Kategorie

Konto

Koszyk

Czym się różni Instax Mini 8 i Instax Mini 9 od Instax 11

Opublikowano: wrz 10,2021 09:17

Czym się różni Instax Mini 8 od Instax Mini 9?

Wyjazd na wakacje, który trzeba udokumentować? Uroczystość rodzinna, którą warto ją zapamiętać? Wszystko to chcemy z reguły uwiecznić na fotografii. Nie ma w tym nic prostszego – wyciągamy telefon i robimy dowolną liczbę zdjęć. Zastanówmy się jednak, ile z tych zdjęć robionych telefonem wywołaliśmy, a ile zaginęło w czeluściach niepamięci albo zostało przypadkowo skasowanych? Na pewno sporo. Może więc warto wrócić do opcji, kiedy zdjęcie mieliśmy już, natychmiast? Taką opcję oferują nam aparaty Instax Mini 8 czy 9. Czym się różnią?

Spis treści

Aparat Instax Mini – co to jest?

Instax Mini to rodzaj aparatu analogowego. Zdjęcie wykonane Instaxem jest praktycznie natychmiast wywoływane. Jak się okazuje, aparaty analogowe mają wciąż rzeszę zwolenników. Choć przyzwyczailiśmy się do tego, że telefonem czy cyfrówką możemy wykonywać setki zdjęć, o większości z nich niemal natychmiast zapominamy, a już na pewno ich nie wywołujemy. W przypadku aparatu Instax zdjęcie możemy mieć niemal natychmiast. Ich liczba jest jednak ograniczona, bo jeden wkład do aparatu wystarcza nam na wykonanie około dziecięciu zdjęć. Obsługa aparatu jest niezwykle prosta i ogranicza się do dwóch przycisków. Jeden jest potrzebny do włączenia aparatu i ewentualnego wysunięcia obiektywu, drugim wykonujemy zdjęcie, które po chwili ukazuje się w górnej części aparatu. Aparaty Instax Mini 9 i 8 mają jeszcze ikonki, które informują nas o panującej pogodzie lub podają informację, że jesteśmy w pomieszczeniu. Kiedy wybierzemy właściwą opcję, zapali się pomarańczowe światełko.

Aparat Instax Mini 8 – czym się wyróżnia?

Ten typ aparatu ukazał się na rynku w 2013 roku. Instax Mini 8 jest przeznaczony dla zwolenników zdjęć natychmiastowych. Jest sprzedawany w pięciu kolorach (czarny, biały, niebieski, żółty, różowy), co bardzo podoba się dzieciom i nastolatkom. W aparat wbudowana jest lampa błyskowa. Zdjęcia robione przez Instax Mini 8 nie są perfekcyjne, ale osoby korzystającego z tego sprzętu wcale tego nie oczekują – aparat po prostu ma uwieczniać szybko daną chwilę, a zdjęcie powinno ukazać się od razu.

Aparat Instax mini 9 – coś nowego?

Między premierą obu aparatów minęły cztery lata, okazuje się jednak, że Instax mini 8 a 9 diametralnie się od siebie nie różnią. Może dlatego, że pierwszy model cieszył się wśród zwolenników tego typu zdjęć niemałym powodzeniem. W nowym modelu wprowadzone jednak zostało kilka ulepszeń. Obok obiektywu umieszczone jest lusterko, które ułatwia wykonywanie autoportretów. Kolejną różnicą jest dodanie soczewki makro, która umożliwia wykonanie zdjęć nawet z odległości 50 centymetrów. W Instax Mini 9 wkłady mają wielkość 62mm x 46 mm. Na rynku dostępny jest Instax mini 9 biały, seledynowy, kobaltowy, błękitny i Instax mini 9 czarny.

Znawcy tematu podkreślają, że różnice w Instax Mini 8 i 9 przemawiają wyraźnie na rzecz tego drugiego, nawet w warstwie estetycznej.

Ile kosztują aparaty Instax Mini?

Koszty obu modeli aparatów są niewielkie. Kształtują się w granicach trzystu pięćdziesięciu złotych. Droższa jest jednak eksploatacja. Jeden wkład do Instax Mini 9 ze zdjęciami kosztuje około trzydziestu złotych – zdjęć natomiast można wykonać 10.

Pomimo tej niedogodności aparaty Instax Mini 8 i 9 cieszą się stale rosnącą popularnością. Nic dziwnego – nie tylko prezentują się stylowo, ale również pozwalają na stworzenie oryginalnych, chwytających za serce pamiątek. 

Czym się różni Instax Mini 11 od Instax Mini 9?

No cóż. Oba aparaty różnią się nieco wyglądem i … wagą. Instax Mini 11 jest nieco lżejszy i ma nieco inną konstrukcję. Opływowe kształty zapewniają lepszy chwyt, a aparat Instax Mini 11 uznawany jest za bardziej ergonomiczny. Czym jeszcze różni się Instax Mini 9 od Instax Mini 11? Ma funkcję automatycznej ekspozycji, zatem nie trzeba wybierać trybu. Do tego należy doliczyć tryb makro - dzięki czemu można fotografować nawet obiekty oddalone o 30cm.