Kategorie

Konto

Koszyk

Telewizor 4K – czy warto?

Opublikowano: kwi 02,2021 11:12

Telewizor 4K – czy warto?

Mija piąty rok, odkąd telewizory 4K pojawiły się na rynku. Wbrew przewidywaniom sceptyków rozwiązanie to przyjęło się. Technologia ta wciąż się rozwija, a ceny telewizorów 4K stają się coraz bardziej przyjazne. Jaki telewizor 4K kupić? Czy to rozwiązanie warte swoich pieniędzy? Odpowiedź na te i inne pytania związane z telewizorami 4K prezentujemy poniżej.

4K – co to oznacza i jak się ma do Ultra HD (UHD)?

Określenia 4K i UHD są często stosowane wymiennie, choć ich znaczenie nie jest do końca takie samo. 4K oznacza rozdzielczość około 4 tys. pikseli w poziomie, przy czym wartość ta może być inna dla obrazu kinowego i telewizyjnego. Do obrazu telewizyjnego odnosi się właśnie wartość UHD i określa rozdzielczość na poziomie 3840 na 2160 pikseli.

Telewizor 4K czy Full HD?

To zależy od tego, co lubimy. Dla fanów nowinek i osób zwracających uwagę na jakość obrazu zdecydowanie lepszym posunięciem będzie zakup telewizora 4K. Rozdzielczość ekranu nie ma sobie równych – pod warunkiem, że będzie co oglądać, bo zasoby programów w tej technologii są jeszcze dość ograniczone. Przy korzystaniu z telewizji naziemnej, skromniejszym budżecie i okazjonalnym oglądaniu telewizji Full HD na pewno nie będzie rozczarowaniem.

Jaka przekątna ekranu będzie optymalna?

W 4K można sobie pozwolić na duży odbiornik, bo technologia ta umożliwia dość bliskie siedzenie przed ekranem. W przypadku odbiornika o przekątnej 50-55 cali spokojnie można oglądać programy już z odległości ok. 1 m.

Wybieramy formę ekranu – prosty czy zakrzywiony?

Moda na zakrzywione ekrany minęła, podobnie jak na technologię 3D. Prosty ekran umożliwia komfortowe  oglądanie telewizji wszystkim domownikom bez względu na to, gdzie i w jakiej odległości od odbiornika się znajdują.

Dodatkowe funkcje telewizora 4K – które warto mieć?

Polecamy takie funkcje jak Wi-Fi. Jest to praktycznie standard w droższych modelach. Dobrze wpływa też na estetykę telewizora, bo pozwala wyeliminować dodatkowe, nieładnie wyglądające kable.

Smart TV to funkcja, która pozwala na korzystanie z różnych aplikacji w internecie. Sprytne telewizory umożliwiają też korzystanie z serwisów społecznościowych, wysyłanie i odbieranie maili, śledzenie prognozy pogody, a także oglądanie programów typu VOD czy IPLA.

Dobry dźwięk ma duży wpływ na komfort oglądania telewizji. Często telewizor wykorzystywany jest do słuchania muzyki. Warto więc zainwestować w odbiornik, który posiada dobrej jakości nagłośnienie wbudowane w odbiornik albo osobne głośniki pasujące stylistycznie do telewizora.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując telewizor 4K?

Wśród innych funkcji, które poprawiają komfort obsługi, warto wymienić możliwości sterowania smartfonem, a także wszystkie dodatki, które ułatwiają udostępnianie materiałów, czyli Quick Connect, Smart View czy Miracast.

Ile zapłacimy za dobry telewizor 4K?

Jakość kosztuje. Najdroższe modele to koszt dochodzący nawet do 20 tys. zł, ale są na rynku modele kosztujące ułamek tej kwoty. Za ok. 3-5 tys. zł można już kupić dobry telewizor 4K.

Jaki telewizor 4k kupić? W zależności od budżetu polecamy następujące modele.

Telewizor 4K 55 cali

Telewizor LG  55SJ850V SUHD 4K to model charakteryzujący się dobrym stosunkiem ceny do jakości. Dostajemy tu dużą przekątną 55 cali. Świetny kontrast i odwzorowanie kolorów dla wszystkich widzów niezależnie od kąta siedzenia. Producent zapewnił także 4 złącza HDMI, 3 złącza USB, Wi-Fi, Bluetooth. Doskonałą jakość dźwięku zapewnia system Harman Kardon. Dostępna jest także funkcja smart z pilotem Magic Remote. Cena? Za ten model trzeba zapłacić ok. 6000 zł.

Jaki telewizor 4K do 4000?

Samsung UE55MU6102KXXH posiada wsparcie HDR i technologię UHD Dimming, która dzieli ekran na bloki. W ten sposób producent zapewnia optymalne kolory, ostrość, poziom czerni i bieli, a także finalnie doskonały kontrast. Model ten oferuje również funkcję Wi-Fi i Bluetooth. Telewizor jest prosty w obsłudze. Pilot Smart Control pozwala sterować telewizorem i większością podłączonych do niego urządzeń. Pewnym minusem może być dość duży pobór mocy 111 W. Zakup tego modelu telewizora to koszt ok. 3500 zł.

Jaki telewizor 4K do 2000?

W tej kwocie polecamy telewizor Samsung UE43MU6102KXXH. Za tę kwotę otrzymujemy całkiem przyzwoitą przekątną 43 cale. Telewizor posiada opcję Smart, Wi-Fi, 2 złącza USB. Dodatkowy plus to niewielki pobór mocy, średnio 70 W. Koszt takiego odbiornika to ok. 1800 zł.

Czy warto kupić telewizor 4K?

Technika gna naprzód i co roku pojawiają się nowości na rynku RTV. Postępu nie da się zatrzymać. Prognozy mówią o lawinowym wzroście popularności technologii i odbiorników 4K w ciągu kilku najbliższych lat. Wszystko wskazuje na to, że 4K uniknie losu 3D i już za chwilę zagości na dobre w naszych domach i biurach. Telewizor 4K będzie więc nieodzowny, by cieszyć się najwyższej jakości obrazem.

Technologia 4K kusi jakością. Ostrość kolorów, odwzorowanie detali, świetny kontrast znacznie poprawiają komfort oglądania telewizji. Wybierając nowy telewizor, warto dołożyć parę złotych i kupić odbiornik 4K UHD.