Kategorie

Konto

Koszyk

Szukasz projektora do firmy? Pomożemy Ci wybrać!

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Szukasz projektora do firmy? Pomożemy Ci wybrać!

Bez wątpienia współczesny świat opiera się na obrazach. Widać to zarówno w popularności telewizji, kina czy materiałów wideo w Internecie, ale też w codziennej pracy. Trudno bowiem wyobrazić sobie dziś szkolenie, promocję czy spotkanie biznesowe bez odpowiedniego materiału multimedialnego – prezentacji, filmu itp. Do ich wyświetlania większej grupie osób służą oczywiście specjalne projektory. Jednak który z nich będzie odpowiedni do biura?

Jaki projektor wybrać do firmy?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że każdy projektor jest taki sam i wybór nie będzie zbyt trudny. Praktyka jednak pokazuje, że źle dobrany rzutnik może okazać się naprawdę nietrafioną inwestycją, która szybko wymusi dokonanie kolejnych zakupów. Dlatego też już na etapie planowania zakupu warto zastanowić się nad przynajmniej czterema kwestiami:

  • Jak często będziemy używać rzutnika?
  • Gdzie będziemy używać projektora – czy tylko w jednym konkretnym pomieszczeniu, kilku różnych salach czy może będziemy z nim jeździć?
  • Czy rzutnik będzie używany głównie do celów szkoleniowych i biurowych, czy także rozrywkowych – np. wyświetlanie wydarzeń sportowych w lokalach gastronomicznych?
  • Jak duży budżet możemy przeznaczyć na zakup projektorów?

Odpowiedź na te pytania w znaczącym stopniu powinna ułatwić wybór odpowiedniego rzutnika dla swojej firmy.

Projektory biurowe stacjonarne

Bardzo ważną kwestią związaną z wyborem projektora jest określenie jego mobilności. W wielu przypadkach nie jest ona wymagana – np. w dedykowanej sali konferencyjnej. Bieganie z rzutnikiem przed każdym spotkaniem wiąże się bowiem zawsze z kłopotami i koniecznością szybkiego ustawiania sprzętu i łączenia go z laptopem czy innymi urządzeniami. Co nie mniej ważne, dobrze skonfigurowany rzutnik podwieszony pod sufitem zawsze będzie wyświetlał dobrze zestrojony obraz. Doskonale będzie on też współpracował z tablicami projekcyjnymi czy multimedialnymi.

Projektory mobilne

Nie zawsze jednak rzutnik zamontowany na stałe to dobre rozwiązanie. Szczególnie dotyczy to firm działających w ruchu i wykorzystujących rzutniki do pracy w terenie, czy też podmiotów korzystających z projektorów okazjonalnie i w różnych miejscach. W ich przypadku optymalnym będzie rzutnik przenośny, który można łatwo przenosić i użyć wszędzie tam, gdzie znajdzie się kawałek białej ściany. Co więcej, obecnie na rynku pojawiają się także nowoczesne rzutniki LED, których rozmiary pozwalają na przenoszenie nawet w kieszeni. Doskonale nadają się one dla np. przedstawicieli handlowych, choć dodać trzeba, że z racji niskiej jasności wymagają użycia z zaciemnionym pomieszczeniu.

Najważniejsze parametry dobrego projektora

Wybierając rzutnik dla firmy warto zwrócić uwagę na co najmniej kilka parametrów:

  • Technologia oświetlenia – najczęściej LCD, DLP i LCoS. Pierwsza z nich najlepiej sprawdzi się do zastosowań biurowych, a druga – wyświetlania filmów itp. LCoS to z kolei rozwiązanie, które sprawdzi się w różnych warunkach, ale jednocześnie dostępne tylko w naprawdę drogich urządzeniach.
  • Jasność – ma duże znaczenie w przypadku używania projektorów w jasnych pomieszczeniach. Określa się ją w lumenach i średnio wynosi ona od 1000 do 3000 lm.
  • Rozdzielczość – jest to cecha, która zdecydowanie wpływa na jakość wyświetlanego obrazu – szczególnie w przypadku zdjęć czy filmów. Oczywiście im wyższa, tym lepsza, jednak w przypadku sprzętu stricte biurowego wystarczające będą słabsze modele.
  • Żywotność lampy – ma kluczowe znaczenie w przypadku częstego używania projektora. Oczywiście im większa, tym lepsza, a niezbędne minimum to około 2000 godzin.
  • Rozmiary i waga – cecha ta dotyczy w zasadzie tylko mobilnych projektorów. Oczywiście zawsze lepiej posiadać mniejszy i lżejszy projektor, warto jednak sprawdzić, czy w parze z mniejszymi rozmiarami nie idzie także kiepska użyteczność.

Projektor czy telewizor?

Ostatnim dylematem związanym z wyborem projektora multimedialnego jest kwestia zastąpienia go przez zwykły telewizor. W tym przypadku kluczową kwestią są oczywiście realne potrzeby danej firmy. Jeśli bowiem potrzebujemy sprzętu do ciągłego wyświetlania obrazu, prezentacji filmów czy telewizji – np. w poczekalni dla klientów – i do tego duże znaczenie będzie miała jakość obrazu, to lepszym rozwiązaniem może okazać się telewizor. Jeśli jednak ważniejsza jest wielkość obrazu, a użycie wyświetlacza związane będzie tylko z prowadzeniem np. szkoleń czy spotkań, to z całą pewnością idealną opcją będzie jednak projektor multimedialny.

Ile kosztuje dobry projektor?

Wybór projektora multimedialnego dla firmy zawsze powinien być uzależniony przede wszystkim od faktycznych potrzeb danej firmy. A ile będzie on kosztował? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, gdyż urządzenia tego typu kosztują od około tysiąca do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Co więcej, nawet to najtańsze rzutniki wcale nie muszą być złe – wszystko bowiem zależy od tego, czy wykorzystamy je do wyświetlania prezentacji podczas szkolenia, czy też filmów w sali konferencyjnej. Szukając dobrych projektorów warto jednak zawsze zajrzeć na stroną Arena.pl, na której znaleźć można wiele urządzeń tego typu – w doskonałych cenach! Sprawdź sam, czy nie ma u nas rozwiązania dla Twojej firmy!