Kategorie

Konto

Koszyk

Jaki obiektyw do portretów? 3 modele

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Jaki obiektyw do portretów? 3 modele

Obecnie bardzo często zaopatrujemy się w dodatkowy obiektyw, który jest przydatny do robienia portretów. Wiele osób lubi tworzyć własne domowe studio fotograficzne by fotografować rodzinę, znajomych oraz dzieci. Jaki obiektyw do portretów okaże się najlepszy i jak go znaleźć? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Obiektyw do portretów – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Na rynku z pewnością znajdziemy wiele propozycji obiektywów do zdjęć portretowych. Wybór jest naprawdę trudny. Istnieje wiele elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, szukając idealnego rozwiązania dla naszych potrzeb. Według wartości ogniskowej, obiektywy portretowe posiadają od 35 mm do mniej więcej 85 mm, co pozwala uzyskać węższe plany i mniejszą głębie ostrości.

Ogniskowa – stała czy zoom, ile mm?

Ogniskowa to nic innego, jak kąt widzenia obiektywu. Na rynku możemy znaleźć obiektyw do portretów o stałej ogniskowej oraz z tak zwanym zoomem. Stała ogniskowa to rodzaj obiektywu, którego nie można ani przybliżać, ani oddalać. Natomiast zoom pozwala na oddalanie i przybliżanie fotografowanego obiektu. Do zdjęć portretowych idealnie sprawdzi się obiektyw zarówno z zoomem, jak i stałą ogniskową. Natomiast liczba mm zależy od naszych potrzeb i miejsc, gdzie będziemy wykonywać zdjęcia. Zazwyczaj jest to od 35 mm do 85 mm w przypadku obiektywów portretowych.

Obiektywy szerokokątne

To rodzaj obiektywów, które znacznie zniekształcają obraz. Można je podzielić na tak zwane rybie oko oraz rektilinearne. Ten rodzaj obiektywów pozwala na wykonywanie bardzo ciekawych fotografii o niestandardowym wyglądzie. W fotografii portretowej bardzo rzadko korzysta się z obiektywów szerokokątnych, gdyż zniekształcają fotografowany obiekt. Należy jednak pamiętać, o obiektywach z szerokim kątem widzenia, ponieważ dzięki nim możemy uzyskać oryginalny, wyróżniający się portret.

Obiektywy standardowe

Obiektywy standardowe posiadają kąt widzenia 40 stopni w poziomie, a w pionie – około 27 stopni. Wszystko to zapewnia oddanie obrazu na fotografii w taki sposób, w jaki widzi je nasze ludzkie oko.  Do obiektywów standardowych zaliczamy te, których ogniskowa dla aparatów lustrzanek to 50mm, a dla cyfrowych lustrzanek 35mm.

Teleobiektywy

Teleobiektywy można podzielić ze względu na zasięg. Do wykonywania fotografii portretowej idealnie sprawdzą się te o krótkim zasięgu, a mianowicie od 70 do 105 mm. Pozwolą one na tworzenie profesjonalnie wyglądających fotografii nawet z większej odległości. Teleobiektywy z ogniskową powyżej 200mm umożliwiają fotografowanie z bardzo dużych odległości z zachowaniem bardzo wysokiej jakości.

Jasność – czyli przysłona fotograficzna

Przysłona to część aparatu fotograficznego, która pozwala regulować nam ilość światła. Im szerzej będzie ona zamontowana, tym więcej światła będzie wpadać do aparatu. Tym samym otrzymamy znacznie jaśniejsze zdjęcia. Do obiektywów, za pomocą których mamy zamiar wykonywać portrety dedykowane są przysłony f/8. Ich zadaniem jest to, aby główny punkt, który znajduje się na naszej fotografii, był ostry, a reszta sprawiała wrażenie lekko rozmytej. Należy pamiętać, że im niższa wartość f/x, tym więcej światła będziemy mogli “wpuścić” do aparatu. Obiektywy z przysłoną o niskiej wartości f/x, pozwolą na wykonywanie zdjęć przy ograniczonej ilości światła. W fotografii portretowej często wykorzystuje się dodatkowe lampy, dlatego wartość f/8 w zupełności wystarczy, aby wykonać piękne portrety.

Mocowanie obiektywów

Wybierając odpowiedni obiektyw do naszego aparatu zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania. Najczęściej obiektywy mocowane są za pomocą specjalnych bagnetów, które na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Jednak przy ich mocowaniu może się okazać, że nie pasują do naszego aparatu. Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić rodzaj bagnetu. W przypadku, kiedy obiektyw, który wybraliśmy do fotografii portretowej nie pasuje do naszego aparatu, wystarczy zastosować odpowiedni adapter bagnetowy, który umożliwi zamontowanie nowego obiektywu.  

Obiektywy do portretów – nasze propozycje

Rynek obiektywów jest bardzo duży – nic dziwnego, że wielu z nas ma problem z ich wyborem. Oto kilka naszych propozycji, które z pewnością są warte rozważenia:

Obiektyw Nikon NIKKOR 70-300 mm

Obiektyw do portretów Nikon posiada powłokę nanokrystaliczną, co pozwoli na redukowanie wszelkich poświat i refleksów. Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii istnieje możliwość wykonywania zdjęć nawet przy złych warunkach oświetleniowych. Ogniskowa o wartości od 70mm do 300mm pozwoli na wykonanie wysokiej jakości portretów nawet z dużej odległości.

Obiektyw Canon EF-S

Obiektyw do portretów Canon pozwala na uchwycenie wielu drobiazgów fotografowanych elementów. Jest to uniwersalny obiektyw o stałej ogniskowej 35mm. Pozwala na stworzenie portretów środowiskowych, czyli takich na których występuje osoba fotografowana oraz jej otoczenie. Ponadto obiektyw posiada jasną przysłonę f/2.8, umożliwiająca fotografowanie w przy słabym świetle.

Obiektyw Sigma 70-200 mm

Obiektyw Sigma zapewnia zachwycającą jakość obrazu oraz wspaniałą głębię. Idealnie nadaje się do tworzenia fotografii portretowych oraz artystycznych zdjęć. Obiektywy Sigma odznaczają się niepowtarzalnym efektem bokeh, który obecnie jest bardzo modny w fotografii portretowej, a ogniskowa 70-200 pozwala na zrobienie zdjęć portretowych z dużej odległości.

Jak widać, na rynku istnieje ogromny wybór obiektywów do fotografii portretowej – wystarczy tylko określić swoje potrzeby i można rozpocząć poszukiwania. W bogatej ofercie producentów aparatów z pewnością każdy miłośnik fotografii znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.