne na trójnogu, które dość szybko i wygodnie można złożyć oraz rozłożyć. Co więcej, są one też stosunkowo tanie i doskonale sprawdzą się podczas np. szkoleń, mini-konferencji czy zabaw w domu. Wadą tego rozwiązania jest jednak wielkość takich ekranów, która na ogół nie jest zbyt duża – z racji wytrzymałości i stabilności składanego stojaka. Problem ten częściowo mogą rozwiązać ekrany projekcyjne na kółkach, które też można wykorzystywać jako np. tablice. Jeżdżą one na solidnych stelażach i mogą być naprawdę spore, jednak zajmują zdecydowanie więcej miejsca, w związku z czym nadają się tylko do naprawdę dużych pomieszczeń dedykowanych na sale spotkań.

Ekran sufitowy (podwieszany)

Alternatywą dla mobilnych ekranów projekcyjnych są rozwiązania stałe – na ogół montowane w suficie lub w kasetonie na ścianie. Posiadają one jedną wadę, w postaci braku możliwości ich przeniesienia z jednego pomieszczenia do drugiego. Jednak liczba zalet ekranów tego typu jest dużo dłuższa. Przede wszystkim po zwinięciu zajmują one bardzo mało miejsca, przez co nadają się zarówno do dużych, jak i stosunkowo bardzo małych pomieszczeń. Po drugie, z racji konstrukcji wielkość ekranów podwieszanych jest ograniczona tylko wielkością sali, nie musimy się też martwić o stabilność całej konstrukcji. Po trzecie, produkty tego typu rozkłada się i składa jednym ruchem ręki czy też pilotem. Czyli dużo szybciej i łatwiej, niż w przypadku ekranów mobilnych.

Jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę, kupując ekran?

Kupując ekran nie należy się jednak kierować tylko sposobem mocowania. Równie ważne są także parametry danego rozwiązania.

Proporcje ekranu

Bardzo ważną kwestią związaną z wyborem ekranu są jego proporcje. Powinny bowiem być one dopasowane do projektora. Najczęstszymi rozwiązaniami są oczywiście formaty 16:9 i 4:3. Pierwszy z nich dedykowany jest do oglądania filmów i kina domowego, drugi – prezentacji i multimediów komputerowych. Warto w tym miejscu dodać, że istnieją też ekrany wieloformatowe, które posiadają po dwie lub więcej płaszczyzn przeznaczonych do różnych zastosowań.

Rozmiar ekranu

Spore znaczenie ma też rozmiar samego ekranu. Powinien być on oczywiście dopasowany do potrzeb, ale też możliwości. Zarówno zbyt małe, jak i duże ekrany do projektorów mogą tworzyć problemy. Pierwsze z nich nie będą dawać odpowiedniego efektu skali względem zwykłych telewizorów, drugie z kolei mogą być nieużyteczne z racji np. niemożliwości odsunięcia widzów i samego projektora na odpowiednią odległość od płaszczyzny ekranu.

Jak widać, wybór dobrego ekranu projekcyjnego nie jest prostą sprawą. Jeśli jednak zdobędzie się podstawową wiedzę i dobrze określi własne potrzeby, to zakup odpowiedniego sprzętu powinien zakończyć się sukcesem.